Son Konu

Hayırlı Rızık İcin Okunacak Dua

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hayırlı rızık icin dua,Rızık Duası, Bereket Duası, Bol Kazanc Duası

Hayırlı Rızık icin Okunacak Dualar

Ebu'dDerda'dan Radıyallahu Anh rivayet edildiğine gore, Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şoyle buyurdu:

1 Kim sabah ve akşam yedi kez şu sozleri soylerse, dunya ve ahiret işlerinden kendisine uzuntu veren şeyleri Allah giderir

(Hasbiyellahu la ilahe illa huve aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azimi)

Allah bana kafidir; O'ndan başka ilah yoktur O'na tevekkul ettim; O, buyuk Arş'ın Rabbidir

2 EbU Musa ElEş'ari'den Radıyallahu Anh rivayet edildiğine gore, demiştir ki, RasUlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şoyle buyurdu:

Kime bir keder yahud bir uzuntu isabet ederse, şu kelimelerle dua etsin:

Ene abduke ibnu abdike, ibnu emetike, fi gabdatike Nasıyeti biyedike Madın fiyye hukmuke Adlun fiyye gadauke Eseluke bikulli ismin huve leke, semmeyte bihi nefseke ev enzeltehU fi kitabike ev allemtehU ehaden min halgıke eviste'serte bihi fi ılmil ğaybi indeke en tec ’alel gur'ane nUra sadri ve rebia galbi ve cilae huzni ve zehabe hemmiy

“(Allahım!)Senin kudretin altında, ben senin kulunum, erkek kulunun ve dişi kulunun da oğluyum(kızıyım) Boynum senin kudret elindedir Hukmun bana gecerlidir Hakkımdaki hukmun adalettir Kendini adlandırdığın ozune has butun isimlerle, yahut Kitab ’ında indirdiklerinle yahud yaratıklarından birine oğrettiğin isimlerle yahut katında sectiğin gayb ilmindeki isimlerle senden istiyorum ki, Kur'an'ı goğsumun nuru, kalbimin neş'esi, kederimin izalesi, uzuntumun gidişi yapasın

Peygamberin bu sozleri uzerine meclisteki adamlardan biri:
Ey Allah'ın Rasulu! Asıl aldanmış olan, bu sozleri soylemediğinden aldanandır Peygamber:
Evet, bunları soyleyiniz ve onları oğretiniz Cunku bunları, taşıdıkları manalardaki şeyleri isteyerek soyleyenin, Allah uzuntusunu giderir ve ferahlığını uzatır, buyurdu

Borclardan Kurtulmak İcin Okunacak Dualar:

EbU Said ElHudri'den Radıyallahu Anh rivayet edildiğine gore, şoyle demişdir:
Bir gun, RasUlullah Sallallahu Aleyhi ve Sellem mescide girdi Bir de orada EbU Umame adında ensardan bir adam bulunuyordu Peygamber ona:
“Ey EbU Umame! Boyle namaz vakti olmadığı bir zamanda seni burada oturuyor gormekteyim, (nedir bu halin)? dedi EbU Umame:
Uzerime coken uzuntuler ve borclar, ya RasUlallah!deyince Peygamber Efendimiz şoyle buyurdu:
Sana bir takım sozler oğreteyim mi ki, onları soylediğin zaman, Allah senin uzuntunu gidersin ve senden borcunu odesin? Ben; ‘evet (oğret) ya RasUlallah ’ dedim Peygamber efendimiz şoyle buyurdu: “Sabahladığın ve akşamladığın vakitlerde şunları soyle:

1Allahumme inni eUzu bike minel hemmi vel hazeni ve eUzu bike minel aczi vel keseli Ve eUzu bike minel cubni vel buhli Ve eUzu bike min ğalebetid deyni ve gahrir ricali

“Allah'ım! Uzuntu ve kederden sana sığınırım Acziyetden ve tenbellikten sana sığınırım Korkaklıktan ve cimrilikten sana sığınırım Borc altına duşmekten ve duşmanların ustun gelmesinden sana sığınırımEbU Umame der ki, ben bunu yaptım Allah Teala, uzuntu ve kederimi giderdi ve borcumu benden kaldırdı

Hazreti Ali'den Radıyallahu Anh rivayet edildiğine gore, bir, mukateb (borclu kole) kendisine gelip şoyle dedi: “Ben azad olma karşılığı olarak odeyeceğim borcumdan acziyete duştum, bana yardım et Hazreti Ali:
“RasUlullah ’ın Sallallahu Aleyhi ve Sellem bana oğretmiş olduğu bir takım sozleri oğreteyim mi? Senin uzerinde dağ kadar borc olsa dahi, Allah onu sana odetir Şoyle soyle:

2Allahummekfini bihalalike an haramike ve ağnini bifadlike ammen sivake
“Haramına karşı beni helalin ile yetindir, Allah'ım! Senden başkasından da fazlınla beni mustağni kıl (senden başkasına beni muhtac etme)

Üst Alt