Son Konu

Huawei'nin Yeni İşletim Sisteminin Detayları Ortaya Çıktı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-nin-hazir-oldugu-adiyla-beraber-ortaya-cikti-1558541829.jpg

Geçtiğimiz gün ABD'nin Huawei'yi kara listeye almasıyla birlikte bütün desteğini geri çeken ve Huawei'nin lisanslarını iptal eden Google'ın akabinde, ABD merkezli kimi tedarikçiler de Huawei ile iş birliğinde bulunmayacaklarını açıklamışlardı. Tüm yaşananların akabinde Huawei'nin zati hazırlıklı olduğu ortaya çıktı.

0d13e2da8bcd9b8d600ce2fc5c69bd5fc63443aa.jpeg

Android işletim sistemi desteğinin çekilmesi ihtimaline karşı hâlihazırda bir işletim sistemi geliştirdiği ortaya çıkan Çinli şirket Huawei, bu işletim sistemini "Project Z" olarak isimlendiriyor. Tıpkı hengamda Güney Çin merkezli bir kaynağa nazaran Huawei'nin, mobil işletim sistemi Project Z'yi 2012 yılında ABD'nin gayrı bir Çinli akıllı telefon üreticisi olan ZTE'yi yasaklaması ve birebir şeyin kendi başına da gelebilme ihtimali üzerine yıllardır geliştirdiğini belirtiyor.

b9f73ae6565964abc58d7cbda07818d03d22a3e9.jpeg

Huawei Umumi Müdürü Richard Yu.

Huawei Umumi Yöneticisi ve Tüketici İş Kümesi CEO'su Richard Yu'nun daha evvelden yapmış olduğu bir açıklamada Huawei'nin Android erişimini kaybetmesi durumunda kendi işletim sistemini tanıtabileceğine değinmesi ise bu bilgiyi neredeyse büsbütün doğruluyor. Ne var ki birebir kaynağa nazaran bu işletim sistemi her ne kadar kullanılabilir olsa da son kullanıcı için makul durumda değil.

86b67bb8a9926c80b2fdecab298fa03303f010f9.jpeg

Akıllı telefon bölümünde 1. sırada bölge alan Samsung'un akabinde çabucak 2. sırada (3. sırada olan Apple'ın da önünde) gelen Huawei'nin bahsi geçen işletim sisteminin geliştirmesini bir an evvel tamamlamak için tüm kaynaklarını kullanacağı kestirim ediliyor. ABD'nin uyguladığı yaptırımlar ise Huawei'yi artık tamamen Project Z'ye odaklanmaya mecburî bırakacak.

Üst Alt