Son Konu

Heavy Rain PC

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Bir PlayStation
efsanesi Heavy Rain, Epic Games Store ile birlikte PC platformu için yayınlandı. Quantic Dream'in klasikler arasında yan alan dram dolu macera oyunu Heavy Rain PC'de nasıl olmuş bir göz atalım.

Heavy Rain İnceleme

Ethan Mars'ın balonuyla birlikte kaybolan evladı Jason'ı arama macerası birinci olarak 18 Şubat 2010'da oyuncularla buluştu. PlayStation 3 oyuncuları, alışveriş merkezinde Jasooon! Jasoon! nidaları eşliğinde oğlunu arayan Ethan ile özdeşleşmiş, göz yaşlarının sel olduğu, dramatik hikayesi, polisiye sinemalarını aratmayacak aksiyon ve dedektiflik sahneleriyle göz dolduran Heavy Rain, devrin en uygun oyunları arsında gösterilmişti.  2005 yılında yayınlanan Fahrenheit indigo prophecy ile PC platformunu es geçmeyen Quantic Dream, Heavy Rain ile birlikte Sony ve PlayStation ile anılan bir firma haline gelmişti.

Heavy-Rain_1.jpg

Yenilenen PlayStation 4 versiyonun yayınlanmasının akabinde, Heavy Rain'in yolu neredeyse 10 yıllık bir bekleyişin akabinde PC oyuncularıyla kesişti. Sony ve Quantic Dream arasındaki itilafın bitmesi sonrasında harekete geçen Epic Games Store, Quantic Dream ile itilafa vararak Heavy Rain'i Türk oyuncuların da yüzünü güldüren bir fiyatla PC platformuna taşıdı.  Fiyat konusunda yüzümüz gülse de ne yazık ki altyazı konusunda birebir şeyi söylemek mümkün olmadı.

Heavy-Rain_2.jpg

Heavy Rain'in PC versiyonunda da Türkçe altyazı seçeneği bulunmuyor. Quantic Dream'in kendine has oynanış formunu yansıtan Heavy Rain'de 4 farklı karakteri denetim edebiliyoruz. Başarılı mimar ve evladı kaybolduktan sonra bunalıma giren Ethan Mars, nispeten genç olmasının yanından yetenekli ancak tuhaf alışkanlıkları olan FBI ajanı Norman Jayden,  Hollywood sinemalarından fırlamış üzere duran hafif kilolu kişisel dedektif Scott Shelby ve genç, şık bir fotoğrafçı olan Madison Paige, Heavy Rain'de denetim ettiğimiz ve hikaye işleyişi yeterince yolları kesişen 4 farklı karakter.

Heavy-Rain_3.jpg

Heavy Rain'i hiç bilmeyen oyuncular için tanımlamak gerekirse, Quantic Dream'n klasikleşen oyunu için; seçimlere dayalı, sinema üzere ilerleyen ekranda beliren tuşlara hengamında basmaya çalıştığımız bir macera oyunu diyebiliriz. Denetim ettiğimiz her karakterde kendimizi farklı vukuatlar içinde bulabiliyoruz. Oyun hayli sıkıcı başlasa da öteki denetim edilebilir karakter devreye girdikçe, oyunun heyecanı ve temposu da gitgide artıyor.

Heavy Rain'in klasikler arasına girmesini sağlayan şey seçimlerinize bağlı olarak karakterlerin ölebilmesi ve yaptığınız seçimlerin oyunun finalinin değiştirmesidir. Son yıllarda pek çok oyunda lisana getirilen "oyunumuzda yaptığınız seçimler finali acayip etkiliyor" masalları üzere bir durum aklınıza gelmesin. Nitekim finalin yeterli ya da bed bitmesi büsbütün sizin seçimlerinize ve ekranda beliren tuşlara hengamında basabilmenize, soğukkanlılığınızı koruyabilmenize bağlı.

Heavy-Rain_5.jpg

Heavy Rain'in PC portu her ne kadar dertsiz çalışsa da münhasıran denetim kısmında biraz sorunlar yaşadığımı da söyleyebilirim. Heavy Rain'in denetim şeması PlayStation denetimcisi için kişisel olarak geliştirilmiş. Tuş grubu, titreşim ayarları ve oynanış formu aslında külliyen PlayStation denetimcisine nazaran ayarlanmış. Bu nedenle PC'de klavye mouse ikilisiyle karakterleri denetim etmek ve ekranda beliren tuşlara basmaya çalışmak, kontrolcüyle tıpkı hissi vermiyor. Bunun dışında Heavy Rain'in PC versiyonu teknik olarak uygun çalışıyor. Grafikler aradan neredeyse 10 yıl geçmiş olmasına rağmen pek yeterli görünüyor.

Heavy-Rain_6.jpg

Toparlamak gerekirse oyun tarihinin en ses getiren prodüksiyonlarından biri olan Heavy Rain, PC'de pek uygun çalışıyor. Şayet PC oyuncusuysanız, Origami katilinin izini sürdüğümüz bu soluksuz macerayı şiddetle tavsiye ediyorum. Heavy Rain, üzerinden yıllar geçmiş olmasına karşın hayli yeterli yaşlanmış bir oyun.  İnteraktif sinema tadındaki Heavy Rain çeşidi seven oyuncular için vazgeçilmez bir oyun. Çeşide uzak oyuncular için ise dehşetli bir başlangıç.

Üst Alt