Son Konu

Hacda Okunan Dualar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Haccın zikirleri
Hacda yapılacak dualar
Hacda hangi dualar yapılır

Bundan başkası da yine şoyle soyler demiştir: Allah ’ım, ben hacca niyet ettim, onu başarmama bana yardım et ve benden onu kabul et Sonra Telbiye getirmeye başlayıp şoyle soyler:

“Lebbeyk Aliahumme lebbeyk Lebbeyke la şerike leke iebbeyk İnne ’lhamde venniğmete leke ve ’1mulk La şerike lek

Hac icin ihramda olan kimse, Mekke ’nin (Allah şerefini artırsın) Harem bolgesine girdiği zaman, şoyle demesi mustahab olur:

(“AlIahumme haza haremuke ve emnuke feharrimni minennar ve emminnimin azabike yevme tab ’asu ibadeke vec ’alnimin evliyaike ve ehli taatike)

“Allah ’ım! Burası Senin (hurmete değer) Harem bolgendir ve Senin guven yerindir Beni cehennem ateşine haram kıl ve beni kullarını dirilttiğin kıyamet gunu azabından koru Beni veli kullarından ve Sana itaat eden kimselerden yap Sonra istediği duayı yapar Mekke şehrine girdiği ve gozu Kabe ’ye bakıp Mescid ’e ulaştığı zaman ellerini kaldırıp dua etmesi mustahabdır Kabe ’yi gorduğu anda muslumanın ettiği dua makbul olacağına dair nakil vardır Şoyle dua eder:

(“Allahumme zid hazelbeyte teşrifen ve ta ’zimen ve tekrimen ve mehabeten Ve zid men şerrefehU ve kerremehU mimnen haccehU ev i ’temerehU teşrifen ve tekrimen ve ta ’zimen ve binen)

“Allah ’ım! Bu Beyt ’e (Kabe ’ye) şerefi, ululuğu, fazileti ve heybeti coğalt Bunu hac yahut umre icin ziyaret eden kimselerden buna şeref ve fazilet dileyenlere şeref, fazilet, manevi buyukluk ve iyilik ver Yine şoyle soyler:

(Allahumme ente ’sselamu ve min kesselamu hayyina rabbena bisselamL)

“Allah ’ım, Sen noksanlıklardan beri (uzak) olup selamet uzeresin Selamet vermek de Sendendir Rabbimiz, bizi selametle dirilt Sonra ahiret ve dunya hayırlarından dilediği şeyleri ister Mescide girdiği zaman, kitabın başında butun mescidler konusunda yazmış olduklarımızı soyler

İlk olarak Haceri Esved ’in karşısında İstilam yaptığı (kollarını kaldırdığı) zaman ve ayrıca Tavafa başladığı zaman şoyle der:

(Bismillahi vaiiahu ekber Allahumme imanen bike ve tasdikan bikitabike ve vefaen biahdike vettiba ’an lisunneti nebiyyjke (SA)

“Allah ’ın adıyla (tavafa başlarım) Allah herşeyden buyuktur Allah ’ım Sana iman ederek, kitabını tasdik ederek, Sana verdiğim iman sozune bağlı kalarak ve Peygamberinin (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) sunnetine uyarak (tavaf ediyorum)

Her tavafta Haceri Esved ’in hizasına geldikce bu duayı tekrarlamak mustahabdır Remel (suratle) yaptığı ilk uc şavtta şoyle der:

(AHahumme ’calhu haccen mebrUren ve zenben mağfUren ve sa ‘yen meşkUren)

“Allah ’ım! Tavafımı makbul yap, onu gunahlarımın mağfiretine sebeb kıl ve tarafından kabul edilmiş bir ibadet yap

Geri kalan diğer dort şavtta da şoyle der:

(Allahumme ’ğfir verham va ’fu amma ta ’Iem ve ente ’leazzu ’Iekrem Allahumme rabbena atina fiddunya haseneten ve fi ’lahireti haseneten ve kma azabennar)

“Ey Allah ’ım! Mağfiret buyur, marhamet et, bildiğin gunahları afvet Sen her şeye ustun gelen ikram sahibisin Ey Rabbimiz olan Allah! Bize dunyada iyilik ver Ahirette de iyilik ver Cehennem azabından da bizi koru

Allah kendisine rahmet etsin Şafi ’i şoyle demiştir: Tavafta soylenen en sevimli dua: “Allahumme rabbena atina fiddunya haseneten… sonuna kadar soylenen duadır

Yine demiştir ki, butun şavtlarda bunu soylemek benim icin sevimlidir İnsanın tavaf esnasında din ve dunya işlerinden istediği duayı yapması da mustahabdır Bir kişi dua edip de cemaat amin derse, guzel olur

Allah kendisine rahmet etsin, Hasan Basri ’den hikaye edilmiştir: Hacda onbeş yerde dua kabul olunur: Tavaf icinde, Multezem ’de, oluk altında, Kabe icinde, Zemzem yanında, Safa ’da, Merve ’de, Sa ’y yolunda, Makam ’ı İbrahim arkasında, Arafat meydanında, Muzdelife ’de, Mina ’da ve cemrelerin atıldığı uc yerde Bu yerlerde dua etmeye gayret gostermeyen mahrumdur

Şafi ’i mezhebinde ve ona bağlı alimlerin coğunluğuna gore, tavaf esnasında Kur ’an okumak mastahab olur; cunku tavaf zikir yeridir Zikirlerin en faziletlisi de Kur ’an okumaktır

Şafi ’i alimlerinin buyuklerinden olan Ebu Abdullah ElHuleymi, tavafta Kur ’anın mustahab olmadığını secmiştir Fakat sahih olan onceki sozdur Alimlerimiz demiştir ki, Peygamberden ve ashabdan nakledilmeyen dualar yerine Kur ’an okumak daha faziletlidir Sahih olan goruşte ashabdan nakledilen duaları yapmak, Kur ’an okumaktan daha faziletlidir Kur ’an okumanın bunlardan daha faziletli olduğunu soyleyen de vardır

Allah kendisine rahmet etsin, Şeyh EbU Muhammed ElCuveyni şoyle demiştir: Hac gunlerinde yapılan tavaflarda Kur ’an okuyup bir hatim yapmanın sevabı buyuk olur En doğrusunu Allah bilir

Tavafı tamamlayınca ve iki rekat tavaf namazını kılınca, istenilen duanın yapılması mustahabdır Burada nakledilen dualardan biri şudur:

(Allahumme ene abduke vebnu abdike Eieytuke bizunUbin kesiretin ve a ’malin seyyi ’etin ve haza makamu ’laizi bike minennar Fağfir li inneke ente ’lğafUru ’rrahim)

“Allah ’ım, ben Senin kulunum ve kulunun oğluyum Buyuk gunahlarla ve kotu işlerle Sana (ibadete) geldim Bu yer ateşten Sana sığınanların makamıdır Beni bağışla Zira Sen, merhameti geniş, mağfireti bol olansın
Multezemde (Haceru ’lEsved İle Kabe Kapısının Arasında) Dua

Kabe ’nin kapısı ile Haceri Esved arasındaki yere Multezem denilir Az onde orada duanın makbul olduğunu soylemiştik Ashabdan nakledilen dualardan biri şoyle:

“Allahumme Lekelhamdu hamden yuvafi niameke ve yukafi ’U mezideke Ahmeduke bicemi ’imehamidikema aiimtu minha vemaiem a ’Iem ala cemi ’i niamike ma alimtu minha ve ma iem a ’lem Ve ala kulli halin Allahumme Salli ve Seliim ala Muhammedin ve ala ah Muhammedin Allahumme e ’izni mineşşeytanirracim ve e ’izni min kulli sU ’in ve kanni ’ni bima rezakteni ve barikli fihi Allahumme ’calni min ekremi vefdike aleyke ve elzimni sebilelistikameti hatta elkake ya Rabbel ’aİemin

“Allah ’ım senin nimetlerini odeyecek ve ziyade ettiklerini karşılayacak olan hamd Sana mahsustur Senin verdiğin nimetlerden bildiğim ve bilmediğim butun nimetlere karşılık bildiğim ve bilmediğim butun ovgulerinle Sana hamd ederim; her halde de Sana hamd ederim Allah ’ım! Muhammed ’e ve Muhammed ’in aline rahmet et ve selamet ver Allah ’ım! Senin rahmetinden kovulmuş şeytanın kotuluklerinden beni koru Her kotulukten de beni koru Bana verdiğin rızıkla beni kanaattendir ve bana o rızıkta bereket ver Allah ’ım! Senin Beytini ziyarete gelenlerin en cok ikrama kavuşanlarından beni yap Sana kavuşuncaya (olunceye) kadar beni doğru yol uzerinde bulundur, ey alemlerin Rabbi!…

Sonra istediği duayı yapar

Hicr (Hatim) De Dua Etmek

Burası Kabe ’den sayılır Burada duanın makbul olduğunu daha once soylemiştik Burada yapıldığı nakledilen dualardan biri şoyle:

(Ya rabbi etey tuke min şukkatin baidetin muemmilen ma ’rUfen fennilni rnağ ’rUfen min ma ’rUftike tuğnini bihi an maruf i men sivakeya ma ’rUfen bilma ’rUf!…)

“Rabbim! Senin buyukluğunden rahmet umarak uzak bir yoldan Sana (ibadete) geldim Buyuk rahmetinden beni ihsana kavuştur; oyleki Senden başkasının ihsanına beni muhtac bırakmazsın, ey buyuk rahmeti ile bilinen ihsan sahibi Allah!,
Kabe ’nin İcinde Dua Etmek

Orada duanın makbul olduğunu daha once soylemiştik

501 Usame İbni Zeyd ’den (Radıyallahu Anhuma) rivayet edildiğine gore: “ResUlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem Kabe ’nin icine girdiği zaman, Kabe kapısının arkasına duşen karşı tarafa doğru yuruyup yuzunu ve yanağını duvar uzerine kor, Allah ’a hamd ve sena ederdi O ’ndan ister ve mağfiret dilerdi Sonra Kabe ’nin butun koşelerine doner, tekbir, tehlil, teşbih getirerek ve yuce olan Aziz Allah ’a hamd ederek, dilekte bulunarak ve mağfiret dileyerek koşeye karşı dururdu Sonra (Kabe ’den) cıkardı

Sayin Zikirleri

Sa ’y esnasında duanın makbul olduğu daha once gecmişti Sunnet olan, Safa tumseğinde Kabe ’ye donerek beklemeyi uzatıp tekbir almak ve şoyle soyleyip dua etmektir:

(Allahu ekber, Allahu ekber, Allahu ekber ve liliahi ’1hamd AHahu ekberu ala ma hedana Ve ’1hamdu IHlahi aia ma evlana La iiahe illallahu vahdehU la şerike lehu Lehu ’lmulku ve tehu ’lhamdu yuhyi ve yumitu biyedihi ’lhayru ve huve ala kulli şey ’in kadir La ilahe illallahu enceze va ’dehU ve nasara abdehU ve hezeme ’iahzabe vahdehU la ilahe illallahu ve la na ’budu illa iyyahu muhlisine lehu ’ddine ve lev kerihe ’1kafirUn Aliahummeinneke kulte: ud ’Uniestecib iekum Veinneke la tuhlifu ’1miad Veinnies ’eluke kema hedeytenililislamien la tenziahU minnihatta teteveffani ve ene muslim)

“Allah her şeyden buyuktur Allah her şeyden buyuktur Allah her şeyden buyuktur Hamd Allah ’a mahsustur Bizi hidayete ileten Allah buyuktur Bize verdiği nimetten oturu hamd Allah ’a mahsustur Ailah ’dan başka hic bir İlah yoktur; yalnız O vardır, Onun ortağı yoktur Butun mulk Onundur, hamd O ’nadır Diriltir ve oldurur Hayır O ’nun kudret elindedir O, her şeye kadirdir Allah ’dan başka hic bir İlah yoktur (Dini ustun kılacağına dair) sozunu yerine getirdi (Peygamber) kulunu zafere ulaştırdı Allah kendi kudreti ile (İslamı yok etmek icin birleşen) lıizibleri perişan etti Allah ’dan başka hic bir İlah yoktur Allah ’ın dininde ihlas sahihleri olarak ancak O ’na ibadet ederiz, kafirler hoşlannıasalar da… Allah ’ım Sen buyurdun: Bana dua edin sizden kabul edeyim Muhakkak ki Sen verdiğin sozden caymazsın Şimdi ben Senden istiyorum: Beni nasıl İslama ilettinse, ben musluman olduğum halde beni Sen oldurunceye kadar onu benden ayırma

Sonra dunya ve ahiretle ilgili Cayırlı şeyler ister Bu zikir ve duaları uc kez tekrarlar, telbiye getirmez Merve tumseğine vardığı zaman, Safa ’da soylediği zikir ve duaları soyler

İbni Omer ’den (Radıyallahu Anhuma) rivayet edildiğine gore, Safa ’da şoyle dua ederdi:

(Allahumme ’simna bidinike ve tavaiyetike ve tavaiyeti resUlike (Sallailahu Aleyhi ve Seliem) Ve cennibna hudUdeke Allahumme ’calna nuhibbuke ve nuhibbu melaiketike ve enbiyaeke ve rusuleke ve nuhibbu ibadeke ’ssahhine Allahumme habbibna ileyke ve ila melaiketike ve ila en~ biyaike ve rusulike ve ila ibadike ’ssalihine Allahumme yessirna lilyusra ve cennibne ’lusra Veğfir lena fil ’ahirati ve ’lUla Vec ’alna eimmeti ’lmuttakin)

“Allah ’ım! Senin dininle, Sana ve Senin Peygamberin Sallallahu Aleyhi ve Sellem ’e itaatle bizi koru ve yasaklarından bizi uzaklaştır Allah ’ım! Bizi, Seni sevenlerden, meleklerini, peygamberlerini ve resullerini sevenlerden ve salih kullarını sevenlerden yap Allah ’ım! Bizi Sana sevdir; meleklerine, peygamberlerine, resullerine ve salih kullarına sevdir, Allah ’ım! Bizi hak olan guzel yola ilet ve bizi kotu yoldan uzaklaştır Dunya ve ahirette bizi bağışla ve bizi takva sahibi olan kimselerden yap**

Safa ve Merve arasında gidip gelirken şoyle dua eder:

“Rabbi ’gfir verham ve tecavez amma ta ’lem İnneke ente ’leazzu ’lekrem Allahumme, itina fiddunya haseneten ve fi ’Iahirati haseneten ve kma azabennar

“Rabbim, bağışla ve rahmet buyur, (hakkımda gunah olarak) bildiklerini ort; cunku Sen her şeye ustun gelen en buyuk ikram sahibisin Ey Allah ’ım! Bize dunyada iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateş azabından koru* ’

Sa ’y esnasında ve her yerde yapılması tercih edilen dualardan biri de şu:

(Allahumme ya mukallibe ’lkuiubi sebbit kalbiala dinike Allahumme inni es ’eluke mUcibati rahmetike ve azaime mağfiretike vesselamete min kulli ismin Velfevze bi ’1cenneti Ve ’nnecate minennari Allahumme inni es ’eluke ’lhuda vettuka velafafe ve ’lğma Allahumme e ’inniala zikrike ve şukrike ve husni ibadetike Allahumme inni es ’eluke mine ’lhayri kuilihi ma alimtu minhu ve ma lem a ‘lem ve e ’Uzu bike mine ’şşerri kullihima alimtu minhu ve ma lem a ’lem ve es ’eluke ’lcennete ve ma karrabe ileyha min kavlin ev amelin Ve eUzu bike mine ‘nnari vema karrabe ileyha min kavlin ev amelin)

“Ey kalbleri halden hale ceviren Allah ’ım! Benim kalbimi Senin dinin uzere sabit kıl ALLAH ’ım! Rahmetinin gereği olan şeyleri ve mağfiretinin buyuklerini, her gunahdan selameti, cennete kavuşmayı, ateşten kurtulmayı Senden istiyorum Allah ’ım! Senden hidayet, takva, iffet ve nefis zenginliği istiyorum Allah ’ım! Seni anmaya, Sana şukretmeye ve Sana guzel ibadet etmeye bana yardım et Allah ’ım! Hayırlardan bildiğim ve bilmediğim her şeyi Senden istiyorum Kotuluklerden de bilmediğim ve bildiğimin hepsinden Sana sığınırım Ben Senden cenneti ve soz ve işlerden cennete yaklaştıran şeyleri istiyorum Ateşte ve ateşe yaklaştıran soz ve işlerden de Sana sığınırım

Eğer Kur ’an okunursa daha faziletli olur Uygun duşen bu dua ve zikirlerle Kur ’an okumayı bir araya toplamaktır Eğer kısaltmak gerekiyorsa onemli olanla yetinilir
Mekke ’den Arafata Cıkarken Okunacak Dualar Ve Zikirler

Mekke ’den Mina ’ya yonelerek cıkışta şoyle soylemek mustahabdır:

(Allahumme iyyake ercU ve leke ed ’Uu, febelliğni saliha ameli vağfirli zunUbi vemnun aieyye bima menente bihiala ehli taatike inneke ala kulli şey ’in kadir)

“Allah ’ını! Senden umid ediyorum ve Sana Dua ediyorum Beni yararlı emellerine ulaştır, gunahlarımı affet ve ehli taatine ettiğin şeyle bana iyilik et Sen her şeye muktedirsin

Minadan Arafat ’a yurunduğu zaman şoyle dua etmek mustabdır:

(Allahumme ileyke teveccehtu ve vecheke ’lkcrimeerettu Fec ’al zenbi mağfUren ve hacci mebrUren verhamni ve tuhayyibni inneke ala kulli şey ’in kadir)

“Allah ’ım! Sana ibadete yoneldim ve kerem sahibi olan zatının rızasını murad ettim Benim gunahımı bağışlanmış ve haccimi kabul edilmiş kıl Bana rahmet et ve beni mahrum bırakma; cunku Sen her şeye kadirsin

Telbiye getirir, Kur ’an okur ve diğer dualarla zikirleri cok yapar Şu duayı da cok yapar:

“Allahumme atına fiddunya haseneten ve fil ahireti haseneten ve kma azabennar

(Allah ’ım, dunyada bize guzellik ver, ahirette de guzellik (rızana uygun şeyler) ver ve bizi ateş azabından koru)

Arafat ’da Mustahab Olan Dualar Ve Zikirler

Bayram zikirleri bulumunde Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem ’in şu hadisini daha once beyan etmiştik:

502 “Arafe gununde duaların en hayırlısı, benim ve benden onceki peygamberlerin soylediklerimizin en hayırlısı şu:

(Lailahe illallahu vahdehU la şerikelehu Lehu ’imulku velehu ’ihamdu ve huve ala kulli şey ’in kadir)

“Allah ’dan başka hic İlah yoktur, yalnız O vardır O ’nun ortağı yoktur, mulk O ’nundur Hamd O ’na mahsustur O, her şeye kadirdir

Üst Alt