Son Konu

Guitar Hero III: Legends of Rock

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imagesguitarheroiiilegendsofrock5b096a63875a3

imagesguitarheroiiilegendsofrock5b096a649d0d3

imagesguitarheroiiilegendsofrock5b096a65b54f6

Guitar Hero III: Legends of Rock

GH'yu ilk gorduğum zaman işte demiştim, işte tam benim istediğim oyun Ama malesef bu guzelim oyun sadece konsollardaydı, bu yuzden oynama şansını bulamadım Cok şey kacırdığımı duşunuyordum Şimdi GH3 elimde, ve duşunduğumden cok daha fazlasını kacırdığımı anladım
Gectiğimiz yaz sırf can sıkıntısından internette kucuk, bedava dağıtılan oyunlara bakarken Frets On Fire adında bir oyun gordum Oyanış prensibi GH gibiydi Fakat bir klon oyunuydu Her ne kadar 3 boyutlu sahne, interaktif seyirciler gibi ozellikleri olmasa da sadece şarkıyı caldığım icin gaza geliyordum Bundan başka Guitar Zero adlı bir oyuna daha rastladım GZ'da 3 boyutlu sahne vardı fakat sadece kamera hareket ediyordu, bunun yanı sıra star power ve whammy bar etkisini veren eklentileri de vardı Bu 2 oyunu oynarken harika bir haberle kendimden gectim Orijinal Guitar Hero bilgisayarlarımıza geliyordu Fakat birkac ay beklemem gerekiyordu Bekleyiş sona erdi, Rock'ın efsanesini bilgisayarıma kurdum ve siz okuyucularımız icin inceledim
Opening Of Rock
Oyunu acıyoruz ve başlıyoruz videoları izlemeye(Her biri tek tek gecilebiliyor tabi) Acılışta tum videolardan en cok beğendiğim Neversoftun videosuydu Oyun icin hazırlanmış introdan bile guzel olduğunu soyleyebilirim Menude tek ve cift kişilik kariyer, hemen oyna (quickplay), internet uzerinden coklu oyun(multiplayer), eğitimalıştırma(training), ayarlar(options) ve online seceneği mevcut Oncelikle ayarlara bir goz atalım
Clean, Distortion, Options Of Rock!
Ses ve grafik ayarları pek ceşitli değil Ses ayarlarında gitar,grup(vokal ve diğer enstrumanlar) ve efektlerin ses şiddetlerini ayarlayabiliyoruz Grafik ayarlarında ise cozunurluk, grafik detayi, fizik modellemesi ve seyircileri acıp kapatabildiğimiz secenekler mevcut
Grafik detayında 2 secenek var Biri duşuk, diğeri ise yuksek Duşuk ayarları secerseniz golgeler kapanıyor, spotlar her yere vurmuyor ve kaplamalar cozunurluklerinde fark oluyor Yuksek grafik ayarlarında ise bu saydığım ozelliklerin hepsi acık oluyor
Boyle bir oyunda neden fizik seceneği var dediğinizi duyar gibiyim Eğer fizikleri kapatırsanız grup elemanları ne kadar kafa sallarsa sallasın sacları odun gibi aynı şekilde kalıyor Sac sallama, kıyafetlerin bazı hareketleri ve şarkıyı calamadığınızda gitarcının gitarını yere fırlatması dışında fizik adında başka birşey yok, fakat bu kadarı bile yeterli bence Kalabalık seceneğini kapattığınızda da sizi izleyen rockcıların yerinde yeller esiyor Havaya şarkı calıyorsunuz Kontroller ise 2 şekilde olabiliyor Klavye + fare veya usb gitar ile Klavye ile oynarsanız 5 fret icin istediğiniz tuşları ayarlamak mumkun Pena vuruşu(picking) fare ile yapılabildiği gibi, klavyede ayarladığınız herhangi bir tuş ile de yapılabiliyor Uzun notalarda fareyi sağasola oynatarak wah efekti verebiliyorsunuz Ayrıca daha hızlı star power doldurmak icin yıldızlı ve uzun notalarda wah efektini kullanın derim Star powerınızı aktif hale getirmek icin yine diğer tuşlardan bağımsız başka bir tuş ayarlamanız lazım, bu işlem usb gitarla cok daha hoş yapılmış, star power dolduğunda gitarın sapını sadece yukarı kaldırmak yeterli
Bunların dışında videolar ve kazandıklarınızı harcayabileceğiniz bir mağaza var Oyun ilerledikce videolar acılıyor ya da bonus video alabiliyorsunuz
Audio ve video lag secenekleri ise oluşabilecek muhtemel senkron problemlerini gidermek icin sunulmuş Ben o konuda bir problem yaşamadım ama eğer notalar ses ile aynı zamanda gelmiyor diyorsanız bu ayarları değiştirerek sorunu cozebilirsiniz
Lets Rock
Artık quickplay ile ilk sahne deneyimimizi yaşamaya geldi sıra Zorluk duzeyimizi sectikten sonra şarkı listesi geliyor İlk deneyim ilk şarkı ile olur soyleminden sonra Foghat Slow Ride şarkısını seciyor ve heyecan icinde sahnedeki yerimi alıyorum Quickplayde rastgele bir gitarcı ile oynuyoruz Grubumuzu kurarken 5 değişik karakterden birini secebiliyoruz
Ve artık sahnedeyiz Şimdiye kadar oyunu oynamamış arkadaşlar icin oynanış hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum Ekranın alt kısmında temsili bir gitar klavyesi ve 5 tel goruyuruz Şarkının başlamasıyla klavye surekli ilerliyor ve temsili notalar butonların olduğu yere doğru ilerliyor Sizin yapmanız gereken, nota hangi telden geliyorsa once o teli kontrol eden tuşa basılı tutmak ve nota butona geldiği zaman penayı vurmak Penayı vurma işlemi ise klavyede ayarladığınız(varsayılan olarak yukarı veya aşağı ok tuşları ya da farenin sol ve sağ tuşları) tuşa basarak oluyor
Atmosphere Of Rock
Şarkıya başlar başlamaz oyun sizi icine alıyor ve tam gaz calmaya calışıyorsunuzGrup elemanlarının sahnedeki davranışları, kalabalığın şarkının durumuna gore tepkisi cok hoş hazırlanmış Eğer şarkıyı hatasız gotururseniz, gitarcınız yavaş yavaş gaza geliyor ve kendi kişisel ozelliklerine gore hareketler yapıyor Bunun tam tersi olursa, yani cok hata yapmaya başlarsanız durgunlaşıyor, daha cok gitara bakmaya başlıyor Bu gibi daha bircok ayrıntı insanı gaza getirmeye yetiyor da artıyor bile
Modes Of Rock
Gelelim oyun ceşitlerine Quickplayde anlattığım gibi sahnede tek şarkı calıp iniyorsunuz Fakat şarkı bittikten sonra detaylı istatistik gormek mumkun Şarkının girişi, solosu, vs kısımlarında yuzde kac başarılı olduğunuzu yazıyor Training modunda practise(şarkı oğrenmek va pratik yapmak icin) ve tutorial(oyuna yabancı olanlar icin) olmak uzere 2 secenek var Tutorial seceneğinde oyunun nasıl oynanacağı gosteriliyor Practise seceneğinde ise listede acık olan istediğiniz bir şarkıyı seciyorsunuz, daha sonra şarkının calmak istediğiniz kısımlarını(tamamını calmak da mumkun) seciyorsunuz Son olarak da ritim hızını seciyorsunuz ve başlıyorsunuz calmaya Bu modda Rock Meter yok, dolayısıyla cok hata yapsanız da şarkı bitmiyor Şarkı bitince ne kadar başarılı olduğunuzu gorebiliyorsunuz Pratik yapma seceneği gercekten cok hoş, ozellikle sahnede rezil olmak istemiyorsanız buraya mutlaka defalarca uğrayacaksınız demektir
Kariyer modunda şarkıları başarıyla calıdıkca yenileri acılıyor(toplam 42 şarkı var) ve yeni sahnelere cıkıyorsunuz Kazandığınız paraları kıyafetinize, stilinize, grup elemanlarına ve tabi ki yeni gitarlarınıza yediriyorsunuz
Bunların yanı sıra gitar savaşları var Gitar savaşındaysanız star power yerine, karşınızdakinin telini koparmak, klavyesini sallayarak yanlış basmasını sağlamak gibi ozel silahlar elinize geciyor Kariyer modunda ilerledikce Tom Morello, Slash gibi isimlerle gitar savaşları yapıyoruz Ayrıca multiplayer olarak gitar savaşı yapmak da mumkun Graphics Of Rock
Grafik acısından PC'de gayet doyurucu bir oyun GHIII Karakterler yeterince detaylı modellenmişler, kaplanmışlar Star power aktif hale gelince işin icine ozel birtakım partikul efektleri de girince coşmamak elde değil, tabi cok gaza gelip de notaları karıştırısanız tum havanız sonuyor Gitar modelleri de gayer şık hazırlanmış(ozellikle Les Paul ve Explorer kasalara bitiyorum) fakat gitarın tum telleri eşit kalınlıkta Bu detayı performans acısından bir kesinti olarak goruyorum ve olsun artık o kadar da diyorum Işıklar ve golgeler de sahnede cok canlı duruyor ve atmosferi her zaman destekliyor
Sounds Of Rock
Bir muzik oyununun seslerinden şuphe etmek sanırım hata olur diye duşunuyorum Şarkılarda ses kalitesi olsun volume dengesi olsun herşey yerli yerinde Eğer oynarken volume dengesi kulağınıza sorunlu gelirse ayarlar menusunden istediğiniz ayarı yapabilirsiniz Kalabalığın tepkileri de gayet guzel Ozellikle şarkı başladıktan bir kac nota sonra hangi şarkı olduğunu anlıyorlar ve cığlıklar yukseliyor Bu cok gercekci bir detay, kendimi gercekten sahnede hissettiriyor
Worsts Of Rock
Tabi ki her oyunda olduğu gibi bu oyunda da istenmeyen hatalar mevcut Mesela sisteminiz iyi de olsa star poweri aktif ederken kucuk bir takılma yaşayabilirsiniz Eğer bir usb gitarınız yoksa(ps2 uyumlu bir gitarı usb donuşturucu ile kullanmak mumkun) klavyeden oynamak bazen işkence olabiliyor, ozellikle zaten zor olan gita savaşları icinden cıkılmaz bir hal alabiliyor Bunların dışında cok fazla bir problem yok
Requirements Of Rock
Aspyrın acıkladığı sistem gereksinimleri şoyle;
Minimum sistem:
Intel Pentium D(Dual Core) 28GHz ya da AMD Athlon 64 3500+, XP icin 1GB Vista icin 2GB RAM, 61GB boş HDD alanı, DX 90c destekli ses kartı, Ati x800 ya da Nvidia GeForce 7600 ekran kartı, DVD surucu
Onerilen sistem:
Intel Core 2 Duo 24Ghz ya da AMD Athlon Dual Core 4400+, 2GB RAM, 61GB boş HDD alanı, DX 90c destekli ses kartı, Ati Radeon 2600 ya da Nvidia GeForce 8800GT ekran kartı(256MB), DVD surucu
Acıklanan sistemler gayet yuksek olmasına rağmen, GeForce 6 serisi ya da ATI x serisi bir ekran kartı(en az 128MB) 25Ghz P4 işlemci ve 1024MB RAM ile oyunu rahat bir şekilde oynayabilirsiniz
Last Words Of Rock
Son olarak rockmetal dinleyen herkesin bu oyunu mutlaka denemesini şiddetle tavsiye ederim Gerek şarkılarıyla, gerek verdiği eğlencesiyle arşivlik bir oyun Oynayın ve icinizdeki rock yıldızının zincirlerini kırmasına izin verin Herkese bol oyunlu, rock dolu gunler

Üst Alt