Son Konu

her rüzgar savuracak bir toz bulur

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
her rüzgar savuracak bir toz bulur her rüzgar savuracak bir toz bulur Hayata dair sımsıcak bir hikayeDuygu yüklü,ders yüklü Verdana, Arial, Helvetica, sansserifAyakkabıcı, yeni getirdiği malları vitrine yerleştirirken, sokaktaki bir çocuk onu izlemekteydi Okullar kapanmak üzere olduğundan, spor ayakkabılara rağbet fazlaydı Yine De mallar lüks sayılmazdı ama, ufak bir dükkan için yeterliydi Onların en güzelini öntarafa koyunca, çocuk vitrine doğru biraz daha yaklaştı Ama bir koltuk değneği kullanmaktaydı Hem de güçlükle Adam ona bir kere daha göz attı Üstündeki pantolonun sol kısmı, dizinin daha aşağı kısmından daha sonra boştu Bu yüzden de sağa sola uçuşuyordu… Çocuğun baktığı ayakkabılar, güya onu kendinden geçirmiştiBir müddet böylece durdu Daldığı hülyadan çıkıp yola koyulduğunda, adam dükkandan dışarı fırlayıp: Küçükk! diye seslendi Pabuç almayı düşündün mü? Bu seneki modeller bir inanılmaz! Çocuk, ona dönerek: Fiilen fazla güzeller! diye gülümseme etti Ama benim bir bacağım allah vergisi eksik Bence manâlı değil! diye, atıldı adam Bu dünyada her şeyiyle bütün insan değil fakat! Kiminin eli yetkisiz, kiminin de bacağı Kiminin de aklı ya da vicdanı Minik çocuk, bir şey söylemiyordu Adam ise konuşmayı sürdürdü: Keşke vicdanımız yetkisiz olacağına, ayaklarımız eksik olsa idi Çocuğun kafası iyice karışmıştı Bu sefer adama dürüst yaklaşıp: Anlayamadım! dedi Neden pek olsun fakat? Fazla basit! dedi, adam Eğer yoksa, cennete giremeyiz Fakat ayaklar yahut, problem yok Zaten orda bütün eksikler tamamlanacak Hatta sakat ahali, sağlamlara oranla, daha artı mükafat görecekler… Verdana, Arial, Helvetica, sansserif Ufak çocuk, bir kere daha gülüş etti O güne kadar çektiği acılar, hafiflemiş gibiydi Adam, vitrine dikkat çekici ederek: Baktığın ayakkabı, sana yakışır! dedi Denemek ister misin? Çocuk, başını yanlara sallayıp: Üzerinde 30 lira yazıyor, dedi Almam mümkün yok ki! İndirim sezonunu, senin için birazcık öne alırım! dedi adam Bu durumda 20 liraya düşer Zaten sen bir tekini alacaksın, o da 10 lira eder Çocuk birazcık düşünüp: Ayakkabının diğer teki işe haylaz! dedi Onu kim alacak ki? Amma yaptın ha! diye güldü adam Onu da, sağ ayağı yetersiz olan bir çocuğa satarım Küçük çocuğun aklı, bu sözlere yatmıştı Adam, devam ederek: Bundan Başka de öğrencisin yok mi? diye sordu İkiye gidiyorum! diye atıldı çocuk Üçe geçtim sayılır Işlenmiş işte! dedi adam 5 Lira da öğrenci indirimi yapsak, geri kalır 5 lira O da zaten pazarlık payı olur Bu durumda ayakkabı senindir,sattım gitti! Kunduracı, çocuğun başı dönen bakışları arasında dükkana girdi İçerdeki raflar, onun beğendiği modelin aynısıyla doluydu Lakin adam, vitrinde olanı çıkarttı Bir tabure alıp döndükten sonra, çocuğu oturtup yeni ayakkabısını giydirdi Ve çıkarttığı eskiyi göstererek Benim satmak işlemim bitti! dedi Sen de bana, bunu satsan hoşnut olurum Şaka mı yapıyorsunuz? diye kekeledi çocuk Onun tabanı delinmek üzere Eski bir pabuç, para eder mi? Sen fazla câhil kalmışsın be arkadaş dedi, adam Antika eşyalardan haberin değil her halde Bir antika ne değin eski ise, böylece para miktar Bu yüzden ayakkabın, kendimce en az 30 40 lira eder Minik çocuk, art arda yaşadığı şokları, üzerinden atabilmiş değildi Mutlaka bir rüyada olmalıydı Keza de hayatındaki en hoş rüya Adamın, heyecandan terleyen avuçlarına sıkıştırdığı kağıt paralara göz gezdirdikten sonradan, 10 liralık banknotu geri vererek: Bana kadar 20 lira yeterli dedi İndirim mevsimini başlattınız ya! Adam onu kıramayıp parayı aldı Ve bu arada yanağına bir öpücük kondurdu Her nedense içi içine sığmıyordu Eğer tüm mallarını bir günde satsa, böyle bir mutluluğu bulamazdı Çocuk, ağır ağır yerinden doğruldu Benzeri koltuk değneğine ihtiyaç duymuyordu Sımsıcak bir tebessümle teşekkür edip: Babam haklıymış! dedi ‘Sakat olduğum için, üzülmeme hiç lüzum yok!’ demişti Verdana, Arial, Helvetica, sansserifHer Rüzgar Savuracak Bir Toz bulur, Her Hayat Yaşanacak Bir Can Bulur, Her Umut Gerçekleşecek Bir Hayal Bulur Bulunmayacak Tek Şey Senin Benzerindir  

Üst Alt