Son Konu

Hürrem Nasıl Öldü

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hürrem Nasıl Öldü hürremin ölümü hürrem nasıl öldü hürrem neden öldü nasıl ölmüş hürremin ölümü oldu hürrem nasıl öldü, hürrem niçin öldü, hürremin ölümü Cümbür Cemaat gibi beğenerek bende izliyorum Harikulade Yüzyıl'ı Forumlarda, ben Hürremim, ben değilim türünden tartışmalar süre dursun, hemen sizlere Hürrem'in nasıl ve niçin öldüğünü yazalım Napalım millet merak ediyorlarhurremnasiloldu5c593d469bf0fpngalt :D:D :D:D :D:D 1549352253 1549352253 hurremnasiloldu5c593d469f271hurremnasiloldu5c593d469f271hurremnasiloldu5c593d469f271 Hürrem Sultan 18 Nisan 1558 yılında eşi Kanuni Sultan Süleyman'dan 8 yıl önce 52 yaşında iken öldü Oğlu II Selim'in tahta çıkışını göremedi Hürrem Sultan'ın ölümünden sonradan Süleymaniye Camisi Külliyesi içinde kendisi için yaptırılan türbeye gömüldü Türbenin iç duvarları bir cennet bahçesini tasvir eden İznik çinileriyle kaplıdır Diye bilgiler mevcut, iyice ölümüyle ilgili net bir veri değil merak edenlere aşağıdaki bilgileride verelim Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman'a bir kız, dört oğlan çocuğu doğurdu En büyük oğlu Mehmet Şehzade tahta çıkamadan öldürüldü İkinci oğlu Selim tahta çıktı Öteki çocukları da Beyazıt ve Cihangir Şehzadeleridir Kızı Mihrimah Sultan'ı Veziri Azam Rüstem Paşa ile evlendirerek Veziri Azam'la bir ittifak oluşturdu Kanuni, yeniçeriler kadar çok sevilen oğlu Mustafa'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla öldürttü Hürrem Sultan'ın Kanuni'yi bu kararda etkilediği inancı yaygındır Şehzade Mustafa'nın öldürülmesinden daha sonra Mahidevran Sultan en ince ayrıntısına kadar gözden düştü Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa'da geçirdi Oysa Hürrem Sultan'ın ölümünden sonra Hürrem Sultan'ın oğlu padişah II Selim Mahidevran Sultan'a maaş bağlattı ve oğlu Mustafa'nın türbesini yaptırttı Devlet yönetiminde etkili olan Hürrem Sultan, İran savaşını destekledi Ruslar ve Lehlerle uzlaştırma içinde yaşanılmasını sağladı Bu dönemde Ruslar Kazan ve Astrahan Hanlıklarına başat olup doğuya dürüst yayılmaya başladılar  

Üst Alt