Son Konu

hz muhammedin aile bireyleri

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
hz muhammedin aile bireylerine adaletli davaranmasına ornek

Cevap: hz muhammedin aile bireyleri

Peygamberimiz ailede sevgi ve saygıyı, merhameti, adaleti ve hoşgoruyu daima on planda tutmuştur Peygamberimizin ailesi de ona buyuk bir sevgiyle bağlıydı Peygamberimize yıllarca hizmet eden Enes bin Malik şoyle demiştir:

“Ben Peygamberimiz kadar ailesine ve cocuklarına merhametli olan başka hic kimse gormedim

Peygamberimiz aile halkından hic kimseyi dozmez, azarlamaz, kotu soz soylemezdi Onlarla sohbet eder, zaman zaman şakalaşırdı Peygamberimizin aile halkı da onu kucuk duşurecek davranışlarda bulunmaz, iyilikseverlik, hoşgoru, yardımlaşma konularında cevresindekilere ornek olurlardı

Onlar, Peygamberimizin en yakınlarıydı Peygamberimize ilk vahiy geldiğinde, onu eşi Hz Hatice anlayışla karşılamış, ona:

“Endişe etmene gerek yok Uzulme, Allah senin gibi bir kulunu utandırmaz Cunku sen, doğruyu soyler, emanetleri korursun; yoksula yardım eder, misafire ikramda bulunursun; başı darda kalana yardıma koşarsın diyerek sakinleştirmiştir

Hz Hatice aynı zamanda cocuklarna karşı da cok şefkatliydi Zengin bir kadın olmasına rağmen, son derece alcakgonullu biriydi Peygamberimizle birlikte İslamı yaymak uğruna pekcok sıkıntıya katlanmıştır

Hz Aişe, bilgi oğrenme sevgisiyle butun Musluman kadınlara ornek olmuştur Peygamberimizin damadı Hz Ali, kızı Hz Fatıma, bu ikisinden dunyaya gelen Hz Hasan ve Hz Huseyin, iyilikleri ve guzel davranışlarıyla insanların takdirlerini kazanmışlardır

Peygamberimiz ve onun ailesi hicbir zaman, insanların onlara olan sevgi ve ilgilerini kotuye kullanmamış, onları kendilerine hizmet ettirmemiş, peygamberliği bir ustunluk aracı olarak kullanarak insanlara ustunluk taslamamışlardır Ne Peygamberimiz ne de onun aile halkından biri, cok buyuk toprakların hakimi oldukları donemlerde bile, saraylar icinde yaşamamış, insanları kendilerine kul etmemişlerdir

Üst Alt