Son Konu

Göynücek Tarihi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Göynücek Tarihi Tarihçe Göynücek İlçesinin tarihi, mö5000 (Kalkolotik Erken Tunç) yıllarına kadar uzanmaktadır 1922’de ilçe olmuş, fakat 1926 yılında bucak yapılarak il merkezine bağlanmış, 1954 yılında bitmiş ilçe haline getirilmiştir Coğrafi Yapı ve Ulaşım İlçe Çekerek ırmağı vadisinde ve ilin güney batı yönünde kurulmuş olup, doğuda Tokat’ın Zile ilçesi (38 km), batıda Çorum’un Ortaköy (30 km) ve Mecitözü (15 km) ilçeleri, Kuzeyde Amasya merkez ilçesi (45 km), güneyde Yozgat’ın Aydıncık ilçesi ile sınırlıdır Yüzölçümü 578 km² olup, rakımı 4501100 m arasındadır İlçe merkezinin Amasya’ya uzaklığı 45 km dir İklimi; yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmekte olup, kışları artı sert geçmemektedir İlçe bozkırlarla ve fundalıklarla kaplıdır Yer yer bataklık, orman ve korulara rastlanmaktadır Yeryüzü şekli oldukça engebeli ve dağlıktır İlçenin batısında Karadağ, güney ve doğusunda Tekke dağı bulunmaktadır En manâlı akarsuyu Yeşilırmağın kolu olan Çekerek ırmağı ve Çorum ırmağıdır İlçeden Şehirlerarası yol geçmemektedir Amasya yol bağlantısı asfalttır İlçenin köyleriyle ve Çorum ili Ortaköy ilçesiyle yol bağlantıları vardır Nüfus ve Yönetimsel Inşa İlçenin toplam nüfusu 17614, merkez nüfusu 2776 dır Kilometrekareye 33 birey düşmektedir 4 Mart 1954 tarih ve 6324 Sayılı Yasa ile İlçe haline getirilmiştir İlçede Damlaçimen ve Gediksaray Beldeleri ve 36 köy bulunmaktadır İlçe merkezinde Cumhuriyet, Merkez ve Yeni Semt olmak üzere üç mahallesi bulunmaktadır Hesaplı ve Sosyal Durum Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte sanayisi yok denecek değin azdır İlçede Minik Sanayi Sitesi Kurulma aşamasında olup, arsası alınmıştır Tarım arazisi 220200 dekardır Bunun 59200 dekarı sulu, 161000 dekarı kıraçtır Ama Geldingen Ovası Sulandırma Projesi’nin faaliyete geçmesi ile ilçenin sulu tarım arazisinde artış beklenmektedir Esas tarım ürünleri buğday, ay çiçeği, şeker pancarı ve soğandır İlçe ekonomisinin diğer manâlı gelir kaynağı hayvancılık olup 8850 küçükbaş, 11105 büyükbaş hayvan bulunmaktadır İlçede içme suyu sıkıntısı çekilmemektedir Keza böbrek taşlarını ve idrar yolları iltihabını döktüğü söylenilen şifalı suyu bulunmaktadır Şifalı su çıkış yeri dağda olmasına rağmen ilçenin içerisine dek borularla getirilmiştir Yöremizde en fazla tahıl, sebze, ay çiçeği ve haşhaş üretimi yapıldığı için, yemeklerimiz et ve sebze ağırlıklıdır Yöreye has tarhana çorbası, bulgur pilavı, keşkek, yarma çorbası, baklalı dolma, haşhaş çöreği oldukça çok yapılan yemeklerdendir İlçe merkezinde Türk kültürünün öbür folklorik özelliklerini görebilmek mümkündür Özellikle Ardıçpanır, Davutevi ve Ilısu Köyleri folklor geleneğini yaşatmaktadır Merkezde ve köyde yapılan düğünlerde, geleneksel köy düğün adetleri sürdürülmektedir Düğünler cuma günü öğle sonu başlayıp, pazar günü öğle sonu bitmektedir Düğünlerde değişik yörelerin öbür oyunları ile Amasya yöresinin oyunları oynanmaktadır Bunlardan bazıları; Sinsin, Fanzara, Hoşbilezik, Zıt Halay, Yerleme, Topalkız, Mektepli, Noktalı, Mahirçavuş, Temirağa, Samah vbdir Eğitim, Kültür ve Sıhhat İlçemiz merkezinde çok Proğramlı lise, Atatürk İlköğretim Okulu,70 Sene Afiyet Meslek Lisesi ve Yatılı İlköğretim Alan Okulu elde etmek üzere dört mektep mevcuttur ve eğitime yeterlidir Halkın yüzde doksanı okur yazan durumdadır Göynücek İlçesinde kültür vaktiyle devam eden örf ve adetlerle yürümektedir İlçe merkezinde 1 Çok Proğramlı Lise, 1 Afiyet Iş Lisesi, 1 Yatılı Bölge İlköğretim Okulu, 1 İlköğretim okulu ile kasaba ve köylerde 10 İlköğretim okulunda toplam 113 derslikte öğrenim görülmektedir İlçe merkezi ile Gediksaray ve Damlaçimen kasabalarında Sağlık Durumu Ocağı, Alan, Sığırçayı, Kertme, Asar, Başpınar, Ayvalıpınar, İkizyaka, Terziköy, Karaşar ve Ilısu köylerinde sağlık evi bulunmaktadır Turistik yer ve sit alanı yoktur Tarihi eser kalıntısı olarak ilçemiz Gökçeli köyü yakınında fakat kale yıkıntısı vardır İlçede turizm hareketi yoktur Tarihi Değerler id Gökçeli Kalesi Göynücek İlçesi’nin 8 km kuzeybatısında, Gökçeli Köyü’nün takriben bir km kuzeydoğusundaki sarp kayalık üstünde, Çekerek Vadisi’ne etken bir mevkiide yer almaktadır Romalılar döneminde garnizon olarak kullanılmış olup fazla sayıda basamaklı (krepisli) bir tünele sahiptir Kalenin öbür kesimlerinde kayalara oyulmuş dehlizler mevcuttur  

Üst Alt