Son Konu

Hibrit Elektrikli Otonom Kargo Uçağı Tanıtıldı

klimaci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
1643230166.jpg

Pandemiyle birlikte kıymeti daha da artan otonom kargo teslimatı üzerine bir müddettir çalışmalar yapılmaktaydı. Halihazırda Zipline ve Wing üzere kargo şirketleri, dronelar ile otonom kargo dağıtımı gerçekleştirmekte; fakat bu şirketler, droneların boyutu sebebiyle yalnızca muhakkak büyüklükteki kargolara odaklanabiliyor. Yeni bir otonom hibrit elektrikli drone sistemi ise daha büyük kargoların ulaştırılmasını sağlamayı hedefliyor.

Kargo teslimatını otonom hibrit elektrikli uçak sistemiyle yapmayı hedefleyen Elroy Air isimli teşebbüs, üretim öncesindeki 'Chaparral' isimli aracını tanıttı. Elroy Air'in kurucu ortağı Clint Cope tarafından küçük bir uçak ve helikopter ortasında tasarımı olan bir drone olarak tanımlanan Chaparral’ın; sekiz dikey fan ile havada durabildiği ve dört döner pervane ile uçuşa geçebildiği kaydediliyor.

Chaparral'ın, dünyanın uzak ve ulaşımı güç yerlerinde yaşayan beşerler için değerli bir lojistik irtibat olması bekleniyor

3c6c7b2c3598c435d6b48344b893a47c6d6cbd8e.jpeg

Uçaktaki eserlerin adreslere dağıtımının yahut adreslerden teslim alınımının, aracın alt kısmında bulunan bir bölmeden otonom bir halde gerçekleştiği belirtiliyor. Aracın 300 mil, yani 482 km menzili ve 136 ila 226 kg ortasında kargo kapasitesi bulunuyor. Chaparral’ın standart 40 fitlik bir nakliye konteynırına sığacak formda tasarlanmış olması ise dünya çapında taşınmasının ve yerleştirilmesinin hayli kolay olduğu manasına geliyor.

Cope, Chaparral’ın dünyanın dört bir yanındaki tehlikeli yollara sahip uzak ve kırsal alanlarda, mevcut durumda ulaşması daha uzun süren yerlerdeki beşerler için hayati bir lojistik ilişki olacağını tabir ediyor. Öte yandan uçaklarda insan olmayacak olması, muhtemel can kaybı riskinin de denklemden çıktığı manasına geliyor.

75f05f20b9f5900e3b7bbf2de1f76e615fd9166d.jpeg

Buna ek olarak Chaparral'ın bilhassa de engebeli yerde süratli konuşlanması; araca olan askeri ve acil yardım ilgisinin daha da artmasını sağlıyor. Elroy’un ABD Hava Kuvvetleri'nden fon aldığı; Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Besin Programı (WFP) üzere yardım kümeleriyle çalışan bir şirket olan AYR Logistics'ten ise 100 yeni araç siparişi aldığı aktarılıyor.

Otonom hibrit uçağın bir prototipi daha evvel birinci olarak 2019’da sergilenmişti; fakat o vakitten bu yana aracın tasarımı daha da geliştirildi.

İşte 2019 yılındaki prototipin görüntüsü:

Bu ve gibisi drone dağıtım sistemleri için teknoloji giderek daha fazla imkan sağlıyor olsa da, geliştirme ve dağıtım fiyatının epey yüksek olması sebebiyle bu sistemlerin uzun vadeli olup olamayacağı şimdi belirli değil.

Üst Alt