Son Konu

Günahlardan Bağışlanmanın Yolları[Detaylı Anlatım]

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
GÜNAHTAN BAĞIŞLANMA YOLLARI

Hamd günahları bağışlayan tevbeleri kabul buyuran Allah (cc) HazretlerinedirSalât ve selam alemlere rahmet olarak gönderilen peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav) efendimize , O’nun temiz ,pak Ehli Beytine ve şerefli ashabınadırKim O’na tabi olursa kıyamet gününe kadar güzelliklere hâiz olacaktır

Allah(cc) şöyle buyurur:

??? ? ? ?? ? ??? ??? ?? ??? ? ??? ? ??? ?? ??? ?? ?? ?:53

De ki: Ey haddi aşarak nefislerine karşı israf etmiş olan kullarım! Allah'ın rahmetinden ümid kesmeyin Çünkü Allah, bütün günahları bağışlar Şüphesiz ki O, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir

?? ?? ? ? ? ? ?? ?? ?? ??? ?? ???:114

Gündüzün her iki tarafında ve gecenin saçaklarında (gündüze yakın olan saatlerinde) namaz kıl! Muhakkak ki, iyilik kötülükleri giderir Bu ise, düşünebilenlere bir öğüttür

Ey okuyucu dostum!

Hepimiz hata yaparızHepimiz gece gündüz işlediğimiz günahların bağışlanmasına muhtacızAllah’ın (cc) biz kullarına günahları bağışlatıcı bir çok sebeb hazırlaması yüce Rabbimizin rahmetindendirMü’min kul bir günaha düşecek olsa Allah(cc) rahmeti ve mağfireti ile o kulunu kuşatırFakat bütün bunların yanında Bütün noksan sıfatlardan münezzeh olan Rabbimiz , biz kullarına imanı ve şirkten uzak durmayı şart koşmuşturÇünkü küfür ve şirk bağışlanmaya engeldir

Allah(cc) şöyle buyurur:

? ?? ??? ??? ?? ??? ? ?? ? ??? ? ?? ? ??:116

Şüphesiz Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz Bunun dışında dilediğini bağışlar Allah'a ortak koşan, muhakkak ki, derin bir sapıklığa düşmüştür

GÜNAHTAN BAĞIŞLANMA YOLLARI

Ey sevgili kardeşim!

Bu bölümde sana Allah’ın (cc) rahmetinden ümit kesmeyip Allah’ın (cc) rahmetine ve bağışına koşman için Allah’ın (cc) günahları bağışlamasına sebeb olarak ihsan ettiğinden bir kısmını aktaracağım

Allah(cc) şöyle buyurur:

? ?? ?? ? ? ? ?? ? ?? ?? ?:133

Rabbinizin bağışına ve genişliği göklerle yer arası kadar olan, Allah'tan gereği gibi korkanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun!

1İSLAM :

Allah(cc) şöyle buyurur:

??? ?? ? ??? ?? ? ?? ???:38

O kâfirlere de ki: Eğer bu işe son verirlerse daha önce yaptıkları bağışlanacak Yok yine karşı koymaya başlar, isyana dönerlerse, önceki ümmetlere uygulanan kurallar kendilerine de uygulanacak (Artık o ilâhî uygulamayı beklesinler)

Amr b As’dan (ra) rivayet edildiğine göre Peygamberimiz (sav):

Bildim ki İslam kendisinden öncekkileri yok eder(Müslim)

2ALLAH (cc) YOLUNDA HİCRET :

Küfür diyarından İslam diyarına göç etmek demektir

Allah(cc) şöyle buyurur:

? ? ??? ?? ?? ??? ?? ??? ? ? ?? ??? ? ??? ??? ? ? ?:110

Sonra şüphesiz Rabbin, eziyet edildikten sonra hicret eden, sonra cihad eden ve sabreden kimselerin yardımcısıdır Bunlardan sonra Rabbin elbette çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir

Şüphesiz ki hicret kendisinden öncekileri yok eder

3HACCI MEBRUR :

Şüphesiz ki Hacc kendinden öncekileri yok eder

Ebu Hureyre’den (ra) rivayet edildiğine göre Peygamberimiz (sav):

???

Kim Allah rızası için hacc yapar da kötü söz ve fasıklık yapmazsa sanki anasından doğmuş gibi döner(Buhari)

4EZAN ESNASINDA DUA ETMEK :

Sa’d’den (ra) rivayetle Peygamberimiz (sav) :

Kim ezanı işittiğinde , “Ben ortağı olmayan ve bir olan Allah’tan başka ilah olmadığına , Muhammed Mustafa’nın (sav) Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna şahitlik ederimAllah’tan Rabb olarak , Muhammed Mustafa’dan (sav) rasul olarak ve İslam’dan din olarak razı oldumderse geçmiş günahları bağışlanır(Müslim)

5AMİN KELİMESİNDE MELEKLERLE MUVAFFAKİYET ETMEK :

Ebu Hureyre (ra)’dan rivayetle peygamberimiz(sav) :

? ?

İmam “amin dediğinde siz de “amin deyinizÇünkü kimin “amin demesi meleklere tevafuk ederse geçmiş günahları bağışlanır(Buhari ve Müslim)

6 ??? ??? KELİMESİNDE MELEKLERE MUVAFFAKİYET ETMEK :

Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur :

? ?

İmam “ ??? ??? dediği zaman sizde ? ?? ? “ deyinÇünkü kimin bu sözü meleklere tevafuk ederse geçmiş günahları bağışlanır(Buhari ve Müslim)

7YANILMAKSIZIN KILINAN İKİ REKAT NAMAZ :

Kim güzel bir şekilde abdestini alır daha sonra içerisinde yanılma olmadan iki rekat namaz kılarsa geçmiş günahları bağışlanır(Ahmed b Hanbel)

8HACERUL ESVED VE RUKNU YEMANİYE DOKUNMAK :

İbni Ömer (ra)’dan rivayetle Peygamberimiz (sav) :

Şüphesiz ki Hacerul Esved ve Ruknu Yemani’ye dokunmak günahları siler(Ahmed b Hanbel)

9ZİKRULLAH İÇİN TOPLANMAK :

Sehl b Hanzala (ra)’dan rivayetle Peygamberimiz (sav) :

Bir topluluk zikrullah için toplanır ve sonra bu şekilde ayrılırsa onlara :Bağışlanmış olarak kalkınız denir(Ahmed b Hanbel)

Enes (ra)’dan rivayetle Peygamberimiz (sav) :

Bir topluluk Allah’ı zikir için oturunca onlara gökten bir münadi şöyle der : “Bağışlamış olarak kalkınız (Ahmed b Hanbel)

10HASTALIK :

Ebu İmama (ra)’dan rivayetle Peygamberimiz (sav) :

??

Bir kul hastalandığı zaman Allah(cc) meleklerine şöyle buyurur : “Ben kulumu kaydettimEğer onun ruhunu kabzedecek olursam onu bağışlarımEğer ona sıhhat afiyet verecek olursam o zaman günahsız olarak ayağa kalkar(Hakim)

Hz Aişe (ra) dan rivayetle Peygamberimiz (sav) :

???

Mü’min rahatsızlandığı zaman körüğün demirin pasını tamizlediği gibi günahlardan temizlenir(Buhari)

UKUBATI GERİ ÇEVİRME SEBEBLERİ

Sevgili kardeşim!

Mü’min bir günah işlediğinde bunun cezasına şu 10 başlıkla engel olabiliriz ;

1Allah Teala’nın bağışlamasını umarak nasuh bir şekilde tevbe etmekÇünkü tevbe eden kişinin günahı yok gibidir

2Allah Teala’ya istiğfar etmek

3İşlenen günahlara kefaret olması için güzel amellerde bulunmakRabbimiz

( ? ?? ?? ???:114) Şüphesiz ki hasenat (iyilikler) seyyiatı (günahları) götürür (hud 114)

4Mü’min kardeşlerine dua etmek

5Amellerinin sevablarından Mü’min kardeşlerine hediye etmesi

6Ahirette Peygamberimizin (sav) şefaatine nail olmak

7Allah’ın (cc) dünyada ; sevdiği kimseleri , ailesini , malını bir müsibete düçar etmesi

8Kabir hayatında kabrin sıkması ve kabir azabı günahlara keffarettir

9Allah’ın (cc) kıyamet günü sıkıntılarına düçar etmesi

10Merhametlilerin en merhametlisi olan Allah’ın (cc) merhametine nail olasımerhametine nail olası

Kim bu 10 hususta bir hataya düşerse kendinden başkasını kınamasınÇünkü Allah (cc) kutsi hadiste şöyle buyurur :

CEHENNEMDEN KURTULMA SEBEBLERİ

Allah (cc) af , mağfiret ve rızasını kazanması için kullarına ihsan ettiklerinin yanı sıra kullarına cehennemden azad olması için yollar göstermiştir

( ?? ?? ?? ? ?? ?:185 ) Kim cehennemden uzaklaştırılıp cennete konursa o, gerçekten kurtuluşa ermiştir(Âli imran 185)

Bunların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz :

1 3 TANE ÇOCUĞUNU KAYBEDEN VE BUNA SABREDEN :

Kim üç tane çocuğunu defnederse Allah (cc) ona cehennemi haram kılar(Taberani)

2 3 TANE KIZ ÇOCOĞUNU İSLAM ESASLARINA UYGUN BİR ŞEKİLDE YETİŞTİRMEK :

???

Kim 3 tane kız çocuğunu İslam esaslarına uygun ve güzel bir şekilde yetiştirirse yetiştirdiği kız çocukları onun için cehennemden örtüdür (Beyhaki)

3 GIYABINDA MÜSLÜMAN KARDEŞİNİ SAVUNMAK :

Kim gıyabında mü’min kardeşini korursa Allah Teala’ya o kişiyi cehennemden azad etmesi haktır (Ahmed b Hanbel)

4 40 GÜN İLK TEKBİRE YETİŞMEK SURETİYLE CEMAATE TABİ OLMAK :

???

Kim 40 gün ilk tekbire yetişerek cemaatle namaza devam ederse Allah Teala o kişiye iki kurtuluş verir:

1Cehennemden kurtuluş

2Nifaktan kurtuluş (Tirmizi)

5GÜZEL AHLAK :

??

Kim kolaylaştırıcı , müsamahakar ve yumşak huylu olursa Allah (cc) ona cehennemi haram kılar (Hakim)

6SABAH VE İKİNDİ NAMAZLARINA İTİNA GÖSTERMEK :

Güneş batmadan ve doğmadan önce namaz kılan cehenneme asla girmez(Müslim)

7CİHADIN TOZU

Bir mü’minin kalbine Allah(cc) yolunda toz karışmaz ki Allah (cc) o kimseye cehennemi haram kılar(Ahmed b Hanbel)

CENNETİ KAZANMAK İÇİN GEREKLİ OLAN VECİBELER

Allah(cc) şöyle buyurur :

?? ??? ?? ??? ? ??? :61

O cennet, Rahmân (olan Allah)ın kullarına görmedikleri halde vadettiği Adncennetleridir

? ? ??? ?? ? ??? ?? ? ??? ?:107?

İman edip salih ameller işleyenlere gelince, onlar için Firdevs cennetleri konak olmuştur

Bu vecibelerden bazılarını şu şekilde sıralayalım :

1KELİMEİ ŞEHADET GETİRİP MUCİBİNCE AMEL ETMEK :

? ?

Bir kul ; “Ben şahitlik ederim ki şeriki olmayan tek olan Allah’tan (cc) başka ilah yokturHz Muhammed (sav) O’nun kulu ve elçisidirHz İsa (as) O’nun kulu ve elçisidir , Meryem'e atmış olduğu kelimesi ve O'ndan bir ruhturCennet , cehennem haktırderse Allah (cc) onu yapmış olduğu amele göre cennete girdirir

2ESMAİ HÜSNA’YA İMAN ETMEK , EZBERLEMEK , GEREĞİNCE AMEL ETMEK :

Allah (cc) ın yüzden bir eksik , doksan dokuz tane ismi vardırKim onu ezberler ve gerektirdiği şekilde amel ederse cennete girer(muttefekun aleyh)

3HER NAMAZIN AKABİNDE AYETEL KÜRSÎ OKUMAK :

???

Kim her namazın akabinde Ayetel kürsî okursa ölüm dışında hiçbir şey onun cennete girmesine engel olmaz(nesai)

4MÜLK SURESİNİ OKUMAK :

Kuran’da otuz ayetlik bir sure vardırSahibine destek olur ve onu cennete girdirirBu sure Mülk Suresi’dir(Taberani)

5SADAKA :

Kim Allah (cc) ın rızasını umarak bir sadaka verirse o sadak sebebiyle o kişi mühürlenir ve cennete girdilir(Ahmed b Hanbel)

6YETİMİ BARINDIRIP GÖZETMEK :

???

Ben ve yetime bakıp gözeten kişi cennete (işaret ve orta parmağını birleştirip sonra ayırdı) bu şekildedir(Buhari)

7İNSANLARA AZ SORU SORMAK :

???

Kim bana insanlara soru sormayacağına dair söz verirse ben de ona cenneti söz veririm(Ebu Davud)

8DİLİ VE NAMUSU HARAMA DÜŞMEKTEN KORUMAK :

???

Kim bana namusu ve dili hususunda garanti verirse ben de ona cenneti garanti veririm(Buhari)

9SEVGİLİ BİR DOSTU VEYA EVLADI KAYBETMEDE GÖSTERİLEN SABIR :

???

Allah Teala hadisi kutside şöyle buyurur:Dünyada bir kulumun sevgili bir dostunun ruhunu kabzetmiş isem bunun karşılığında o kuluma mükafatım cennettir(Buhari)

10KADINI KOCASINA İTAAT ETMESİ :

Kadın beş vakit namazını kılarsa , Ramazan’da orucunu tutarsa , namusunu korursa ve kocasına itaatkar olursa cennetin hangi kapısından isterse girer(ibni habban)

???
1KADININ ADET HALİNDE İKEN VEFAT ETMESİ :

Allah (cc) yolunda cihad şehadettir , taun şehadettir , boğularak ölme şehadettir , karın ağrısında ölmek şehadettir , adet halinde iken ölmek şehadettirO kadını çocuğu yatağı ile cennete taşır(ahmed b hanbel)

12KİBİR , HAİNLİK VE BORÇTAN UZAK DURMAK :

???

Kim kibir , hainlik ve borçtan uzak olarak ölürse cennete girer(tirmizi)

13ADALETLİ DEVLET BAŞKANI , KALBİNDE MERHAMET OLAN KİŞİ ,VE KALABALIK EV AHALİSİNE SAHİP OLUP İFFETİNİ KORUYARAK GEÇİMİNİ TEMİN EDEN KİŞİ :

Cennet ehli ; adaletli devlet başkanı ,bir müslümana veya yakınına yumşak kalpli ve merhametli davranan kişi , kalabalık ailesi olmasına rağmen iffetini koruyarak geçimini temin eden kişidir(Müslim)

14HAYVANLARA MERHAMETLİ DAVRANMAK :

?

Bir adamın yolda susuzluktan yeri yalayan bir köpeği gördü ve ayakkabını su içecek şekilde yapıp köpeğe ayakkabısı ile su içirdiAllah (cc) bu sebele onu cennete girdirdi(Buhari)

15YOLDAKİ EZAYI KALDIRMAK :

Dünyada yolda eza veren bir ağacı kesmiş olan bir adamı cennette o ağacın üzerinde gördüm(Müslim)

16KOLAYLIK TANIMAK :

Bir adam öldü ve cennete girdiOna nasıl cennete girdin diye sorulduO da şöyle dedi :Ben insanlara satiş yapardım ve bana borcu olan kişinin ye kolaylık tanırdımBu sebeble bağışlandım

17ALLAH (cc)’TAN ÜÇ DEFA CENNETİ İSTEMEK VE ALLAH’A ÜÇ DEFA CEHENNEMDEN SIĞINMAK :

?

Kim Allah’tan (cc) üç defa cenneti isterse cennet şöyle der : “Ey Allah’ım ! Onu cennete girdir Kim Allah’a (cc) üç defa cehennemden sığınırsa cehennem şöyle der : “Ey Allah’ım ! Onu cehennemden koru(tirmizi)

KURTULUŞ İÇİN DİĞER SEBEBLER

1DEVAMLI ABDESTLİ OMAK VE HER ABDEST ALMADA İKİ REKAT NAFİLE NAMAZ KILMAK:

?? ??? ? ?? ??? ? ??? ???: ???: ?? ? ?? ??? ?? ? ?? ?? ?? ??? ?? ??? ??

Ebu Hureyre’den (ra) rivayetle Rasulullah (sav) şöyle buyurmuştur :

“Ey Bilal ! Kendisinden en umutlu olduğun amelin hangisidir?Çünkü ben cennette senin ayak sesini duydumBilal (ra) cevaben : “Hiçbir amelim yok ama ben gece gündüz ne zaman abdest alsam akabinde iki rekat namaz kılarımdedi

2AŞURE VE AREFE GÜNLERİNDE ORUÇ TUTMAK :

?? ??? ? ???: ??? :

Ebu Kutade (ra) dan rivayetle peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmuştur :

Arefe günü oruç tutmak geçmiş ve gelecek iki seneye keffarettirAşure günü oruç tutmak ise geçmiş bir seneye keffarettir(Müslim)

3MÜSLÜMANI RAHATLATMAK İÇİN ALIŞVERİŞ SÖZLEŞMESİNİ TEK TARAFLI İPTAL ETMEK :

Ebu Hureyre’den (ra) rivayetle rasullullah (sav) efendimiz şöyle buyurmuştur :

?? ??? ? ???: ??? : ???

Kim bir Müslümanı rahatlatmak için alışveriş sözleşmesini tek taraflı iptal ederse Allah da (cc) o kişinin günahlarını affeder(Ebu Davut)

Allah (cc) tan günahlarımızı bağışlamasını murad ederizSalatu selam Muhammed Mustafa (sav)’e âline ve ashabınadır

Tercüme ve derleyen : Mahmud Sami AKGÜN

AlıntıdıR
KaynaK: Firasetnet

Üst Alt