Son Konu

Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS Tanıtıldı

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
huawei-nin-yeni-isletim-sistemi-harmonyos-tanitildi-iste-ozellikleri-1565337838.jpg

Çinli teknoloji devi Huawei'nin, ABD idaresinden gelen açıklamaların akabinde Android lisansı iptal edilmişti. Bunun şirket ve kullanıcılar için bir sorun olmadığını açıklayan Huawei, kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını ve birkaç ay içerisinde hazır olacağını açıklamıştı.

Beklenen gün geldi çattı ve bugün, Huawei Geliştirici Konferansı başladı. Etkinlikler kapsamında şirketin yeni işletim sistemini tanıtacağı bekleniyordu ve beklendiği üzere de oldu. Huawei, kendi işletim sistemini tanıttı.

7cb9c4bc53fe1ed10b5469104e13af72bd794290.jpeg

Huawei'nin yeni işletim sistemi HarmonyOS

Etkinlikler kapsamında tanıtılan Huawei'nin yeni işletim sistemi bundan sonra HarmonyOS olarak anılacak. Aslında bu isim daha öncelerden de ziyadesiyle söyleniyordu lakin Huawei'nin açıklamasıyla birlikte resmileşmiş oldu. HarmonyOS, Çince'de HongmengOS olarak karşılanıyor. Bu isim de zati daha öncelerden tekraren belirtilmişti.

HarmonyOS, birinci mikrokernel çekirdek tabanlı işletim sistemi

Etkinlikler kapsamında konuşan Huawei'nin Tüketici İş Kümesi CEO’su Richard Yu, bu işletim sisteminin çok geniş bir meydanda kullanılabileceğini ve mikrokernel çekirdek tabanlı birinci işletim sistemi olduğunu açıkladı. HarmonyOS'un açık kaynak kodlu olduğunu da söz eden Yu, geliştiricilerin üzerinde rahatça çalışabilecekleri bir işletim sistemi geliştirdiklerini söyledi.

Akıllı her ürün HarmonyOS'u kullanabilir

Açıklamalarında HarmonyOS'un hangi eserlerde kullanılabileceğinden de bahseden Yu, bu işletim sisteminin akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlar üzere gelişmiş eserlerden tutun kolay sensörlere kadar neredeyse her eserde kullanılabileceğini açıkladı. Ayrıyeten akıllı hoparlörler, tabletler, arabalar, bilgisayarlar, akıllı saatler ve kablosuz kulaklıklar da Harmony OS işletim sistemini kullanabilecek.

8058977ac30632cf929bc164f04bcc39589a6fda.jpeg

HarmonyOS geniş bir desteğe sahip

İşletim sistemiyle ilgili neredeyse her detayı paylaşan Yu, HarmonyOS'un çok geniş bir sistem desteğine sahip olduğunu söyledi. Yu'nun açıklamalarına nazaran HarmonyOS; Android, Linux ve HTML5 tabanlı geliştirilen her uygulamayı problemsizce destekleyebilecek. Ayrıyeten bu işletim sisteminin geliştirilmesinde Java, Kotlin, Javascript, C ve C++ üzere yazılım lisanları kullanılabilecek. 

Kasmayan stabil bir işletim sistemi

HarmonyOS'un kullanıcılar için süratli bir performans sunacağını açıklayan Yu, HarmonyOS'un kilobyte'lık RAM'lerden gigabytle'lık RAM'lere kadar çok geniş bir bellek aralığında çalışabileceğini açıkladı.

"Ekosisteme hürmet duyuyoruz"

Huawei'nin Tüketici İş Öbeği CEO’su Richard Yu, bu işletim sisteminin şu an itibarıyla akıllı telefonlarda kullanılmak üzere hazır olduğunu fakat ekosistem ve iştiraklere hürmet duyduklarını açıkladı. "Şu an tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS'a geçiş için hazır lakin bunu yapmayacağız." diyen Yu, yaşanan her şeye karşın Google'a bağlı kalmak istediklerini söyledi. Mümkün durumları da göz önünde bulunduran Yu, Google ve ABD'nin kararlarına nazaran Android işletim sistemini kullanamayacak hale geldikleri takdirde HarmonyOS'a geçiş süreçlerine başlayacaklarını açıkladı.

Kullanılacak birinci cihaz akıllı ekran

Huawei'nin HarmonyOS'u kullanan birinci cihazının bir akıllı ekran sistemi olacağını açıklayan Yu, önümüzdeki üç yıl içerisinde bu işletim sistemini kullanan giyilebilir teknolojik eserlerin piyasaya sürüleceğini ve bu süreçte arabaların dimağ aksamı için de HarmonyOS'la ilgili çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı.

Tüm bunlarla birlikte HarmonyOS resmi olarak tanıtılmış oldu. Bunun haricinde Huawei, bu duyuruyu Twitter üzerinden de paylaştı. İşte o paylaşım;

Üst Alt