Son Konu

Hamileyken bunları yapın!

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hamileyken Bunları Yapabilirsiniz
Hamileyken neler yapılabilir

Bir bayan için tarifsiz bir duygudur hamile almak, içinde bir canlının büyüdüğünü bilmek Planlı veya plansız olsun eminim her kadının hamilelik dönemiyle ilgili hayalleri, yapacakları ve yapmayacakları vardır İnternet elimizin aşağı olduğu için akademik bilgiye de ulaşmak basit Dokuz aylık süreçte başımıza neler geleceğini biliyoruz, doğum hakkında okuyoruz Cesaretli olanlarımız doğum videolarını bile seyrediyor Acilen geriye doğru dönüp baktığımda neler yaşamışım, neleri yapmışım, neleri yapmamalıymışım gözden geçirdiğimde yazacak bir sürü şey çıktı bana

Doktor kontrolündeki hamileliğinizin inanılmaz, sorunsuz geçtiğini ümit ediyorum ve diyorum ancak

Hanımlar, hamileyken bunları yapın:
Aşırı alaka beklemeyin Siz hasta değilsiniz Sadece hamilesiniz Bebeğinizi dünyaya getirecek olmanız son derece kayda değer bir şey fakat durum haline sokmaya lüzum yok Daha açıkçası hayattan geri kalmayın demek istiyorum

Vitamin alın Evet, evet alın Yapılan araştırmalara tarafından prenatal dönemde alınan folik asidin bebeklerde oluşabilecek nöral tüp defekti kusurunu önleyebileceği anlaşılmış Bizim annelerimiz almamış, biz kusurlu değiliz ama olabilirdik de Doktorunuza danışarak vitamin ve mineral takviyesi alın zaman zaman düşecek olan enerji seviyeniz toparlamak için ihtiyacınız olacaktır bu haplara

Alıştırma yapın Dedim ya siz hasta değilsiniz Çalışma yerine getirmek fazla daha iyi hissetmenizi sağlayacak Hemen gidip bir hamile pilatesine ya da yogasına yazılın demiyorum İstiyorsanız yapın da bir çift spor kundura da işinizi görecektir Yürüyüş mükemmel geliyor gebe kadına Eğer her şey yolunda gidiyorsa, uzanmak zorunda değilseniz son güne kadar yürüyüş yapabilirsiniz Ne süre durmanız gerektiğinizin sinyalini vücudunuz verecektir Yorulduğunuz anda durun Burası manâlı On dakikalık çalışma bile yoruyorsa bırakın

Lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin Hamileliğin ilerleyen aylarında kabızlık şikayetiyle karşılaşma ihtimaliniz yüksek Üzerine diğer taraftan doktorunuzun büyük ihtimalle destek olarak önereceği demir hapları ile hayat çekilmez olabilir O yüzden çokça lifli yiyecek ile beslenmeli Keza de birincil günden itibaren

Uyuyun Herkese söylediğim tek ve en önemli konu bu gerçekte UYKU Yenidoğan bebekle başbaşa kaldığınızda 'keşke daha fazla uyusaymışım' diyeceksiniz Önceden uyuklamak neyi çözer? Hiç Sadece memnun etme 'İyi oysa hamileyken bol bol uyumuşum' çağırmak, konuya daha fazla yaklaşmanızı sağlıyor

Kitap okuyun Ne bulursanız okumanızı öğüt ederim Roman ve hikaye kitaplarına öncelik tanıyabilirsiniz Çünkü doğuumdan sonradan bir zaman annelik, bebek ve çocuk bakımı hakkındaki kitaplarla boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaksınız ve bazı zamanlar yok romana dalmak, gazete bile çevirecek entellektüel seviyenizi bulamayacaksınız

Yazın Hissettiklerinizi, korkularınızı, hayallerinizi yazın Ne olursa, nasıl olursa yazın Blog da açabilirsiniz Herkes okumasın, bana kalsın derseniz başucunuza minik bir defter koyun İçine de bir kalem yerleştirin Her akşam yatmadan bir iki cümle de olsa yazabilirseniz, ileride müthiş bir öykü çıkacağına sizi tedarik edebilirim

Gebelik ve doğum kurslarına gidin Kitaplardan, bloglardan sıkılabilirsiniz Hem biraz da sosyalleşmek iyi kazanç insana Doğuma hazırlanmak, nefes tekniklerini öğrenmek öyle önemli fakat dokuz ayın sonunda ıkınırken 'keşke kursa gitseydim' demeniz muhtemel Daha önce hiçbir bebek tecrübeniz olmadıysa yani kardeş, kuzen, yeğen altı değiştirmediyseniz, benzer kurslarda bebek bakımına dair derslere de katılmanız yardımsever olacaktır Panik hamle geçirmeden el dek bebeği nasıl yıkayacağınızı, bezini nasıl değiştireceğinizi öğreneceksiniz

Yapın bunları, pişman olmayacaksınız

Irem Erdilek *

Üst Alt