Son Konu

Huawei, HarmonyOS ile Karşısına Aldığı Rakipleri Açıkladı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-yeni-isletim-sistemiyle-karsisina-aldigi-rakipleri-acikladi-1565353608.jpg

Google, geçtiğimiz aylarda biraz da ABD hükümetinin baskısı altında kalarak, Huawei ile Android iştirakini sonlandırmanın eşiğine gelmişti. Evvel yeni Huawei akıllı telefonlarında Android bulunmayacak dendi, akabinde bu beklentiler giderek yumuşatıldı. Gelinen son noktada Huawei ve Google ortak olmaya devam ediyor. Anlaşılan o ki edecek de…

Gerçekten şu sıralar teknoloji kullanıcılarının ve bu yarışması dışarıdan izleyen tüketicilerin pek de gündeminde olmayan bir husus var: İşletim sistemleri tarih oluyor, mahalline ekosistemler geliyor. Evet, bayağı tabiattaki canlı ekosistemlerinden ilham alınan, fakat her üyesinin işlemciye sahip bir elektronik cihaz olduğu ekosistemler.

4d59e689633ce34c4e0df0fb528b211e4d98993c.jpeg

Akıllı telefonlar, kol saatleri, fırınlar, ocaklar, kahve makineleri, otomobiller, otobüsler, otonom uçaklar, gemiler, uydular… Bir ekosistemin temel mantığı ise içerisindeki üyeleri tek bir çatı altında toplamasıdır. Bu çatı, tabiatta birebir çevresel koşullar, birebir iklim olabilir. Teknoloji yerküresinde ise çatı dediğimiz şey işletim sistemidir.

Huawei’ye dönecek olursak, HarmonyOS’un tam bir ekosistem çatısı olduğunu söylemek mümkün. Çünkü şirket konferans sırasında o denli bir sunum yaptı ki firmaların isimlerini değil, baş harflerini verse bile rakiplerini net bir biçimde açıklamış oldu. Hepimiz o sahneyi görünce bunun mobil cihazlardan daha öte bir strateji ortaya koyduğunu anladık.

Artık gelin Huawei’nin HarmonyOS rakiplerini tek tek ele alalım, zira Android ve iOS yalnız değil.

PC sahasında rakip: ChomeOS ve MacOS

ab9ff06d247cd0338dba9e09ecae7717fa6e4d39.jpeg

Huawei’nin PC eser gamındaki işletim sistemi ortağı elbette Microsoft. Ama HamonyOS ile birlikte PC’de de özerk işletim sistemine geçiş yapılabilir. Firma ortak olduğu için direkt Microsoft’u maksat göstermedi ancak Apple’ın macOS işletim sistemini gösterdi. 

Ayrıyeten Google’ın Türkiye’de pek de yaygın olmayan dizüstü bilgisayarlarda kullandığı ChromeOS, Harmony’nin PC’deki 2. büyük rakibi olacak. Gün gelir de Windows’a karşı bir atak yapılır mı bilmiyoruz.

Akıllı saatte rakip: WearOS ve WatchOS

c51655a5bd0739376114005ebb97319be0ce7c2c.jpeg

Giyilebilir teknolojinin en büyük çıktısı olan akıllı saatlerin işlevleri giderek artıyor. Bir vadedir kendi hücresel erişim imkanına sahip akıllı saatler görüyoruz. Gelecekte telefonsuz bir çağın yaşanması için de en önemli geçiş eserleri saatler olarak görülüyor. Hasebiyle şu anda bu cihazlardaki yarışma umrumuzda olmayabilir, gelgelelim devirle olacak.

Huawei, HarmonyOS ile akıllı saatlerde de mahal alacak. Bu sahada yolunu yeni yeni oturtan Google’ın WearOS’u, Samsung'un Tizen'i ve Apple’ın WatchOS’u en büyük rakipler olacak.

Tablette: iPadOS ve Android

757722fa5e7eb25f18f09cf52ab67cf5484a325c.jpeg

Tabletler artık ölmek üzereymiş gibi görünebilir. Lakin onlar da gelecek için değerli birer geçiş ürün gamını temsil ediyor. Çünkü tabletler ve bilgisayar artık neredeyse tıpkı olmaya başladılar. Mobil işlemcilere sahip bilgisayarlar ve harici klavyelere sahip tabletler ağır biçimde pazara hakim.

HarmonyOS ise tablet savaşında Android ve Apple’ın şimdi çiçeği burnunda olan işletim sistemi iPadOS’u hedef aldı. Bakalım neler göreceğiz.

TV ve akıllı ekranlarda: tvOS ve Android

8221741eb6e9e81e81c934b6d6f13fc72dfd28a9.jpeg

Akıllı TV’ler ve akıllı TV cihazlarının yaygınlaşacağı açık. Huawei’nin Harmony ile giriş yapacağı birinci pazar da akıllı ekranlar ve TV cihazları olacak. Zira mobil kadar sert koşullara sahip olmayan bu pazarda kullanıcılara yönelik iyileştirmeleri yapmak daha kolay, daha düşük riske sahip.

Apple’ın en güçlü eserlerinden Apple TV’de kullandığı tvOS ise Harmony’ye meydan okuyacak. Daha akıllıcası Huawei, bu pazarda da Apple’a pres kurmak istiyor.

Nesnelerin İnterneti rakibi: Android Things

7b7619cced7544f9ecd7f7af2227743cf234dacc.jpeg

İşlemciye sahip çabucak derhal her cihazın internete bağlanması, geleceğimiz şekillendiren büyük bir öge. Nesnelerin İnterneti olarak isimlendirilen bu devirde Google alanların en büyük yıldızı olacak. Huawei ise burada öküzü öldürmeyi planlıyor, paydaşlığın nasıl bozulabileceğini görmek için sıradaki hususa bakın.

Geleceğin en büyük rakipleri: Google Fuchsia OS ve Windows Core

2ed3fc06af8019409506253acc4601fff0e31bbb.jpeg

Akıllı telefonunuz, bilgisayarınız, saatiniz, otomobiliniz ve akıllı hane aletlerinizde birebir işletim sistemini kullandığınızı düşünün. İçerisindeki sesli asistan sizi her mekanda tanısın, giderek kişiliğinize şahsi bir hizmet bekçiniz olsun. Nesnelerin İnterneti çağında yaşayacağımız, metnin girişinde bahsettiğimiz “ekosistemlerle” mümkün olacak.

Şu ana kadar Google Fuchsia OS ve Microsoft’un Windows Core ismindeki ekosistem tabanlı işletim sistemlerini biliyorduk. Gelgelelim bu günden itibaren HarmanyOS de alanlara indi. Pekala bunun ne meali var?

Apple’ın da ekosistem tabanlı işletim sistemleri geliştirmesi beklenen. Hasebiyle piyasadaki en büyük şirketler, her devir olduğu üzere Google, Apple ve Microsoft olarak görünüyor. Bu şirketlerin hepsi de ABD merkezli. Münasebetiyle vukuatlar devletler arası bir yarışmaya dönüşüyor.

()

Huawei ise Çin’in en büyük silahı. Firmanın donanım üretiminde çok önemli bir tecrübesi var. Pek çok insan Huawei’yi telefonlarda görünce tanıdı fakat şirket 90’lı yıllardan bu yana haberleşme sistemleri elektroniğinin en büyüklerinden. ABD’li firmaların ise donanım üretimi konusunda elleri çok zayıf.

Apple donanımlarını Intel, Qualcomm üzere satıcılardan alıyor, üretimini Foxconn üzere ortaklarla Asya’da yapıyor. Kendi bünyesinde çıkan özgün eserleri yalnızca işletim sistemleri gamında.

Keza Google, her devlette sat(a)madığı Pixel cihazları için HTC'nin üretim ünitesini satın almıştı. Microsoft ABD'li şirketler arasında donanım konusunda en tecrübelisi, ama o da bir Huawei değil.

b7954a33283baa284125354cecf08f00232b268d.jpeg

Huawei'nin 5G konusundaki çalışmaları açığa çıkınca ABD'den men edilmesi bile şirketin ekosistem işinde ne kadar kıymetli olduğu anlaşılıyor. Kendi donanımlarıyla kurulacak olan 5G ağlarında, kendi cihazlarının ve işletim sisteminin olmasını istiyor.

Muhtemelen 2020'li yılların vilayet çeyreğinde Çin (Huawei) ve ABD (Google, Microsoft, Apple) savaşına tanık olacağız ve HarmonyOS, bu savaşı kızıştıran en değerli etmen olacak.

Üst Alt