Son Konu

Hicri Yılbaşında Okunacak Dualar

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Mubarek Muharrem ayı hicri yılbaşının ilk gunu gimektedirHicri Yılbaşı veya 1 Muharrem (kameri) hicri takvime gore Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gunune bağlayan zaman dilimidirHicri Yılbaşında okunacak dualar nelerdir

ALT :wwwupluploadshicriyilbasiduasi75935jpeghicriyilbasiduasi75935ALT

Yeni ay gorulduğu zaman ve ozellikle yeni senenin ayı gorulduğu vakit okunacak dua:Birinci veya ikinci gunleri aya bakarak şu duayı okumak sunneti şeriftir

Hilalu hayrin ve ruşdin amentu billahillezi halagake velHamdu lillahillezi Rabbil Alemiin

Duanın Anlamı:

Hayır ve hidayet ayı hilali olasınEy hilal seni yaratan Allah'a iman ettimVe Alemlerin Rabbi olan Allaha hamdolsun

Bu duadan evvel şunlarBir kere tekbir alınırve sonra bu dua uc veya daha fazla okunurBu duayı okuyan kimsenin coluğunun cocuğunun dinini diyanetini Cenabı Hak kendisi muhafaza ederMaddi manevi faidesi vardırVe sunneti seniyyedirDunya Ahiret sıkıntısı gormez:Yeni ay gozetlemek sunneti şerifedirAncak Ramazan ve zilhicce aylarında farzdırBayramları tesbit edebilmek icin

Ve dahada muhimmi hilali gorunce veya o gece, evvelinde ve sonunda Fatihai şerife ile beraber surei mulk tebareke okunmalıdır Mulk suresi 30 ayettirHer ayeti ayın bir gunune tekabul ederBu okunduğu zaman o kişiyi Cenabı Hak o ay icerisinde her turlu kazadan ve beladan muhafaza eder,hatta coluğunu cocuğunu bile sufliyatın ve cinlerin tasallutundan muhafaza etmektedir

SENE BAŞI DUASI

Her kim Muharremin evvelinde;

Ey ALLAHım CC ! Sen Ebedi ve Kadimsin İşte bu yeni senedir ben Senden bu sene şeytan ve dostlarından korunmayı kotuluğu cokca emreden bu nefse karşı yardım ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul olmayı isterim Ey Kerem Sahibi kabul eyle! derse şeytan: “Biz bu kişiden umidi kesdik der ve ALLAH CC onakendisini sene boyunca koruyacak iki Melek gorevlendirir (Hadisi Şerif Kaynak: Alemle SafUri Nuzhetulmecalis1156)

Her kim Zilhiccenin sonunda;

Ey ALLAHım CC ! Bu sene Senin razı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden her ne yaptıysam ben onları unuttumSen ise unutmadın Bana ceza vermeye kadirken muhlet verdin ve ben Sana karşı gelme cureti gostermişken beni tevbeye davet ettin Ey ALLAHım CC! Ben butun bunlardan dolayı senden mağfiret diliyorum Beni mağfiret eyle! Ey Kerem sahibi! Ey Celal ve İkram sahibi! Bu sene Senin razı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri işlediysem Senden dilerim ki onları benden kabul edesin ve Senden umidimi kesmeyesin! Ey Kerem Sahibi kabul eyle! Efendimiz Muhammede (SAV) ve ali Ashabına Salatu Selam eyle! derse şeytan: Biz bu sene yorulup bu gunahları işletmek icin zahmet cektik o bir anda hepsini sildirdi diyerek yuzune toprak sacar

Üst Alt