Son Konu

İlk yardım Uygulamaları

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İlkyardım Uygulamaları Nelerdir,Yaşam kurtaran ilk takviye uygulamaları,Temel İlkyardım Uygulamaları Nelerdir

İlkyardım Uygulamaları
İlkyardım kazaya uğrayan birini veya bir hastayı iyileştirme yönünde atılan birincil adımdır Aşağı ilkyardım uygulamalarında kullanılan bir takım gereçlerle ilgili kısa bilger verilmiştir

Askı:

Askılar genelde zarar görmüş kolları, bilekleri ve elleri koruyup takviye temin etmek için kullanılır Göğüs yaralarında da göğsü cesaretlendirmek nedeniyle kolları uyuşuk tutan askılar kullanılabilir

Kol askıları kol yaralanmalarında ve bir takım göğüs yaralarında uygulanır Dürüst uygulanan bir kol askısında el, dirsek hizasından azıcık yukarıda olmalıdır Bandın altı tüm parmak tırnakları görünür durumda bırakarak serçe parmağın köküne kadar uzanmalıdır Kol askıları aşağıdaki yöntemle uygulanır:

• Oturan hastaya askıya alınacak yaralı elini ya da ön kolunu dirsekten daha yüksekte tutması söylenir

• Dirsek ile göğüs arasındadaki açıklığı kullanarak üçgen bandın bir ucunu dirseği iyice saracak biçimde göğüsle kol arasından geçirin

• Kolu tutarak askının alt ucunu kolun üzerinden alın ve yaralı taraftaki köprücük kemiğinin üstündeki çukura gelecek biçimde balıkçı düğümüyle bağlayın

• Son olarak yokuş noktasını öne dürüst çekip bir çengelli iğneyle askının önüne tutturun

• Askının ve bandın kan dolaşımını engellememesine özen gösterin ve durumunu buna kadar ayarlayın

Keza zorunlu askı gereci bulunamadığında pratik bir askıa yöntemi uygulanabilir Örneğin zarar görmüş kol ceket düğmelenerek arasına asılabilir Ceketin bir eteği yukarı kıvrılarak kol bunun arasın konur ve ceket eteğinin ucu göğüse çengelli iğneyle tutturulabilir Başka bir usul de yaralı taraftaki elbise kolunu nafile çıkararak onunla zarar görmüş kolu askıya almaktır

Kanamayı önlemek, sargıyı yakalamak, şişmeyi alıkoymak, eklemlere takviye karşılamak, hareketi sınırlama getirmek amacıyla bantlar kullanılır

Kanamayı denetleme altına olmak, akıntıları emmek amacıyla yaraların üzerine örtülen steril koruyucu örtülere bandaj adı verilir Bandaj yaparken eller çok pak olmalı, bere ve çevresi oksijenli suyla temizlenmelidir Bere bölgesindeki toz, toprak, sırça parçaları varsa bunlar bol suyla temizlenmeli oysa tanıdık olmayan beden yer alan yaralara sargı yapılmalı üstüne zorlama yapılmadan bol miktarda katlanmış mikropsuz gazlı bez konulmalıdır Yaralı bölge bandaj bezi ile çok sıkmadan yaranın her yerini aynı ölçüde kaplayacak biçimde sarılır Sarma işlemi bittikten sonradan sargı bezini kenarı flasterle yapıştırılır

Bir darbe sonucu ortaya çıkan şişlikleri azaltmak, ağrıyı dindirmek amacıyla soğuk kompres uygulanır Bir pamuk tampon, havlu ya da güya bir bez fazla soğuk suya batırıldıktan daha sonra bu hafifçe sıkarak şişliğin üzerine konulur Tamponun soğukluğu azaldıkça yenisiyle değiştirilir ve tatbik beşer dakika aralıkla olarak sürdürülür Soğuk kompres için içi buz doymuş lastik torba da kullanılabilir *

Üst Alt