Son Konu

Hz Muhammedin Örnek Davranışları

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Peygamber Efendimizin Misal Davranışları
HzMuhammed SAV in Misal Davranışları Nelerdir?

Herkese selam verirdi Allah katında insanların en değerlisi karşılaştıklarında önce selamlama belirlemek için harekete geçendirbuyurmuştur

Evine selamlama vererek girerdi

Her işe besmeleyle başlardı BESMELE ile başlamayan işin hayrı ve bereketi buyurmuştur

Anlamsız sözlerden kaçınırdı Malayani şeyleri terk etmesi bir kişinin müslümanlığının hoş olmasındandır buyurmuştur

Çocuklarla şakalaşırdı

Bir evin kapısını azami 3 kez çalardı

İsteyeni reddetmezdi Bana infak etmem ve yoksulluktan korkmamam emredildi buyurmuştur
Karnı acıkmadan yemezdi Karnınız iyice acıkmadan yemeğe oturmayın; tam doymadan da kalkın buyurmuştur

Elbisesini sağdan giyerdi

Alışverişte sağ elini kullanırdı

Ölmüş kişileri hayırla yad ederdi

Yemeğin sonunda şükrederdi

İnsanlara armağan verir ve hediyelerini kabul ederdi

İnsanların en güler yüzlüsü idi

İnsanlara latife (mizah) yapardı

Ondan katiyen barbar bir laf duyulmamıştı

Temizliğe çok önem verirdi

İşçinin emeğinin karşılığını derhal verirdi İşçinin ücretini alnının teri kurumadan verinizbuyurmuştur

Esnaflara içten olmayı nasihat ederdi

Komşu ilişkilerinde çok hassastı

Evleneceklere takviye ederdi Evlenenleride tebrik ederdi

Hz Ömer (RA) adaleti ONDAN öğrenmişti

Aleyhinde titrek bir adama, Korkma ! Ben kral değilim Kureyşten kuru ekmek yiyen kadının oğluyumdemişti

Hayvanlara iyi bakılmasını ister aşırı yük yüklemeyi yasaklardı

İyilikleri asla unutmazdı, ayıpları da yüze vurmazdı

Somurtkan bilinmedikçe hüsnüzan yapardı Başkası hakkında bana fena veri getirmeyin; ben yanınıza hakkınızda iyi düşünerek serin bir kalple gelmek isterimbuyurarak hüsnüzannın başlıca olduğunu belirtmişti

Allah RASÜLÜNÜN hayatında istikrar manâlı bir yer tutar İbadetlerin en hayırlısı azda olsa devamlı olanıdırbuyurmuştu

Hasta ziyaretini ihmal etmezdi

Cenaze namazlarına katılırdı

Irkçılık yapanları sevmezdi

Her Zaman hayrı tavsiye ederdi

Yemekten önce ve sonra ellerini yıkardı

Her konuda güvenilir bir insandı Içten ve güvenilir tüccar kıyamette peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraber olarak diriltilecektir

Ashabının hal ve hatrını sorardı, fazla nazikti kimseyi rahatsız etmezdi

Herkese iltifat ederdi

Dişlerin bakımına önem verirdi

İşkenceye hiçbir gerekçe olamazderdi Allah Rasülü savaş halinde deha kadın ve çocukların öldürülmesine hatta ölünün cesedine deha eziyeti yasaklamıştı

Allah Rasülü, yatmadan önce avuçlarını biribirine birleştirir, İHLAS, FELAK, NAS surelerini okur, sonra da başından kutsal vücudunu mesh ederdi

Ashabıyla tokalaştığında karşısındaki elini çekmedikçe, kendisi çekmezdi

Hapşırdığında eliyle ağzını kapatırdı

Sohbetleri insanları usandıracak dek uzun değildi *

Üst Alt