Son Konu

Hukuka Gore Denetimli Serbestlik

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Arrow Hukuka Gore Denetimli Serbestlik
Yeni Ceza Yasasıyla getirilen en onemli yeniliklerden biri Denetimli Serbestlik kurumudur 5237 sayılı TCK'nun 58 maddesinde, 5271 sayılı CMK'nun 231 maddesinde, 5275 Sayılı Ceza ve Guvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun 104, 107 ve 108 maddelerinde ve 5402 Sayılı Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda duzenlenmiştir

5237 Sayılı Turk Ceza Yasası

Sucta tekerrur ve ozel tehlikeli suclular
Madde 58 (1) Onceden işlenen suctan dolayı verilen hukum kesinleştikten sonra yeni bir sucun işlenmesi halinde, tekerrur hukumleri uygulanır Bunun icin cezanın infaz edilmiş olması gerekmez
(2) Tekerrur hukumleri, onceden işlenen suctan dolayı;
a) Beş yıldan fazla sureyle hapis cezasına mahkUmiyet halinde, bu cezanın infaz edildiği tarihten itibaren beş yıl,
b) Beş yıl veya daha az sureli hapis ya da adli para cezasına mahkUmiyet halinde, bu cezanın infaz edildiği tarihten itibaren uc yıl,
Gectikten sonra işlenen suclar dolayısıyla uygulanmaz
(3) Tekerrur halinde, sonraki suca ilişkin kanun maddesinde secimlik olarak hapis cezası ile adli para cezası ongorulmuşse, hapis cezasına hukmolunur
(4) Kasıtlı suclarla taksirli suclar ve sırf askeri suclarla diğer suclar arasında tekerrur hukumleri uygulanmaz Kasten oldurme, kasten yaralama, yağma, dolandırıcılık, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti ile parada veya kıymetli damgada sahtecilik sucları haric olmak uzere; yabancı ulke mahkemelerinden verilen hukumler tekerrure esas olmaz
(5) Fiili işlediği sırada onsekiz yaşını doldurmamış olan kişilerin işlediği suclar dolayısıyla tekerrur hukumleri uygulanmaz
(6) Tekerrur halinde hukmolunan ceza, mukerrirlere ozgu infaz rejimine gore cektirilir Ayrıca, mukerrir hakkında cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbiri uygulanır
(7) MahkUmiyet kararında, hukumlu hakkında mukerrirlere ozgu infaz rejiminin ve cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin uygulanacağı belirtilir
(8) Mukerrirlerin mahkUm olduğu cezanın infazı ile denetimli serbestlik tedbirinin uygulanması, kanunda gosterilen şekilde yapılır
(9) Mukerrirlere ozgu infaz rejiminin ve cezanın infazından sonra denetimli serbestlik tedbirinin, itiyadi suclu, sucu meslek edinen kişi veya orgut mensubu suclu hakkında da uygulanmasına hukmedilir

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Yasası

Hukmun acıklanması ve hukmun acıklanmasının geri bırakılması
Madde 231 (1) Duruşma sonunda, 232 nci maddede belirtilen esaslara gore duruşma tutanağına gecirilen hukum fıkrası okunarak gerekcesi ana cizgileriyle anlatılır
(2) Hazır bulunan sanığa ayrıca başvurabileceği kanun yolları, mercii ve suresi bildirilir
(3) Beraat eden sanığa, tazminat isteyebileceği bir hal varsa bu da bildirilir
(4) Hukum fıkrası herkes tarafından ayakta dinlenir
(5) (Ek: 19122006556023 md) Sanığa yuklenen suctan dolayı yapılan yargılama sonunda hukmolunan ceza, bir yıl veya daha az sureli hapis veya adli para cezası ise; mahkemece, hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir Uzlaşmaya ilişkin hukumler saklıdır Hukmun acıklanmasının geri bırakılması, kurulan hukmun sanık hakkında bir hukuki sonuc doğurmamasını ifade eder
(6) (Ek: 19122006556023 md) Hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi icin;
a) Sanığın daha once kasıtlı bir suctan mahkUm olmamış bulunması,
b) Mahkemece, sanığın kişilik ozellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları goz onunde bulundurularak yeniden suc işlemeyeceği hususunda kanaate varılması,
c) Sucun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suctan onceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi,
gerekir
(7) (Ek: 19122006556023 md) Acıklanmasının geri bırakılmasına karar verilen hukumde, mahkUm olunan hapis cezası ertelenemez ve kısa sureli olması halinde secenek yaptırımlara cevrilemez
(8) (Ek: 19122006556023 md) Hukmun acıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde sanık, beş yıl sureyle denetim suresine tabi tutulur Bu sure icinde bir yıldan fazla olmamak uzere mahkemenin belirleyeceği sureyle, sanığın denetimli serbestlik tedbiri olarak;
a) Bir meslek veya sanat sahibi olmaması halinde, meslek veya sanat sahibi olmasını sağlamak amacıyla bir eğitim programına devam etmesine,
b) Bir meslek veya sanat sahibi olması halinde, bir kamu kurumunda veya ozel olarak aynı meslek veya sanatı icra eden bir başkasının gozetimi altında ucret karşılığında calıştırılmasına,
c) Belli yerlere gitmekten yasaklanmasına, belli yerlere devam etmek hususunda yukumlu kılınmasına ya da takdir edilecek başka yukumluluğu yerine getirmesine,
karar verilebilir Denetim suresi icinde dava zamanaşımı durur
(9) (Ek: 19122006556023 md) Altıncı fıkranın (c) bendinde belirtilen koşulu derhal yerine getiremediği takdirde; sanık hakkında mağdura veya kamuya verdiği zararı denetim suresince aylık taksitler halinde odemek suretiyle tamamen gidermesi koşuluyla da hukmun acıklanmasının geri bırakılması kararı verilebilir
(10) (Ek: 19122006556023 md)Denetim suresi icinde kasten yeni bir suc işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yukumluluklere uygun davranıldığı takdirde, acıklanması geri bırakılan hukum ortadan kaldırılarak, davanın duşmesi kararı verilir
(11) (Ek: 19122006556023 md) Denetim suresi icinde kasten yeni bir suc işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yukumluluklere aykırı davranması halinde, mahkeme hukmu acıklar Ancak mahkeme, kendisine yuklenen yukumlulukleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hukumdeki hapis cezasının ertelenmesine veya secenek yaptırımlara cevrilmesine karar vererek yeni bir mahkUmiyet hukmu kurabilir
(12) (Ek: 19122006556023 md) Hukmun acıklanmasının geri bırakılması kararına itiraz edilebilir
(13) (Ek: 19122006556023 md) Hukmun acıklanmasının geri bırakılması kararı, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir Bu kayıtlar, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak Cumhuriyet savcısı, hakim veya mahkeme tarafından istenmesi halinde, bu maddede belirtilen amac icin kullanılabilir
(14) (Ek: 19122006556023 md) Bu maddenin hukmun acıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin hukumleri, soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı suclarla ilgili olarak uygulanabilir

5275 Sayılı Ceza ve Guvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi ile Koruma Kurulları

Denetimli serbestlik ve yardım merkezleri ile koruma kurulları
Madde 104 (1) Cezaları ertelenen, salıverilen veya haklarında hapis cezası dışında herhangi bir tedbire hukmedilen hukumlulerin toplum icinde izlenmesi, iyileştirilmesi, psikososyal problemlerinin cozulmesi, salıverme sonrası korunması ve yargılanan kişiler hakkında sosyal araştırma raporlarının duzenlenmesi ve mağdurun korunması gibi gorevleri yerine getirmek uzere denetimli serbestlik ve yardım merkezleri kurulur
(2) Salıverilme sonrasında hukumlulere iş sağlanması icin koruma kurulları kurulur
(3) Denetimli serbestlik ve yardım merkezleri ile koruma kurullarının kuruluşu, calışma yontem ve esasları, ilgili kanununda duzenlenir

Mukerrirlere ozgu infaz rejimi ve denetimli serbestlik tedbiri
Madde 108 (1) Tekerrur halinde işlenen suctan dolayı mahkUm olunan;
a) Ağırlaştırılmış muebbet hapis cezasının otuzdokuz yılının,
b) Muebbet hapis cezasının otuzuc yılının,
c) Sureli hapis cezasının dortte ucunun,
İnfaz kurumunda iyi halli olarak cekilmesi durumunda, koşullu salıverilmeden yararlanılabilir
(2) Tekerrur nedeniyle koşullu salıverme suresine eklenecek miktar, tekerrure esas alınan cezanın en ağırından fazla olamaz
(3) İkinci defa tekerrur hukumlerinin uygulanması durumunda, hukumlu koşullu salıverilmez
(4) Hakim, mukerrir hakkında cezanın infazının tamamlanmasından sonra başlamak ve bir yıldan az olmamak uzere denetim suresi belirler
(5) Tekerrur dolayısıyla belirlenen denetim suresinde, koşullu salıverilmeye ilişkin hukumler uygulanır
(6) Hakim, mukerrir hakkında denetim suresinin uzatılmasına karar verebilir Denetim suresi en fazla beş yıla kadar uzatılabilir

Üst Alt