Son Konu

Helal Olsun

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
arkadaşlar sonuna kadar lütfen okuyun çok hoş bir yazı

Adam akşam meslek çıkışı eve gitmek üzere yola çıktı Işyeri ile dolmuş duraklarının arası çokta uzakta sayılmazdı Paltosunun cebinden bir sigara çıkardı yaktı Derin bir nefes çekti ve yürümeye başladı

Akşam trafiği heryer girift, sıkışıktıKısa bir süre daha sonra dolmuş duraklarına vardı
Köşede seyyar bir balık çı bağırıyordu Hadi istavrit 500, istavrit 500 Adam düşündü akşama balık yemek yemek iyi olurdu Keza kızıda eşide fazla severdi balığıKendide bayılırdı doğrusu evde o kuytu neşelendirici ortamda balık ziyafetine Kardeş ver bakalım dedi 1 kilo istavritBalıkçı beyim dedi; 1,5 olmazmı? Adam gülümsedi belki param yok dediBalıkçı bunun üzerine canın sağolsun beyim dedi canın sağolsun Balıkçı balıkları tartarken tezgaha adamın yanında yaşlı bir teyze geldi Üzeri başı halini anlatırcasına eski , püsküydüEvlat dedi banada balık alırmısın? Emrindeki dedi teyzeciğim adama seslendi balıklar 3 kilo oldu bir bana 2 teyzeye tart bakalım Balıkçı balıkları poşetlere koyarken teyze dedi adam ekmeğin varmı senin Ihtiyar bayan gürültüsüz kaldı önce sözler çıkmadı ağzından güya bir lahza takıldı Yok evladım dedi zorda olsa Adam dur dedi teyze az bekle Koştu adam bir çırpıda o yoğun trafiğin içinden sıyrıkdı markete girdi 4 tane ekmek aldı Benzer çabucak geri döndü ekmekleride balıkları almış olan yaşlı teyzeye verdi Sordu sonra teyzeciğim başka bir ihtiyacın varmı? Kadın elini yırtılmaya yüz tutmuş kimbilir kaç yıllık olan pardesösünün cebine attı adamın gözlerine baktı, utanıyordu, eziliyordu ve elinde olmadan bun u kesin ediyordu Adam gülümsedi o ne teyzeciğim bir bakayım dedi Kadın cebinden bir hap şişesi çıkardı evladım dedi birde şu gözdamlam var dedi alamıyorum 2 ay olduVer dedi adam teyzecim sen yaklaşık olarak dur bakalım burada Bütün bunlar gerçekleşirken balıkçı sersemlemiş gözlerle olan biteni izliyordu ve duygulanıyor bir acayip oluyorduTezgahında her zaman ilişik duran tabureyi aldı otur dedi teyze o aslan parçası gelene değin , kadın sağol evladım dedi oturduEczaneye girdi adam bu ilaçtan varmı dedi Eczacı evet efendim dedi raftan aynı şişeden bir ilaç aldı verdi Bu kere acele etmedi adam çünki karşıkaldırımdaki teyzenin balıkçının taburesinde oturduğunu görmüş rahatlamıştıİçinden ah be dedi ah yurdum insanı Verdi ilacı teyzeye bu kere sormadı ne var diğer eksiğin diye elini cebine attı ne değin parası varsa verdi ihtiyar kadına öptü elini bindirdi bir dolmuşa evine uğurladı Kadın dua ediyordu adama Razı olsun evladım diye ve ağlıyordu yanağından akıcı yaşlar o eski pardüsenin omuzlarına düşüyordu ama mutluydu Adam tam dolmuşa yönelecekken durdu ve balıkçıyla gözgöze geldiler Bu olaylar olurken balıkların parasını vermeyi unuttmuş üstelik bütün parasını ihtiyar kadına vermişti Balıkçı gülümsedi hadi abi uğurlar olsun Konuşmaya gerek yoktu koşul meydandaydı, konuşmadan anlaştılar İyi akşamlar diledi adam dolmuşa yönelirken güleç bir yüzle ,bir kaç adım daha attı tekrar durdu Cebinde ne dolmuşa binecek ne eve ekmek alacak parası vardı Düşündü şükretti haline zaten şunun şurası evide en fazla yayalara ait olarak 30 dk tutardıHafiften bir yağmur ciselemeye başlamıştı Ağırbaşlı adımları hızlandı , hızlandı, hızlandıKöşedeki telefon kulübesinin önünde durdu Cüzdanından pek pozitif kontörü kalmamış telefon kartını çıkardı , Çevirdi tuşları kızı çıktı karşısına hadi babacığım neredesin diyordu meraklı meraklı Adam yavrum dedi geliyorum annene söyle bu akşam balık yiyeceğizKız olur babacığım dedi hadi tez gel Adam bitmiş eve yöneldi yağmurda artmıştı Sıkı sıkı tuttu balık poşetini ,bir eliyle rüzgarda uçuşan paltosunun yakasını kavradı yürüdü ,yürüdü Durdu yine kafasını göğe kaldırdı Allah ’ım dedi sana şükürler olsun Ne olur bana bu gücü daima ver diye dua ederken, duygulandı , mahsunlaştı, yanağından akıcı yaşlar caddelerde akıp dışarı giden yağmura karıştı…
*

Üst Alt