Son Konu

Hz Yusuf Peygamberin Duası

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Hz Yusuf Peygamberin Duası
Hz Yusuf un Duası

RABBİM BANA İSTEMEMEYİ İSTEYEBİLMEYİ NASİB ET

Zuleyha, gecesinin guzelliğini sererken Yusuf'un gozlerinin onune, Yusuf da insandı istek, insanın zaafıydı Ama:

Rabbim, bana istememeyi isteyebilmeyi nasib et

Her şeyin kalpte başlayıp kalpte bittiği mevsimde, her şeyin kalpteki rengine gore isim aldığı yerde Yusuf bu duasındaydı Ve Yusuf biraz da bu dua ile, bu duayı edebilmiş olma yurekliliğiyle peygamberdi: Rabbim, bana istememeyi isteyebilmeyi nasib et

Değil mi ki ilk bakışta Zuleyha Yusuf'a otelerden gelen bir ses, bir cennet ciceği gibi, susuzluğunun farkında bile olmayan col toprağına inen bir yağmur defteri

Zuleyha sılaya davet, ilk bakışta

Cunku nefis sonsuzluğu vaad ederek yanıltıyor,

Şeytan; hayrı hayr, şerri şer goremeyeni, eşyanın hakikatine inemeyeni, ilk bakışta mavera ile kandırıyor

Vaad: Ezel sevinci, ebed muştusu, vera, ilk bakışta

Zuleyha: Ezel, ebed, mavera, ilk bakışta

Yasak bahce, memnu meyve, zehirli sarmaşık

aşeka: Zuleyha son bakışta Ustelik Zuleyha isteyici

Ustelik Rabbinden bir işaret gormeseydi Yusuf da onu isteyecekti

Yusuf'un icinde işaretin gercekleştirici gucu, Yusuf icinde istememeyi isteyebileceği işareti gordu

Yuzunu gok katlarına cevirdi de, Rabbim, dedi, kuyunun karanlığında beni yalnız bırakmayan,karanlığın ve derinliğin korkusunu bir anda aydınlığa, umitsizliğimi bir anda muştuya ceviren o zaman, hala koruman altında değil miyim, suc mu yazdın yoksa alnımdaki yazıya?

Butun insanlarla birlikte benim de icimde taşıdığım, gizli ya da aşikar olan o meyil,şimdi daha derin bir kuyuda değil miyim, ki insan değil miyim?

Sen tutmazsan elimden şuphesiz meyledenlerden olurum

Duştuğum kuyudan daha derin ve karanlık bir kuyu değil mi guzeller guzeli Zuleyha? Tut elimden yoksa boş yere mi gorundu o ruya bana?

Rabbim , dedi, Yusuf, sen bana, kendi isteğimin dışında şu iklimde ve şu odada bulunduğum şu anda, Zuleyha'yı istememeyi isteyebilmeyi nasib et Katından bir esirgeme ver

Değil mi ki isteğe yaklaşınca, istememeyi istemek artık imkansızlaşır Bu yuzden değil mi Rabbim, senden gelen yasaklar yapmaile değil yaklaşmaemri ile başlar Yaklaşırsam eğer şu icimdeki doğal olan akışla Zuleyha'nın ırmağına, yaklaştıktan sonra yapmamdiyemem Ustelik yaklaşırsam eğer yapmamayı da artık dua edemem Daha kolay olan yapmadeğil yaklaşma

Oyleyse aslolan: Yaklaşma Oyleyse Rabbim, insan yaratılmışlığımın sorumluluğuyla en fazla baş başa kaldığım şu anda, şu odada, sen bana istememeyi isteyebilmeyi nasib et Beni, insan yaratılmışlığımın en doğal akışını kendine ait olmayandan sakındıracak gucle insan et

Rabbim , diye, devam etti Yusuf duasına istemeyi istemek kadar, istememeyi istemek de zor Biliyorum ki katından bir koruma dokulmezse varlığıma, nefsimin altından kalkamam Son hızla aşağı doğru ilerleyen bir teknenin icinde yukarı doğru koşarak Bahri Umman'ı aşamam Benim tedbirim senin takdirinden kucuktur

Boyle dua edince Yusuf, ona Rabbinden bir işaret geldi Her şeyin kalpte başlayıp kalpte bittiği mevsimde, her şeyin kalpteki rengine gore isim aldığı yerde

Masun ve masum olan Yusuf bu duayı etmiş olabilme yurekliliğiyle peygamberdi

alıntı

Üst Alt