Son Konu

Peygamber Efendimizin Ahlakı İle İlgili Ayetler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber Efendimizin Guzel Ahlakı İle İlgili Ayetler

Peygamber Efendimizin Ahlakı İle İlgili Ayetler den bazıları Allah inşallah bizleri Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed sav gibi guzel Ahlaklı kullarından yapar

Su buzu erittiği gibi, guzel ahlakta gunahları eritir (yok eder); sirke balı bozduğu gibi kotu ahlakta ameli bozar

Allahım beni guzelleştirdiğin gibi ahlakı mı da guzelleştir

Hz Aişe Validemize HzPeygamber (sav)in ahlakı sorulduğu zaman “Siz hic Kuran okumuyor musunuz Onun ahlakı kurandı cevabını vermiştir

Kuran ahlakı; Yuce Mevlamızın Kuranı Kerimde bize bildirdiği, Hz Peygamber (sav)inde bizzat yaşayarak ornek olduğu ahlaktır

Şuphesiz sen yuce bir ahlak uzeresin Kalem Suresi 4

Zaten o, yeryuzunde bulunuş maksadını, Ben guzel ahlakı tamamlamak uzere gonderildim buyurarak net olarak ifade ediyordu

Andolsun size bir Peygamber geldi ki sizin sıkıntıya uğramanız onu incitir ve uzer Cunku o size cok duşkun, muminlere karşı cok şefkatli ve merhametlidir Tevbe Suresi 128

Rasulum biz seni ancak alemlere rahmet olarak gonderdik Enbiya Suresi 107

Andolsun ki Rasulullah sizin icin, Allaha ve ahıret gunune kavuşmayı umanlar icin ve Allahı cok zikredenler icin guzel bir ornektir Ahzab Suresi 21

Alemlere rahmet olarak gonderilen o Yuce Rasul guzel ahlak konusunda şoyle buyurmuştur:

Ben guzel ahlakı tamamlamak icin gonderildim

Sizin en hayırlınız ahlakca en guzel olanınızdır

Kişi guzel ahlakı ile geceleri ibadetle gunduzleri orucla gecirenin derecesine yukselir

Üst Alt