Son Konu

Halk Eğitimi Merkezleri, 73 Farklı Alanda Kurslarla Vatandaşlarımızı Bekliyor

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
26085949_WhatsApp_Image_2022-08-26_at_08.48.52.jpg

Halk Eğitimi Merkezleri, 73 Farklı Alanda Kurslarla Vatandaşlarımızı Bekliyor

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı 998 halk eğitimi merkezi, her ay 1 milyon vatandaşa kurs imkânı sunuyor. Vatandaşlar, 81 vilayette 73 alandaki 3 bin 811 farklı kursa katılabiliyor.  Ulusal Eğitim Bakanlığınca hayat uzunluğu öğrenme kapsamında 81 vilayette faaliyet gösteren 998 halk eğitimi merkezinden, 2022 yılının birinci yedi ayında 7 milyon 570 bin vatandaş yararlandı.

73 alanda 3 bin 811 kurs

73 alanda 2748’i mesleksel ve teknik, 1063’ü genel olarak birçok alanda kurs imkânı bulunan halk eğitimi merkezlerinde, en fazla tercih edilen meslek kursları ortasında “bilgisayar işletmenliği, mesken dokumacılık eserleri hazırlama, arıcılık, klasik el nakışları, elde Türk işlemeleri, bayan giysileri dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve dekoratif mesken aksesuarları hazırlama” yer alıyor.

Sertifikalar e-Devlet’te

Halk eğitimi merkezleri tarafından düzenlenen kurslara ilişkin alınan tüm sertifikalara e-Devlet kapısı üzerinden erişilebiliyor. Sertifika almaya yeni hak kazanan yahut eski sertifikalarını tekrar almak isteyen vatandaşlar, halk eğitimi merkezlerine gitmeden çarçabuk e-Devlet kapısı üzerinden barkotlu sertifikalarını alabiliyor

Bakan Özer: Vatandaşlarımızın istediği kursu ayaklarına götürmek birinci önceliğimiz

Konuya dair açıklamalarda bulunan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Millî Eğitim Bakanlığı olarak yalnızca eğitim çağı nüfusuna eğitim hizmeti sunmuyoruz. Tıpkı vakitte Türkiye’nin dört bir noktasına dağılmış 998 halk eğitimi merkeziyle de yetişkin olan vatandaşlarımızın istediği kursları, istedikleri noktada ayaklarına götürüp bu hizmetten faydalanmasını birinci öncelik olarak alıyoruz. Yılın sonuna kadar 12 milyon vatandaşımızın bu kurslardan faydalanmasını sağlayacağız. Olağan, burada en kıymetli olan hususlardan biri de bayanlarımızın bu halk eğitimi kurslarına istekleri, teveccühleri. Şu ana kadar kursiyerlerimizin yaklaşık %70’inin bayanlardan oluştuğunu görüyoruz. Onun için bayanlarımızın hem hayatta ayakları üzerinde daha güçlü durabilmeleriyle ilgili hem de istihdama iştirakleriyle ilgili gereksinim duydukları her türlü kursu, halk eğitimi merkezleri üzerinden bayanlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah, yıl sonuna kadar da bu süreçte 998 halk eğitimi merkezimizle tüm vatandaşlarımıza bir formda erişmenin memnunluğunu taşımış olacağız.” dedi. (BSHA)

Üst Alt