Son Konu

HarmonyOS İşletim Sistemli Huawei P50 Serisi Tanıtıldı

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
harmonyos-isletim-sistemli-huawei-p50-serisi-tanitildi-technopat-mobil-haber.jpg

Amerika’nın ambargo kararlarından sonra kendi işletim sistemini geliştiren Huawei, kısa bir süre önce HarmonyOS işletim sistemini piyasaya sürdü. Şirket geçtiğimiz gün düzenlemiş olduğu lansmanla beraber HarmonyOS işletim sistemli Huawei P50 serisini tanıttı. Peki, Huawei P50 serisi fiyatı ve özellikleri ile kullanıcılara neler sunuyor? Gelin Huawei’nin yeni nesil akıllı telefon modellerine yakından göz atalım.

huawei-p50-ozellikleri-ve-fiyati-technopat-640x295.jpg

Serinin giriş modeli olarak lanse edilen Huawei P50, 6.5 inç büyüklüğünde FullHD+ çözünürlüğündeki OLED bir panelin üzerine inşa ediliyor. 90Hz’lik bu OLED panel de ekran altı parmak izi okuyucusunun yanı sıra 1224 x 2700 piksel çözünürlük ve 458 ppi piksel yoğunluğu değerleriyle ön plana çıkıyor.

Ayrıca 4G destekli Snapdragon 888 işlemcisinden de güç alan telefon, 8 GB RAM ve 128/256 GB dahili hafıza seçenekleriyle beraber satın alınabiliyor. Hatırlarsanız daha önceki sızıntılarda P50’nin global pazarda satışa sunulması için 5G yerine 4G LTE destekli Snapdragon 888 işlemcisinden güç alacağı ifade edilmişti. Bugünkü lansmanın ardından da ortaya atılan bu iddiaların doğru olduğunu gözlemliyoruz.

huawei-p50-ozellikkeri-technopat-mobil-1-640x296.jpg

Huawei P50’nin teknik özelliklerine değinmeye devam edecek olursak, serinin yeni modelinde bizleri 66W kablolu ve 50W kablosuz hızlı şarjı destekleyen 4.100 mAh kapasiteli bir batarya karşılıyor.

Kamera tarafında da dikkat çekici özelliklere sahip olan telefonda aynı zamanda üçlü kamera sistemi mevcut. Bu üçlü kamera sisteminin kalbinde de Leica’nın 50 Megapiksellik ana kamera sensörü bulunuyor. Bu ana kamera sensörüne de sırasıyla 13 Megapiksel ultra geniş açı ve OIS destekli 12 Megapiksel makro kameraları eşlik ediyor. Ayrıca P50’deki bu üçlü kamera sistemi 50 kata kadar dijital yakınlaştırmaya imkan tanırken, 5 kata kadar da optik yakınlaştırma yeteneğine sahip. Bunun yanı sıra cihazın ön tarafındaki kamera da 13 Megapiksel çözünürlüğünde.

huawei-p50-pro-ozellikleri-technopat-1-640x295.jpg

Huawei P50 Pro modeli de 6.6 inçlik OLED ekranın üzerine kuruluyor. P50’ye kıyasla daha gelişmiş özelliklere sahip olan bu OLED ekran, 90Hz yerine 120Hz yenileme hızına, 450 ppi piksel yoğunluğuna ve 1228 x 2700 piksel çözünürlük değerlerine sahip.

İşlemci tarafında da P50 Pro modelinde bizleri 4G destekli Snapdragon 888 işlemcisi karşılıyor. Bunun haricinde P50 Pro’nun Kirin 9000 işlemcili modeli de mevcut. Ancak Amerika’nın ambargo kararlarından dolayı Kirin 9000’li modelin sadece Çin pazarına özel olması bekleniyor.

huawei-p50-serisi-1-640x192.jpg

Bunun dışında serinin Pro modeli 8/12 GB RAM ve 128/256/512 GB olmak üzere depolama seçenekleri de bünyesinde barındırıyor. Bunlara ek olarak P50 Pro’da 66W hızlı şarj destekli 4.360 mAh’lik bir batarya da mevcut.

Teknik özellikleriyle dikkat çeken model, kamera kısmında da oldukça iddialı bir duruş sergiliyor. Dörtlü kamera modülüyle birlikte gelen cihazın arka yüzeyinde bizleri OIS destekli 50 Megapiksel ana, 3.5 optik zoom yeteneğine sahip olan 64 Megapiksel telefoto, 40 Megapiksel siyah beyaz ve 13 Megapiksel ultra geniş kamera sensörleri karşılıyor. Bunun haricinde cihazın ön kısmında da f/2.4 diyafram açıklığındaki 13 Megapiksellik bir selfie kamerasına yer verildiğini belirtelim.

huawei-p50-serisi-fiyati-3.jpg

huawei-p50-serisi-fiyati-2.jpg

huawei-p50-serisi-fiyati-1.jpg

Çin’de düzenlenen etkinlikle beraber Huawei P50 serisinin fiyatları da resmiyet kazandı. Çinli üretici P50’nin 8 GB RAM’a ve 128 GB depolamaya sahip olan versiyonun 4.488 Yuan (627 dolar), P50 Pro’nun da 8 GB RAM ve 128 GB depolamalı modelinin 5.988 Yuan’dan (927 dolar) satışa sunulacağını belirtti.

Üst Alt