Son Konu

Hz. Muhammed (s.a.v) in ahlakı ile ilgili hadisler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber Efendimizin ahlakı ile ilgili hadisler

(Ahlakınızı guzelleştiriniz) İbni Lal
(Sizin imanca en guzeliniz ahlakca en guzel olanınızdır ) Hakim

(Ya Rabbi senden sıhhat afiyet ve guzel ahlak dilerim ) Haraiti
(Ben ancak guzel ahlakı tamamlamak icin gonderildim ) Beyheki

(Guzel ahlak buyuk gunahları suyun kirleri temizlemesi gibi temizler Kotu ahlak ise salih amelleri sirkenin balı bozduğu gibi bozar ) İ Hibban

(Allahu teala indinde kotu ahlaktan buyuk gunah yoktur Cunku kotu ahlaklı bir gunahtan tevbe edip kurtulursa bir başka gunaha duşer Hicbir vakit gunahtan kurtulamaz ) İsfehani

(Bir kimse tevbe ederse tevbesini Allahu teala kabul eder Kotu ahlaklı kimsenin tevbesi makbul olmaz Zira bir gunahtan tevbe ederse kotu ahlakı sebebiyle daha buyuk gunah işler )
Taberani

(Guzel ahlak senden kesilen akrabanı ziyaret etmek sana vermeyene vermek sana zulmedeni affetmektir ) Beyheki

(Din guzel ahlaktır ) Deylemi
(Muminlerin iman yonunden en faziletlisi ahlakca en iyi olanıdır ) Tirmizi
(Şuphesiz guzel ahlak guneşin buzu erittiği gibi gunahları eritir ) Haraiti

(Bir musluman guzel ahlakı sayesinde gunduzleri oruc tutan geceleri ibadet eden kimselerin derecesine kavuşur ) İ Ahmed

(Bir insan az ibadet etse de guzel ahlakı sayesinde en yuksek dereceye kavuşur ) Taberani

(Yumuşak davran! Sertlikten sakın! Yumuşaklık insanı susler cirkinliği giderir ) Muslim

(Yumuşak davranmayan hayır yapmamış olur ) Muslim
(En cok sevdiğim kimse huyu en guzel olandır ) Buhari
(Yumuşak olan kimseye dunya ve ahiret iyilikleri verilmiştir ) Tirmizi

(Cehenneme girmesi haram olan ve Cehennemin de onu yakması haram olan kimseyi bildiriyorum Dikkat ediniz! Bu kimse insanlara kolaylık yumuşaklık gosterendir ) İ Ahmed

(Yumuşak olanlar ve kolaylık gosterenler hayvanın yularını tutan kimse gibidir Durdurmak isterse hayvan ona uyar Taşın uzerine surmek isterse hayvan oraya koşar ) Ebu Davud

(Muminlerin iman yonunden en faziletlisi ahlakca en iyi olanıdır ) Tirmizi

(Cennete goturen sebeplerin başlıcası Allahu tealadan korkmak ve iyi huylu olmaktır Cehenneme goturen sebeplerin başlıcası da dunya nimetlerinden ayrılınca uzulmek bu nimetlere kavuşunca sevinmek azgınlık yapmaktır ) Tirmizi

(İmanı en kuvvetli kişi ahlakı en guzel ve hanımına en yumuşak olandır ) Tirmizi

(İnsan guzel huyu ile Cennetin en ustun derecelerine kavuşur Nafile İbadetlerle bu derecelere kavuşamaz Kotu huy insanı Cehennemin en aşağısına surukler ) Taberani

(İbadetlerin en kolayı az konuşmak ve iyi huylu olmaktır ) İbni Ebiddunya

(Şu uc şey bulunan kimsenin imanı kamildir: Herkesle iyi gecinen guzel ahlak kendini haramlardan alıkoyan vera cehlini orten hilm ) Nesai

(Dunyada veya ahirette ozur dilemek zorunda kalacağın soz ve hareketten uzak durmaya calış!) Hakim

(Soz veriyorum ki munakaşa etmeyen haklı olsa da dili ile kimseyi incitmeyen şaka ile veya yanındakileri guldurmek icin yalan soylemeyen iyi huylu olan musluman Cennete girecektir ) Tirmizi

(Şu altı şeyi yapanın Cennete girmesine kefilim: Konuşunca doğru soyleyen verdiği sozu yerine getiren emanete riayet eden namusunu koruyan gozlerini haramdan sakınan ellerini kotulukten ceken ) İ Ahmed

(Allahu teala buyuruyor ki: “Size gonderdiğim İslam dininden razıyım bu dini kabul edip bu dinin emir ve yasaklarına riayet edenlerden razı olur onları severim Bu dinin tamam olması ancak comertlikle ve iyi huylu olmakla olur Dininizin tamam olduğunu her gun bu ikisi ile belli ediniz!) Taberani

(Sıcak su buzu erittiği gibi iyi huylu olmak gunahları eritir yok eder Sirke balı bozup yenilmez hale soktuğu gibi kotu huylu olmak ibadetleri bozup yok eder ) Taberani

(Hak teala yumuşak huyluya yardım eder sert ve ofkeliye yardım etmez ) Taberani

(Yumuşak olan kızmayan muslumanın Cehenneme girmesi haramdır ) Tirmizi

(Yavaş yumuşak davranmak Allahu tealanın kuluna verdiği buyuk bir ihsandır Aceleci olmak şeytanın yoludur Allahu tealanın sevdiği şey yumuşak ve ağırbaşlı olmaktır ) E Yala

(Kişi yumuşaklığı tatlı dili ile gunduzleri oruc tutanın ve geceleri namaz kılanın derecesine kavuşur ) İ Hibban

(Kızınca ofkesini yenerek yumuşak davrananı Allahu teala sever ) İsfehani
(Guler yuzle selam veren sadaka verenin sevabına kavuşur ) İ E dunya

Bir kimse Resulullah efendimizden nasihat istedi (Kızma sinirlenme) buyurdu Birkac kere sordu hepsine de (Kızma sinirlenme) buyurdu (Buhari)

Üst Alt