Son Konu

Huawei'nin Çöküşünden En fazla Samsung ve Apple Yararlanacak

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Huawei şu anda Samsung'un ardında ve Apple'ın önünde yerkürenin en büyük 2. akıllı telefon üreticisi. Gelgelelim ABD'nin yasağı nedeniyle, bu unvan yakında tehlikeye girebilir ve analist Ming-Chi Kuo'ya göre bu durum en çokça Huawei'nin rakiplerine yarayacak.

e621b51ebb4649f804d0970866fc879ecea2692c.jpeg

Huawei'nin satışları 180 milyon adede düşebilir

Google ve kimi şirketlerin Huawei ile bağlarını kesmelerinden evvel analistler marka için 2019'un sonuna kadar yaklaşık 270 milyon adet telefon sevkiyatı öngörüyorlardı. Lakin Huawei, kısa bir mühlet evvel şirketin işletim sisteminin 2020'nin başına kadar global ölçekte piyasaya sürülmeye hazır olmadığını doğruladı. Bu nedenle beklenenden daha düşük sonuçlar ortaya çıkabilir.

İşletim sistemi piyasaya sürülmeden geçen her ekstra ayda, satışların ortalama 8-10 milyon ünite düşeceği iddia ediliyor. Huawei işletim sistemini süratli bir formda piyasaya süremezse, 2019'un ahir şirketin satışları sadece 180 ila 200 milyon adet arasında olabilir. Bu da potansiyel olarak bir sefer daha Apple'ın ardına yerleşebileceği manasına geliyor.

Samsung ve Apple, bu durumdan kıymetli ölçüde yararlanabilir

Piyasada daha az şirketin olması, kullanıcılar açısından daha avantajsız görünüyor. Zira bu, üzerinde pres hissetmeyen şirketin yenilik yapmak için aceleci davranmayacağı manasına geliyor. Gelgelelim bu durum, Samsung ve Apple üzere şirketlere yarar sağlayacak üzere görünüyor.

Şayet Huawei; Avrupa, Hindistan üzere pazarlardaki hakkını kaybederse son kestirimler Samsung’un bu ortamlarda 300 - 320 milyonun üzerinde satış yapabileceğini gösteriyor. Evvelki iddialar 290 milyon civarında bir satış öngörüyordu.

Ming-Chi Kuo, Apple satışlarının 5G tanıtımının yapılacağı yıla kadar 185 milyon civarında olabileceğini öne sürüyordu. Fakat şimdiki durum, şirketin 200 milyon barajını aşabileceğini gösteriyor.

Apple, üst seviye telefon satışlarında Huawei’den önde görünüyor. Yani amiral gemisi telefonlar laf konusu olduğunda Huawei, hala üçüncü sırada mahal alıyor. Lakin Huawei P ve Mate markalı modellere ilgi azalırsa bu durum Apple’ın işine yarayacak.

Üst Alt