Son Konu

Yusuf İle Zuleyha'nın Hikayesi

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Yusuf İle Zuleyha'nın Aşkı

Aslı Zelicka'dır, Potifar'ın eşi ve Yusuf'un aşkı, su perisi olduğu da soylenir ama dunyanın en buyuk aşkıdır belki de Zuleyha'nın aşkı

Yusuf, İbrani Peygamberi'dir Yakup peygamberin oğlu Yusuf'un seruveni Tevrat'ta, Tekvin bolumundedir Yusuf, Kur'an'ı Kerim'de de yer alır Yusuf Suresi Aşkları masal değil , oyku değil, efsanedir artık

Kenan ulkesinde yaşayan Yusuf ki adı İbranice Yosaf'dır babası Yakup peygamber tarafından cok sevilince onu kıskanan kardeşleri tarafından kor kuyuya atılırVe kervancılar tarafından kurtularak kole olarak Mısır'da satılır Mısır AziziKıtfir satın alır onu Cok guzel bir erkektir Yusuf Kıtfir'in karısı Zuleyha cılgınca aşık olur

Zuleyha'nin Hz Yusuf'a karşı duyduğu aşk tanımsızdır Butun servet ve guzelliğini onun uğrunda harcamıştır Kocasına, ailesine tum Mısır halkına karşı durmuştur bu aşk Derler ki yetmiş deve yuku mucevher ve gerdanlığını vardır hicbir şey gozunde değildir Bugun Yusuf'u gordumdiyen, ondan haber veren herkese onları zengin edecek değerde mucevher dağıtırmış

Aşkın ağır tutkusuyla karşılaştığı herkesi Yusuf diye cağırır olmuş, o kadar ki, başını geceleri gokyuzune kaldırdığı zaman Yusuf'un adını yıldızların dizilerek yazdığını iddia edermiş

Fakat Yusuf efendisiyle evli olan Zuleyha'nın aşkına karşılık vermesi olanaksızmış Aşkını kalbine gomup susmuş sadece Oysa Zuleyha kendini kınayan tum insanlara sevdasını haykırıyormuş Hatta şoyle bir soylence vardır

Zuleyha, birgun butun kadınları evine davet etmiş Sofra duzenleyerek onlerine meyve koymuş ve onları soymakı icin bıcak vermiş Kadınlar meyveleri yemeye başlayacakları sırada, Yusuf'a seslenerek, Onların yanına cık demiş Karşılarına cıkan Yusuf'u goren kadınlar guzelliği karşısında oyle buyulenmişler ki bıcakla parmaklarını kesmişler de farkına bile varmamışlar İşte sizin gorduğunuz guzellik benim Aşkımdır! diye haykırmış Zuleyha

Fakat Zuleyha'nın ağır aşkı Yusuf'un zindanı boylamasına neden olmuş Yıllarca peygamber sabrıyla zındanın ağır cilesini cekmiş Yusuf Peygamber Sonra yine bir soylenceye gore Mısır kralının tabiri olanaksız ruyasını doğru olarak yorumlayınca Hz Yusuf hapisten cıkmış Ve bu arada Kıtfir olduğu icin Zuleyha'yla evlenmiş

imagesyusufilezuleyhaninhikayesi5add02c7d3190

ZULEYHA'NIN YUSUF'A MEKTUP YAZMASI

Yusuf yazdı Zuleyha,sayfanın ortasınaHala hitaptaydı kalemi,bir satır ileri gecemedi

Bir satır ileri gecsem hitaptan,dedi,yanacağımSes verdi icinden bir ses:Yan o zaman,yan o zaman!

Zuleyha devam etti:

Ah benim Yusuf'um,ah benim,ahsenim,dedi,başka bir şey diyemedi

Zuleyha Yusuf'a bir mektup yazmaya başlayınca Yusuf diye başladı,Yusuf diye bitirdiGordu ki hitaptan oteye gecemediAnladı ki aşkın namesinde sernameden ote kelam yokVe Zuleyha'nın lugatinde Yusuftan ote sozcuk yok

Yusuf,dedi,kelamım artık sende hukumsuzAma kelamımın hukumsuz kaldığı bu yerde beni kucumsemeBil ki kelamdan da otede sadece ah var,ah ki dunya onun uzerinde durur,gokkubbe onun hararetiyle doner
Zuleyha'nın gulumsemesi

Bir gun Zuleyha, arkalığına beyaz sumbul dalları işlenmiş tahtırevanıyla geciyordu kutuphanelerin ve tapınakların kenti olan kentinin sokaklarından

Gorkemli bir alayla geldiğini gorenler saygı ve hayranlıkla kenara cekiliyor ve Zuleyha'ya yol acıyorlardı Zengin ve gucluydu, en fazla da guzeldi Ve kimse kırmızı gulleri sacına Zuleyha gibi takamazdı

Birden bir meczub, ehil arslanları, atları ve arabaları aşarak Zuleyha'nın tahtırevanının onunde dikiliverdi, yuruyuş durdu Zuleyha tul cibinliği aralayarak bu duraklamanın nedeninin anlamak istedi

Gozlerini kaldırarak Zuleyha'nın yuzune bakmaya başladı meczub, Zuleyha dedi, sevindir beni!Zuleyha kolelerine meczubun sevindirilmesi icin işaret etti

Koleler mor renkli kadife bir keseyi uzattılar avucuna; ama meczub oralı bile olmadı
Zuleyhadedi, Sevindir beni, bana gulumse! Başka bir şey istemem
Zuleyha bu sesi hatırladı ve yuzune dikkatlice bakınca, aşkını reddettiği silik bir yığın sima arasından bir zamanların ordu kumandanını tanıdı Usulca gulumsedi

Başını onune eğen meczub sessiz ve sakin geldiği gibi cekiliverdi

O gunden sonra Mısır'ın lisanına sadaka vermek anlamına gelen yeni bir deyim yerleşti: Zuleyha'nın gulumsemesi

YUSUF İLE ZULEYHA'dan(kalbin uzerinde titreyen huzun)
Rabbim,dedi Yusuf,sen bana,kendi isteğimin dışında şu iklimde ve şu odada bulunduğum şu anda,Zuleyha'yı istememeyi isteyebilmeyi nasib et Katından bir esirgeme ver Değil mi ki, isteğe yaklaşınca,istememeyi istemek artık imkansızlaşır Bu yuzden değil mi Rabbim,senden gelen yasaklar yapmaile değilyaklaşmaemri ile başlar Yaklaşırsam eğer şu icimdeki doğal olan akışla Zuleyha'nın ırmağına,yaklaştıktan sonra yapmamdiyemem Ustelik yaklaşırsam eğer yapmamayı da artık dua edemem Daha kolay olan yapmadeğil yaklaşma

Oyleyse aslolan :yaklaşmaOyleyse Rabbim insan yaratılmışlığımın sorumluluğuyla en fazla baş başa kaldığım şu anda,şu odada,sen bana istememeyi isteyebilmeyi nasib et Beni insan yaratılmışlığın en doğal akışını kendine ait olmayandan sakındıracak gucle insan et

Rabbim,diye devam etti Yusuf duasınaİ stemeyi istemek kadar istememeyi istemek de zor Biliyorum ki katından bir koruma dokulmezse varlığıma,nefsimin altından kalkamamSon hızla aşağı doğru ilerleyen bir teknenin icinde yukarı doğru koşarak Bahri Umman'ı aşamamBenim tedbirim senin takdirinden kucuktur

Boyle dua edince Yusuf,ona Rabbinden bir işaret geldiHer şeyin kalpte başlayıp kalpte bittiği mevsimde,her şeyin kalpteki rengine gore isim aldığı yerde Masun ve masum olan Yusuf bu duayı etmiş olma yurekliliği ile peygamberdiVe o iffet demekti

SONRA:YUSUF'UN ELLERİ

Yusuf'un elleri bir salkım uzum

Bir ak zambak ,şakağında Yusuf'un eli

Kimi parmakları elif,tırnakları karanfil

Kimi parmakları kalem,tırnakları gul

Elleri Yusuf'un

Elmacık kemiklerinde gezinirken bir dağ lalesi,incecik bıyıklarının uzerinden gecerken bir demet kiraz ciceği,gul yağıyla ovalarken sakalını bir sumbul celengisiyah,simsiyah saclarınıngecesine duşerken Yusuf'un elleri,bir nar ciceği

Bir nar ciceğini ezebilir mi benim Yusuf'um

Yusuf'un elleri yoksa ben de yokum

Yusuf'un elleri,alnında bir esmer kelebek,Yusuf'un eli şahdamarında,Zuleyha'ya yakın olum

Dudaklarının uzerinde duraklıyorsa bir an,Zuleyha'nın kalbi demektir Yusuf'un elleri

Cenesine dayalıysa Yusuf'un elleri, Zuleyha'nın kalbinde demektir Yusuf'un eli

Kac zamanı araladı Yusuf'un elleri

Kac zamandır yedi beyza Yusuf'un eli

Yanağında gezinirken,bir demet nergis,bir sap suciceği Yusuf'un elleri

Bir yasemen dalı,dizinin uzerinde unutulmuşsaYusuf'un sağ eli

Bir Yusuf ciceği

Yusuf'un sol eli

ZULEYHA'NIN YUSUF'U HATIRLAMASI

Zaman geldi zaman gecti

Zuleyha efendi,Yusuf koleydiAma Zuleyha bir kadın,Yusuf bir erkek şimdi

Kim kaderin Zuleyha'yı kole etmek icin once Yusuf'u pazarlara duşurduğunu tahmin edebilirdi ki?Yusuf'un gelişi ahir ise evvelin yittiğinden kim soz edebilirdi?Değil mi ki evvel olan bazen ahir gelirdi

GeceydiAşk,gokyuzunun tabakalarını inip de birer birer,Zuleyha'nın kalbinin zarına değdi,o en icteki fuada işledi

Yusuf'un kokusu dokundu once Zuleyha'nın ruhunaSonra sesi

Oysa Zuleyha ruyasında ne kokuyu,ne de sesi bilmişti

Sesi ve kokusu ruhuna carptığında,Zuleyha,Yusuf'u hatırladı

Zuleyha Yusuf'u hatırladı ama bu ilk hatırlayışta tenden cana,candan tene donecek olan dongu icinde once teniyle hatırladı

Bir kadınla bir erkeğin birbirine irtibatlanmasında,yalnız başına kaldığında eksik kalan o basamakta hatırladıGuzelliği farketmeden guzelliğin cezbesinde kaldı

Zuleyha uyandı

Ama Zuleyha,ruyasında bir velinin şuphesiyle değil,teninin urperişiyle uyandı

Bir yangının hararetine duşen tapınaklar geldi tapınaklar gecti icinden Zuleyha'nın

Kendisi bilmiyordu,hic kimseler henuz bilmiyorduAma yurunecek yolu vardı

Kuyı dilaraya hu demeye,

Kalbin hassas terazisine duşmeye,

Cok cile,

Cok gozyaşı,

Cok zaman vardı

Geceydi

Nil kıyısında gece hic bu kadar yağmurlu,yağmur hic bu kadar karanlık olmamıştı

Yusuf'un elleri,Yusuf'un gozleri,Yusuf'un alnı

Yusuf şimdilik Zuleyha icin sadece bu kadardı

Zuleyha kendi kalbine baktığında,Yusuf'u neden sevdiğini ve Yusuf'u nasıl sevdiğini merak etti ilk kezPerdeler kalktı kalbinin ustundenIşık

Yusuf,seni sevdiysemdedi Zuleyha,hukumdarın tahtına hukumdardan başkası oturamayacağındanŞehzade icin saklanan giysiler ancak şehzadenin bedenine uyacağındanPadişahların ulkeler fethettiği gorulmuştur de,kolelerin ulkeler fethettiğine bir Yusuf'ta tanık olmuşuzdurGoruyorsun ya Yusuf,seni sevdiysem yazgım bana yapacak başka bir şey bırakmamış olduğundanSenin guzelliğin gibi benim de muhabbetimin nedeni olmadığından

Üst Alt