Son Konu

İki Dev Soda Markasına Rekabet Soruşturması

seocu

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
iki-soda-markasi-rekabet-sorusturmasi-1647265086.jpg

Rekabet Kurumu, bu sabah internet sitesinde paylaştığı açıklamasında iki bilindik içecek markası hakkında kıymetli bir soruşturmanın başlatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamaya nazaran Şura, Beypazarı İçecek Pazarlama Dağıtım Ambalaj Turizm Petrol Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Kınık Maden Suları A.Ş.’yi mercek altına aldı.

İki şirkete yönelik soruşturma başlatılmasına neden olan kuşku ise şirketlerin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. unsurunu ihlal ettiğine yönelik bulgular bulunmasıydı. Konsey, yapılan ön araştırmada bulunan bulguların kâfi ve önemli olduğunu paylaştı.

Rekabet Kurumu’nun açıklaması:

8d1ecc14ab2d9d8f4a6947faaef003776d9acfca.jpeg

“Beypazarı İçecek Pazarlama Dağıtım Ambalaj Turizm Petrol İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Kınık Maden Suları A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 4. hususunu ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, evrak ve yapılan tespitleri 24.02.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Heyeti, bulguları önemli ve kâfi bularak Beypazarı İçecek Pazarlama Dağıtım Ambalaj Turizm Petrol İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Kınık Maden Suları A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 22-10/140-M sayı ile karar verdi.”

4054 sayılı Kanun’un dördüncü hususu:

Belirli bir mal yahut hizmet piyasasında doğrudan yahut dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama hedefini taşıyan yahut bu etkiyi doğuran veyahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler ortası anlaşmalar, uyumlu hareketler ve teşebbüs birliklerinin bu çeşit karar ve hareketleri hukuka ters ve yasaktır.

Bu haller, bilhassa şunlardır:
  • a) Mal yahut hizmetlerin alım ya da satım fiyatının, fiyatı oluşturan maliyet, kâr üzere ögeler ile her türlü alım veya satım koşullarının tespit edilmesi,
  • b) Mal yahut hizmet piyasalarının bölüşülmesi ile her türlü piyasa kaynaklarının yahut ögelerinin paylaşılması ya da denetimi,
  • c) Mal yahut hizmetin arz ya da talep ölçüsünün denetimi yahut bunların piyasa dışında belirlenmesi,
  • d) Rakip teşebbüslerin faaliyetlerinin zorlaştırılması, kısıtlanması yahut piyasada faaliyet gösteren teşebbüslerin boykot ya da öteki davranışlarla piyasa dışına çıkartılması veya piyasaya yeni gireceklerin engellenmesi,
  • e) Münhasır bayilik hariç olmak üzere, eşit hak, yükümlülük ve edimler için eşit durumdaki şahıslara farklı koşulların uygulanması,
  • f) Mutabakatın niteliği yahut ticarî teamüllere ters olarak, bir mal yahut hizmet ile birlikte öbür mal yahut hizmetin satın alınmasının zarurî kılınması yahut aracı teşebbüs durumundaki alıcıların talep ettiği bir malın ya da hizmetin başka bir mal yahut hizmetin de alıcı tarafından teşhiri kuralına bağlanması ya da arz edilen bir mal yahut hizmetin tekrar arzına ait koşulların ileri sürülmesi,
Bir muahedenin varlığının ispatlanamadığı durumlarda piyasadaki fiyat değişmelerinin yahut arz ve talep dengesinin ya da teşebbüslerin faaliyet bölgelerinin, rekabetin engellendiği, bozulduğu yahut kısıtlandığı piyasalardakine benzerlik göstermesi, teşebbüslerin uyumlu hareket içinde olduklarına karine teşkil eder.

Ekonomik ve rasyonel gerçeklere dayanmak şartıyla taraflardan her biri uyumlu harekette bulunmadığını ispatlayarak sorumluluktan kurtulabilir.

Üst Alt