Son Konu

HDP Saldırganının İlk İfadesi Ortaya Çıktı: 'Çocukluktan Beri Planlar Yaptım'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-70090187968b2aa9debf3baa34a05523601ab3c9.jpg

HDP’nin İzmir’deki parti binasına silahlı akın düzenleyerek parti çalışanının kızı Deniz Poyraz’ı öldüren Onur Gencer’in birinci sözü ortaya çıktı. Saldırganın "Buraya PKK'lıların geldiğini düşündüğümden rastgele bir ayrım yapmıyorum. Öteki şahıslar de olsaydı onlara da ateş edecektim" dediği öğrenildi.

İzmir Kemalpaşa Devlet Hastanesi’nde bir mühlet acil tıp teknisyeni olarak çalıştığı, Suriye’nin Münbiç kentine vazifeye gittiği ortaya çıkan katil Onur Gencer'in birinci ifadesine DW Türkçe'den Alican Uludağ ulaştı.

Babasının inhisar personeli olarak emekli olduğunu, kız kardeşinin öğrenci olduğunu, rastgele bir parti dernek sendika üyeliğinin olmadığını, annesinin vefat ettiğini anlatan Gencer, ailece İzmir'in Gaziemir ilçesinde ikamet ettiklerini belirtti. 

Bekâr olduğunu ve askerlik yapmadığını söz eden, 2020 yılının birinci aylarında Sıhhat Memuru olarak Suriye/Münbiç'e gittiğini, orada da bir müddet misyon yaptığını söyledi. Gencer, "Sağlık memurluğundan 2021 yılının Nisan ayında istifa ettim. Lakin şu an için açıkta görülebilirim, zira işe gitmiyorum" dedi.

"Çocukluktan beri planlar yaptım"

Gencer, saldırıyı neden gerçekleştirdiğine yönelik soruya ise şu cevabı verdi:

"16 Haziran 2021 tarihinde intihar eden bir polis memurunun paylaşımı sonrasında PKK'lılar tarafından hakaret içerikli görüşmeler yaşadım. Benim ölmüş anneme ve bacıma sövüldü. Bunun üzerine ben de birebir telaffuzlarda bulundum. Çocukluktan beri PKK'lı öldürmek için planlar yaptım. Olay doğaçlama yaşandı."

"Birkaç defa keşif hedefli çalışmalarım oldu"

Saldırıyı nasıl planladığını da anlatan Gencer, 2021 yılı Ocak ayı içerisinde İzmir Vilayet HDP binasının adresini Google üzerinden öğrendiğini kaydetti. Keşif hedefli "Perfect İngilizce" isimli bir kursa kayıt olduğunu tabir eden Gencer, özetle şunları kaydetti:

"Birkaç kere keşif hedefli çalışmalarım oldu. Gaziemir İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bulundurma olarak 2021 Mayıs ayında silah ruhsatı başvurusu yaptım, süreksiz ruhsat aldım. Kızlarağası’ndan Mehmet isimli şahıstan 3 bin 500 TL bedelle Ruger Silah aldım. Bu silaha 10 mermi koyarak bugünkü olayı gerçekleştirdim. Olay yeri olan HDP vilayet binası içerisinde 10 mermiyi de sıktım. Maksadım birkaç kişiyi orada bulabilmekti. Lakin yalnızca 1 kişi oradaydı. Buraya da PKK'lıların geldiğini düşündüğümden rastgele bir ayrım yapmadım. Öbür şahıslar de olsaydı onlara da ateş edecektim. Aksiyon sonrası kullandığım silahı çantaya koyarak olay yerinden ayrılırken polislerce yakalanarak gözaltına alındım."

Üst Alt