Son Konu

Hz. Muhammed'in hoşgorusu ve hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Muhammed'in hoşgorusu ve hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

Cevap: Hz Muhammed'in hoşgorusu ve hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

Hz Muhammedin Hoşgorusu

Hoşgorulu olmak, insanların kusurlarını, kucuk hatalarını gormemek, affedici olmak demektir Hatasız kul olmaz; hepimiz, unutarak, bilmeden veya icimizden gelen durtulere kapılarak bazı yanlışlar yapabiliriz Peygamberimiz, insanoğlunun bu ozelliğini olduğu gibi kabul eder, kamuyu ilgilendiren suclar haric, meydana gelen kusur ve hatalarda affedici davranırdı

Sevgili Peygamberimiz insanların işlemiş olduğu gunahların her tarafta anlatılmasını hoş karşılamaz Allahın orttuğu bir hatanın insanlar tarafından acığa cıkarılmasını kınardı Aksine eğer bir Muslumandan bir kusur meydana gelmişse, onu goren kimsenin, bu ayıbı ortmesini ister bu konuda şoyle derdi:

Kim bir Muslumanın bu dunyada bir ayıbını orterse Allah da kıyamet gunu onun bir ayıbını orter

Allahın elcisi Hz Muhammed (sav), gunah işlemenin sıkıntısını ceken ve bu sebeple kendisine gelip ne yapmaları gerektiğini soran insanları daima hoşgoruyle karşılamış, onlara ceza vermek yerine, gunahlarına kefaret olacak bir hayırda bulunmalarını tavsiye etmiştir Zengin olan kimselere fakirlere yardımda bulunmasını, kole sahiplerine kolelerinden bazılarını ozgur bırakmasını, bunlara gucu yetmeyenlere oruc tutmalarını tavsiye etmiştir

Her insanın aldığı eğitim ve sahip olduğu kultur bir değildir Bir toplumda yaşayan birine gore normal olan bir hareket, bir başka toplumda yaşayanlara gore cok aykırı bir hareket sayılabilir İnsanların bu farklılıkları hoşgoruyle karşılamaları gerekir Peygamberimiz ve ashaptan bazıları mescitteyken dışarıdan, colde yaşayan bir bedevi geldi ve durup dururken mescidin bir koşesine kucuk abdestini bozdu Orada bulunan ashap o adama cok kızdılar Onun uzerine yurumek isterlerken Peygamberimiz onları engelledi Peygamberimiz collerde yaşayan bedevilerin tuvalet adabı olmadığını, bu hareketin onun gozunde sıradan bir iş olduğunu biliyordu Bir kırba su istetti ve kirlenen yere dokturdu Olay da boylece kapanmış oldu

Bu konuda bir başka olay da şoyle meydana gelmiştir:

Rafi adında bir kucuk cocuk ensardan birinin hurma ağaclarını taşlamıştı Bahce sahibi onu yakalayıp Hz Peygambere getirdi ve ondan şikayette bulundu Sevgili Peygamberimiz cocuğu yanına cağırdı, başını okşayıp sordu:

Cocuğum, bunu neden yaptın? Rafi cok utanmıştı Kısık bir sesle:

Cok actım, karnımı doyurmak icin yaptım dedi Peygamberimiz şefkatle:

Yavrum, bir daha ağacları taşlama, altına dokulenleri toplayıp ye; Allah seni boylece doyurur dedi

Peygamberimiz, Allahın emri uzere, başka dinden olanların inancları konusunda da hoşgoru sahibiydi Fethettikleri yerlerde savaşcı olmayan din adamlarına kesinlikle dokunmamış, onların ibadet ettikleri yerlere el surmemiştir Hic kimsenin zorla herhangi bir dine sokulmaya calışılmaması Allahın ve Peygamberimizin emridir Peygamberimiz zorlayıcı değil, ikna ediciydi

Hz Aişe annemiz şoyle anlatmıştır:

Ben Hz Peygamberin kendi şahsına yapılan bir haksızlığın ocunu aldığını hic gormedim Yalnız Allaha hurmetsizlik ifade eden durumlar haric Eğer Allaha hurmetsizlikte bulunmuşsa biri, Allahın elcisi bu konuda insanların en ofkelisi olurdu

Anlatım: Dr Ali Kuzudişli

Üst Alt