Son Konu

Hz. eyüp'ün duası

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz eyüp'ün duaları Hz eyüp'ün duası

Kuran'da dört yerde Hz Eyüp'ten bahsedilir ve onun sabrı müminlere örnek olarak gösterilir Allah'tan vahiy alan seçilmişbir kul olan Hz Eyüp (Nisa Suresi, 163), ciddi bir hastalığa yakalanarak bıkkınlık çekmiştir Oysa içinde bulunduğu her türlü ağır şartta defalarca sabrı ve Allah'a olan güveni ile öne çıkmıştır Allah onun bu vasfını bütün müminlere örnek olarak gösterir:

Gerçekte, Biz onu sabredici bulduk O, ne güzel kuldu Çünkü o, (defalarca Allah'a) yönelipdönen biriydi (Sa'd Suresi, 44)

Hz Eyüp yakalandığı hastalığın yanısıra bir de şeytanın negatif telkini ile karşı karşıya kalmıştı Ancak Hz Eyüp bu sıkıntısını samimi olarak Allah'a açmışve O'ndan yardım dileyerek dua etmiştir:

Kulumuz Eyyub'u da hatırla Hani o: Illaki şeytan, bana kahredici bir acı ve azab dokundurdudiye Rabbine seslenmişti (Sad Suresi, 41)

Bir başka ayette, Hz Eyüp'ün içli duasından şöyle laf edilir:

Eyüp de; hani o Rabbine çağrıda bulunmuştu: Kuşkusuz bu tasa (ve hastalık) beni sarıverdi Sen merhametlilerin en yufka yürekli olanısın(Enbiya Suresi, 83)

Allah elbette bu salih kulunun duasına icabet etmiştir Allah'ın Hz Eyüb'e verdiği yanıt ayetlerde şöyle aktarılır:

Bu Nedenle onun duasına icabet ettik Kendisinden o derdi giderdik; ona Katımızdan bir rahmet ve ibadet edenler için bir zikir edinmek üzere ailesini ve onlarla birlikte bir katını daha verdik (Enbiya Suresi, 84)

Allah insanları çok öbür şekillerde imtihan etmektedir Allah'ın salih kullarından biri olan Hz Eyüp de şiddetli bir bıkkınlık ile denenmiştir Aynı sıkıntılar, yine dünyadaki sınav ortamı içinde başka müminlerin başına da gelebilir Dolayısıyla bu nesil bir durumda kalan bir mümin, Hz Eyüp örneğinde olduğu gibi, imtihanın şekli ve süresi ne olursa olsun Allah'ın insana taşıyamayacağı yükü yüklemeyeceğinin bilincinde olmalıdır *

Üst Alt