Son Konu

İlk yardım Uygulamaları

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlkyardım Uygulamaları Nelerdir,Hayat kurtaran ilk yardım uygulamaları,Temel İlkyardım Uygulamaları Nelerdir

İlkyardım Uygulamaları
İlkyardım kazaya uğrayan birini veya bir hastayı iyileştirme yonunde atılan ilk adımdır Aşağıda ilkyardım uygulamalarında kullanılan bazı gereclerle ilgili kısa bilger verilmiştir

Askı:

Askılar coğunlukla yaralı kolları, bilekleri ve elleri koruyup destek sağlamak icin kullanılır Goğus yaralarında da goğsu desteklemek amacıyla kolları hareketsiz tutan askılar kullanılabilir

Kol askıları kol yaralanmalarında ve bazı goğus yaralarında uygulanır Doğru uygulanan bir kol askısında el, dirsek hizasından biraz yukarıda olmalıdır Bandın altı tum parmak tırnakları gorunur durumda bırakarak serce parmağın kokune kadar uzanmalıdır Kol askıları aşağıdaki yontemle uygulanır:

• Oturan hastaya askıya alınacak yaralı elini ya da on kolunu dirsekten daha yuksekte tutması soylenir

• Dirsek ile goğus arasındadaki acıklığı kullanarak ucgen bandın bir ucunu dirseği iyice saracak bicimde goğusle kol arasından gecirin

• Kolu tutarak askının alt ucunu kolun uzerinden alın ve yaralı taraftaki koprucuk kemiğinin ustundeki cukura gelecek bicimde balıkcı duğumuyle bağlayın

• Son olarak tepe noktasını one doğru cekip bir cengelli iğneyle askının onune tutturun

• Askının ve bandın kan dolaşımını engellememesine ozen gosterin ve durumunu buna gore ayarlayın

Ayrıca gerekli askı gereci bulunamadığında pratik bir askıa yontemi uygulanabilir Orneğin yaralı kol ceket duğmelenerek arasına asılabilir Ceketin bir eteği yukarı kıvrılarak kol bunun arasın konur ve ceket eteğinin ucu goğuse cengelli iğneyle tutturulabilir Başka bir yontem de yaralı taraftaki elbise kolunu boşa cıkararak onunla yaralı kolu askıya almaktır

Kanamayı onlemek, sargıyı tutmak, şişmeyi engellemek, eklemlere destek sağlamak, hareketi sınırlamak amacıyla bantlar kullanılır

Kanamayı denetim altına almak, akıntıları emmek amacıyla yaraların uzerine ortulen steril koruyucu ortulere sargı adı verilir Sargı yaparken eller cok temiz olmalı, yara ve cevresi oksijenli suyla temizlenmelidir Yara bolgesindeki toz, toprak, cam parcaları varsa bunlar bol suyla temizlenmeli ancak yabancı cisim bulunan yaralara sargı yapılmalı uzerine baskı yapılmadan bol miktarda katlanmış steril gazlı bez konulmalıdır Yaralı bolge sargı bezi ile cok sıkmadan yaranın her yerini aynı olcude kaplayacak bicimde sarılır Sarma işlemi bittikten sonra sargı bezini kenarı flasterle yapıştırılır

Bir darbe sonucu ortaya cıkan şişlikleri azaltmak, ağrıyı dindirmek amacıyla soğuk kompres uygulanır Bir pamuk tampon, havlu ya da benzeri bir kumaş cok soğuk suya batırıldıktan sonra bu hafifce sıkarak şişliğin uzerine konulur Tamponun soğukluğu azaldıkca yenisiyle değiştirilir ve uygulama beşer dakika aralıkla olarak surdurulur Soğuk kompres icin ici buz dolu lastik torba da kullanılabilir

Üst Alt