Son Konu

Hud Suresinin Faziletleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hud Suresinin Faziletleri Hakkında Bilgi

HUd sUresi, 123 (yuzyirmiuc) ayet olup 12, 17 ve 114 ayetler Medine'de, diğerleri Mekke'de inmiştir 50 60 ayetlerde Arabistan halkına gonderilmiş peygamberlerden biri olan HUd(a s)'ın hayatından bahsedildiği icin sUreye bu isim verilmiştir Yunus sUresinden sonra inmiş olup onun devamı niteliğindedir İtikada ait esasları, Kur'an'ın mucize oluşunu, ahiretle ilgili meseleleri, sevap ve cezayı ve Hz HUd'dan başka Nuh, Salih, İbrahim, LUt, Şuayb ve Musa (a s) gibi peygamberlerin kıssalarını ihtiva etmektedir

Sevgili Peygamberimiz buyuruyorlar ki, Cuma gunleri Surei Hud'u okuyunuzEbu Bekr (ra), Resulu Ekrem'e: Seni ne ihtiyarlattı?diye sorunca, Resulu Ekrem:

Beni HUd, Vakıa, Amme ve İzeş şemsu kuvvirat sureleri ihtiyarlattıbuyurmuşlardır

Resulu Ekrem (sav) bu ayet hakkında: Ummetimin gemiye bindikleri vakit bu ayeti okumaları onların hayat emniyetleridirbuyurmuşlardır

İbni Şibli diyor ki:

Bir gun sahile, limana inmiştim Orada tam yirmi iki tane yolculuk icin binmeye hazır gemi bulunmakta idi Gerekli azığımı aldım ve bir tanesine yolculuk icin bindim Yukarıda İbni Abbas (ra) tarafından bahsedilen tertibi okudum Nihayet gemi yol almaya başladı Diğer gemilerin de hepsi teker teker yolu koyuldular Gemim ve diğer gemiler uyumlu bir ruzgarla yol almaya başladılar Bu normal yolculuk gece yarısı gecinceye kadar devam etti Sabaha yakın şiddetli bir ruzgar esmeye başladı Kudurmuş dalgalar arasında denizle boğuşmaya başladık Endulus sahillerine vardığımız zaman benim icinde bulunduğum gemiden başka hicbir gemi kalmamış ve hepsi denizin derinliklerine gomulmuştu Okuduğum dua hurmetine Rabbim hem beni, hem de icinde bulunduğum gemiyi korudu

Üst Alt