Son Konu

hadislerden seçmeler!

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hadislerden seçmeler! Hadislerden seçmeler Bir insan yer doyar,içer kanar ve şunu söylerse; “Elhamdülillahillezi et’ameni ve eşbaani ve sekani ve ervani anasından doğduğu gün gibi günahlarından çıkar Bir kimse yemek yediği kabı sünnetlerse kab ona istiğfar eder, kendisinden fakirlik,çocuklarından da ahmaklık gider Bir kimse çalınan şeyi kasıtlı olarak yerse,günahta hırsıza iki taraflı olur Bir kimseye yanında bir cemaat varken bir armağan verilirse o cemaatte ona ortaktır Bir kimse çarşıya girdiğinde “La ilahe illallahu vahdehu la şerikeleh,lehül mülkü velehül hamdü yuhyi veyumitu ve hüve hayyün la yemutu biyedihil hayr ve hüve ala külli şey’in kadirderse,Allah ona bir milyon sevap verirOnun bir milyon günahını siler ve onu bir milyon mertebe yükseltir ve onun için Cennette bir köşk bina eder Karada veya denizde telef olan mülk,zekatın verilmemesinden dolayı olmuşturOnun için malınızı zekatla koruyunHastanızı sadaka ile tedavi edinBelayı’da dua ile karşılayınMuhakkak oysa “duaindirilene de indirilmeyene de üstünlük verirİndirilenden açar kurtarır,indirilmeyeni miktar Bir kimse abdestli yatarsa Allah onun için bir melek görev eder ve o melek şu duada bulunurhadislerdensecmeler5c543bb6e37c3gifalt :A :A :Allah’ım falan kulunu bağışla,çünkü o abdestli olarak yattı Dişler misvaklanarak kılınan iki rekat namaz ,misvaksız kılınan yetmiş rek’at namazdan daha hayırlıdır Medine halkından bir zat ticaret maksadıyla Şam’a hareket etmişYolda önüne bir hırsız çıkmış ayrıca malına ayrıca de canına kast etmişHırsıza: Ne olur!İşte mallarım,paralarım!Al hepsini,yeter ki canıma kıyma!diye yalvarmış ise de hırsız,razı olmamışBunun üstüne hırsızdan abdest alıp iki rek’beygir namaz kılmasına müsaade etmesini rica etmişHırsız buna müsaade edince kalkıp abdest almış,iki rek’at namaz kıldıktan sonradan ellerini açıp Cenabı Hakka üç kere şu niyazda bulunmuş: Ya Vedudu,Ya Vedudu,Ya Zelarşil mecidiYa Mubdiu,Ya Muıdu,Ya Fe’alün lima yuridu’l es’elüke bi nuri vechikellezi edae erkane arşike ve es’elüke bi kudretikelleti gaderte biha ala halgıke ve bi rahmetikelleti vesiat külle şey’in La ilahe illa ente,Ya Muğısu eğisni,Ya Muğısu eğisniManası: (Ey Vedud,Ey Vedud,Ey ulu arşın sahibi,Ey Mubdi,Ey istediğini tam yapan,arşının temellerini aydınlatan Cemalinin nur’u ile senden diliyorum!Mahlukatına zor yetirdiğin kudretinle,ve her şeyi kapsayan rahmetinle senden niyaz ediyorum!Ey imdada yetişici imdadıma yetiş!Ey i,mdada yetişici imdadıma yetiş(beni kurtar)!) Bu duayı okuyup ellerini yüzüne sürdükten sonradan,aniden gayet devasa,ve güçlü bir soy binmiş yeşil elbiseli elinde mızrağı yer alan bir yiğit belirmişHırsızla savaşa başlamışHırsızın başına bir darbe indirmiş ve onu yere sermişGelip tacire haydi gel,öldür bu hırsızı,demiş ise de tacir korkudan yerinden kımıldayamamışBunu üzerine yine kendisi ikinci bir darbe indirip hırsızı öldürmüşHırsızın öldüğünü gören tacir gelip o yiğite teşekkür etmiş ve sormuş: Nereden geldin!Beni bu gözü dönmüş hırsızın elinden kurtardın? Yiğit konuşmuş: Ben üçüncü katın meleklerindenim!Sen bu duayı bir defa okuduğun süre gök kapıları şimşek çarpmış gibi oldu!İkinci kere okuduğun süre,göğün kapıları açılıverdi,ve bir takım alev ve kıvılcımlar etrafa saçılıverdiÜçüncü defa okuduğunda,derhal Cebrail Aleyhisselam Allah kadar bir ferman ile gelip,bana bu hırsızı öldürmemi emrettiBen de verilen emri yerine getirdimHepsi o kadar… Tacir Medine’ye döndüğü süre başından geçen bu acayip hadiseyi Efendimiz Sallallahü Aleyhi ve Selleme anlatınca,Peygamberimiz(SAV)ona şöyle hitab etti: Allah sana Esmai hüsnayı öğretmiş…Zira bu isimlerle, kim Allah’tan bir şey isterse Allah ona verirDua ederse kabul eder Cuma’anın ilk saatinde camiye giden bir deve,ikinci saatinde dışarı giden bir sığır,üçüncü saatinde dışarı giden bir koç boğazlamış gibi sevap alırDördüncü saatinde dışarı giden bir tavuk kesmiş gibi, beşinci saatinde dışarı giden ise bir yumurta tasadduk etmiş gibi sevap alırİmam minbere çıkınca,bundan böyle sahifeler dürülür,kalemler kaldırılır, minberin yanında toplanır,hutbeyi dinlemeye koyulurlarO anda gelen,bundan böyle sadece namaz için gelmiş olur,faziletten bir şeye hakkı olmaz Kim cum’a gecesi Kehf suresini okursa,bulunduğu yerden Mekke’ye kadar Ona bir nur verilir;diğer Cum’aya değin üç gün fazlasıyla,mağfiret olunur;sabaha kadar yetmişbirbin melek de onun için Allah’tan mağfiret dilerler;hastalıktan muaf tutulur,sıraca,Zatü’l Cenb,Baras,Cüzzam hastalığından,Deccal’in fitnesinden de belirlenmiş olur Her hastalığın başı; mideyi yemekle doldurup bozmaktır! Diyet her ilacın en ilk kez gelenidir! Kim bir kabristana uğrayıp da onbir kere ihlas suresini okuyup ecrini oradaki ölülere bağışlarsa, orada bulunan mevtalar sayısınca ona ecir verilir Bir müm’in Ayet’el Kürsi’yi okuyup da sevabını kabirde yatanların ruhuna hibe ederse,Allah doğudan batıya dek her ölünün kabrine kırk nur idhal eder(sokar)Kabirlerini genişletir,derecelerini yükseltir,okuyana da altmış peygamber sevabını verirAllah ayrıca her harfine karşılık, kıyamete değin onun için tesbih edecek bir melek yaratır Babalarınıza iyilik ediniz ki,çocuklarınız da size iyilik etsinler! Herhangi bir adam,evde hanımına takviye ederse Allah ona Eyyüb,Davud,Ya’kup ve İsa’ya (AS)verdiği sevabı verir Sizden altında olana bakın,sizden yukarı olana bakmayın ancak Allah’ın size vermiş olduğu ni’meti küçümsememiş olunuz ,size yakışan da budur Kim tabutu dört emrindeki direğine girip taşırsa,Allah onun bütün kırk büyük günahını amel defterinden düşürüverir Her istediğini yemen de israftan sayılır Üç şey ikram edildiğinde inkar edilmez:Yastık,yağ ve süt Çocuk akikası karşılığında alınmış bir rehindir! En iyi ilaç şunlardırhadislerdensecmeler5c543bb6e37c3gifalt :A :A :Ağızdan içilen ilaç,buruna çekilen damla,yürümek,kan aldırmak ve sülük taktırmaktır İki kişi el sıkıştıkları zamanAllah her ikisinin üstüne gökten yüz rahmet indirir;doksanı ilk el uzatanın,onu da ikinci olarak el uzatanındır Kim kendi nefsi için dilenme babında bir kapı açarsa,Allah ona yetmiş tane fakirlik kapısı açar! Farz ibadetleri ifa ettikten sonra,en efdal ibadet müslümanın kalbine sevinç koymaktır Kişi arkadaşının dini üzeredir!Biriniz, onun kiminle düşüp kalktığına adamakıllı baksın! Sofralarınızı yeşilliklerle süsleyinizÇünkü o,Besmele ile birlikte, şeytanı durdurmaz kovar Üç şeyden bereket kaldırılmıştırhadislerdensecmeler5c543bb6eb1e7altoğuyuncaya dek sıcak yemekten,ucuzlayıncaya değin fiyatı yüksek şeyden,Besmele çekilmeyen şeyden Çörek otu ölüm hariç,bütün dertlere devadır Yemekten önce kavun yemek yemek,karnı yıkar,hastalığı kökünden söküp atar Zeytin yağını yiyinOnunla yağlanınÇünkü cüzzam hastalığı dahil,bütün yetmiş derde devadır! Ham sarımsak ye!Eğer ben meleklerle konuşmasaydım,mutlaka onu yerdim Elbiselerinizi dürün!ki ruhu ona avdet etsinÇünkü iblis elbiseyi dürülmüş olarak gördüğünde giymez,ama dürülmemiş olarak gördüğü elbiseyi anında giyer Kim abdestli olarak yatarsa,ibadet edici olarak yatmış olurRuhu da Allah’a secde edici olarak uruc eder(yükselir),göreceği rüya da sadık bir rüya olurBöyle olmazsa natürel fakat bu imkanlara sahip olamaz Kişinin rüyası tabir edilmedikçe bir kuşturTabir edeldiği zaman vaki olur,onun için onu ama ileri görüşlü kişilere anlat! En doğru rüya seher vakitlerinde görülen rüyadır Kişi evinden çıktığı zaman (Bismillahi tevekkeltü alellahi vela havla vala kuvvete illa billahi)derse bir melek şöyle der: ‘Kifayet olundun,hidayet olundun,ve korundun’Iblis yanından uzaklaşırOna diğer bir iblis rastlar da şöyle der: ‘Kifayet olunan,hidayet olunan ve hıfz edilen bir adama sen nasıl musallat olabilirsin?’ Aşüre gününde oruç yetişmek,bir yıllık günaha kefarettir Kim Aşüre günü müslümanlardan on kişiye selam verirse,bütün müminlere selamlama vermiş olur Kim bir kahini ya da müneccimi gelip onay ederse,Muhammed (AS) üstüne indirileni red etmiş olur Sizden birinizin kulağı çınladığında beni ansın ve bana salatü selamlama getirsin,sonradan da şöyle desin ‘Zekerallahü men zekerani bi hayrin’ Sakın güneşte oturmayınız!Çünkü o elbiseyi eskitir,tende çirkin koku peydah eder,içteki dar hastalıkları hareket ettirip meydana çıkarır Tedbir geçinmenin yarısıdır,muhabbet aklın yarısıdır,üzüntü ihtiyarlığın yarısıdır,çoluk çocuğun azlığı basit yaşayanların yarısıdır Kul için yedi husus vardır oysa;ölümünden daha sonra kabrinde amel defterine sevap yazılırİlim öğretenler,su akıtanlar(çeşme yaptıranlar),kuyu kazanlar,ağaç dikenler,mescit yapanlar,Mushaf’ı miras bırakanlar,ölümünden sonradan kendisine dua edecek bahtı açık evlad bırakanlar  

Üst Alt