Son Konu

HACI BEKTAŞ VELİ ve MEVLANA Sözleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
HACI BEKTAŞ VELİ ve MEVLANA Sözleri Mevlana sözleri hacı bektaş veli sözleri Merhaba Melek'ler ve bizi ziyaret eden sevgili misafirler, sizler için bu yazımızda Mevlana ve Hacı Bektaş Veli'nin sözlerini sunuyoruz 1549094981 1549094981 hacibektasvelivemevlanasozleri5c555049844fahacibektasvelivemevlanasozleri5c555049844fa hacibektasvelivemevlanasozleri5c555049844fa Mevlananın zevk Gel, gel, ne olursan ol tekrar gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir Yüz defa tövbeni bozmuş olsan da tekrar gel “Sevgide güneş gibi ol, arkadaşlık ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol “Nice ırk gördüm, üstünde elbisesi değil Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok “Her gün bir yerden bir yere göçmek ne iyi Her gün bir yere konmak ne hoş Bulanmadan, donmadan akmak ne güzel Dünle beraber gitti cancağızım, ne dek söz varsa düne ait Şimdi yeni şeyler anlatmak gerekli “Ölümümüzden daha sonra mezarımızı yerde aramayınız! Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir Hz Mevlana der: Beni benden bölge gözlerin nerde Yurdumu saran çiçeklerin nerde Onca memleketler gezdim Beni ahirete götüren yolun nerde Hz Mevlana söyler herkes onu dinler İşte derler: Gözlerimizi açan çiçek burda Aslında bu güzel eserleri her gün kapıdan cıkmadan önce okumak gerekli fakat dünyada bundan böyle iyi şeyler olsun kötülükler çirkinlikler kalksındua edelim hepberaber İnşaAllah mevlana birlik ile ilgili “Sen bakmasını bil de dikende gül gör, dikensiz gülü herkes görür “Zaten iyilik aradı mı insanda musibet kalmaz fakat diyen ve “Ayıpsız dost arayan dostsuz kalır “Seviyoruz ve hayatımızın iyiliği bu yüzden İnanıyoruz ve yaşantımızın güzelliği bu yüzden Gel, gel, ne olursan ol tekrar gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yeniden gel Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir Yüz kez tövbeni bozmuş olsan da yine gel “Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte nehir gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol HACI BEKTAŞ VELİ DEN SÖZLER Ara bul ! Her ne ararsan kendinde ara! Dili, dini, rengi ne olursa olsun, iyiler iyidir Hiçbir milleti ve insanı ayıplamayın İncinsen de incitme ! Eline, diline, beline sahip ol ! Kadınları okutun! Dinine dizlerinle değil, kalbinle bağlan! Okunacak en büyük kitap insandır İnsanın değeri, yüreğinin ağırlığı kadardır Us, eylem ve sevgi, Tanrı’nın tadıdır En büyük kerâmet çalışmaktır Okunacak en büyük kitap insandır İlim beşikte başlar, mezarda biter En ulu servet ilimdir İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır Zihin karanlığına ışık tutanlara ne mutlu ! Benim Kâbem insandır Kendine ağır geleni başkasına yapma ! Asıl kör, nankördür Düşmanının bile insan olduğunu unutma ! durmadan mutlu görünmek istiyorsan, herkesle dost ol, kimseye kin ve haset besleme ! Çalışmadan geçinenler bizden değildir Özünü bilirsen özürden kurtulursun İnsanın cemâli sözünün güzelliğidir (İnsan iyi sözlüyse güzeldir, fena sözlüyse çirkindir) Peygamberler ve Erenler, insanlığa Tanrı’nın hediyesidirler Doğruluk dost kapısıdır (Onunla dostlar edinirsin) Dikkat et, lokma seni yemesin, sen lokmayı ye ! Mârifet, nefsi silmek değil, bilmektir Allah ile gönül arasında perde yoktur Oturduğun yeri pâk et, kazandığın lokmayı yargı et Madde karanlığı, zihin nûru ile; cehâlet karanlığı, ilim nûru ile; lezzetli karanlığı beceri nûru ile; gönül karanlığı da aşk nûru ile aydınlanır Yolumuz ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur Sen seni bilirsen yüzün Hüdâ’dır; sen seni bilmezsen, Yargı senden cüdâdır (ayrıdır) Bizim semâhımız, kutsal bir aşktır Bizi sevenlerin gönüllerinde biz oturur, dillerinde de biz konuşuruz  

Üst Alt