Son Konu

Guvenli Bir Şekilde Kalsiyum Tuketmenin Yolları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kalsiyum, bircok besin maddesinin aksine vucut tarafından uretilemeyen bir besindir Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak, vucut sağlığınızı, kemik yoğunluğunu ve kemik sağlamlığını korumak ve sinir ve kas hucrelerinin işlevlerini gercekleştirmesine yardımcı olmak icin kalsiyumu gunluk olarak tuketmeniz gerekmektedir Kalsiyum, bircok besinde bulunan bir mineraldir ve yuksek miktarlarda kalsiyuma ihtiyac duymanız durumunda kalsiyum takviyelerine de başvurabilirsiniz Kalsiyumu ne şekilde aldığınız vucuttaki kalsiyum emilim oranına etki etmektedir Aşırı dozda kalsiyum almaktan kacınmanız gerektiğini de soylemekte fayda vardır

1Adım

Doğal olarak kalsiyum iceren besinlerle beslenin Peynir, sut ve yoğurt gibi sut urunleri ve brokoli, lahana, karalahana ve Cin lahanası gibi lifli yeşil sebzeler ve midye, sardalya ve somon gibi deniz mahsulleri doğal kalsiyum kaynakları arasında yer alır Mısır gevrekleri, soya sutu ve soya peyniri gibi işlenmiş gıdalara da kalsiyum eklenmektedir
2Adım
Kalsiyum alımınızı arttırmak icin kalsiyum takviyeleri de alabilirsiniz Bir seferde 500 miligramdan fazla kalsiyum almayın cunku vucut tek seferde bu miktardan daha fazla kalsiyumun emilimini gercekleştiremez Bu takviyeler yoluyla, sağlıklı yetişkinler icin tavsiye edilen gunluk miktar olan 1000 miligram, hamile kadınlar icin tavsiye edilen gunluk miktar olan 1300 miligram civarında kalsiyumu tuketmeniz oldukca kolaylaşacaktır
3Adım
Kalsiyum takviyesi alırken mumkunse portakal suyu gibi asidik bir meyve suyu icin Asidik icecekler tuketmeniz, vucudunuzdaki kalsiyum emilim oranını arttıracaktır Portakal suyu ya da diğer meyve sularını icmek mumkun olmadığında kalsiyum takviyesini alırken su icin

Üst Alt