Son Konu

Iman ve islam'in fazileti

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
1 Ubade İbnu'sSamit elEnsari (radıyallahu anh) hazretleri demiştir ki: Hz Peygamber aleyhissalatu vesselam) şoyle buyurdular: Kim Allah'tan başka ilah olmadığına Allah'ın bir ve şeriksiz olduğuna ve Muhammed'in onun kulu ve ResUlu (elcisi) olduğuna, keza Hz İsa'nın da Allah'ın kulu ve elcisi olup, Hz Meryem'e attığı bir kelimesi ve kendinden bir ruh olduğuna, keza cennet ve cehennemin hak olduğuna şehadet ederse, her ne amel uzere olursa olsun Allah onu cennetine koyacaktır
Buhari, Enbiya 47; Muslim, İman 46, (28); Tirmizi, İman 17, (2640)

Muslim'in bir başka rivayetinde şoyle buyrulmuştur: Kim Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed'in Allah'ın elcisi olduğuna şehadet ederse Allah ona ateşi haram kılacaktır
2 Ebu Sa'id İbnu Malik İbni Sinan elHudri (radıyallahu anh) hazretleri demiştir ki: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) şoyle buyurdular: Kalbinde zerre miktarı iman bulunan kimse ateşten cıkacaktır
Ebu Sa'id der ki: Kim (bu ihbarın ifade ettiği hakikatten) şupheye duşerse şu ayeti okusun: Allah şuphesiz zerre kadar haksızlık yapmaz(Nisa, 40)
Tirmizi Sıfatu Cehennem 10, (2601)
Tirmizi hadis icin sahihtirdemiştir
3 Yine Ebu Sa'id (radıyallahu anh) hazretleri der ki: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) şoyle buyurdular: Kim: 'Rab olarak Allah'ı, din olarak İslam'ı, ResUl olarak Hz Muhammed'i sectim (ve onlardan memnun kaldım)' derse cennet ona vacip olur
Ebu Davud, Salat 361, (1529)
4 Yine Ebu Sa'id (radıyallahu anh) hazretleri der ki: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) şoyle buyurdular: Bir kul İslam'a girer ve bunda samimi olursa, daha once yaptığı butun hayırları Allah, lehine yazar, işlemiş olduğu butun şerleri de affeder Musluman olduktan sonra yaptıkları da şu şekilde muamele gorur: Yaptığı her hayır icin en az on misli olmak uzere yediyuz misline kadar sevap yazılır İşlediği her bir şer icin de, Allah affetmediği takdirde bir gunah yazılır
Buhari hadisi talik olarak kaydeder (İman 31), Nesai, İman 10, (8, 105)
5 Ebu Hureyre (radıyallahu anh) hazretleri anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: Sizden biri iciyle dışıyla Musluman olursa, yaptığı herbir hayır en az on mislinden, yedi yuz misline kadar sevabıyla yazılır İşlediği her bir gunah da sadece misliyle yazılır Bu hal, Allah'a kavuşuncaya kadar boyle devam eder
Buhari, İman 31; Muslim, İman 205, (129)
6 Muaz İbnu Cebel elEnsari (radıyallahu anh) hazretleri anlatıyor Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: Kimin (hayatta soylediği) en son sozu La ilahe illallah olursa cennete gider
Ebu Davud, Cenaiz 20, (3116)
7 Ebu Zerr (Cundeb İbnu Cunade elGıfari) (radıyallahu anh) hazretleri anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: Bana Cebrail aleyhisselam gelerek Ummetinden kim Allah'a herhangi bir şeyi ortak kılmadan (şirk koşmadan) olurse cennete girermujdesini verdidedi Ben (hayretle) zina ve hırsızlık yapsa da mı?diye sordum Hırsızlık da etse, zina da yapsacevabını verdi Ben tekrar: Yani hırsızlık ve zina yapsa da ha!dedim Evet, dedi, hırsızlık da etse, zina da yapsa!
Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) dorduncu keresinde ilave etti: Ebu Zerr patlasa da cennete girecektir
Buhari, Tevhid 33; Muslim, İman 153, (94); Tirmizi, İman 18, (2646)
8 Cabir İbnu Abdillah elEnsari (radıyallahu anh) anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: İki şey vardır gerekli kılıcıdırBir zat: Ey Allah'ın RasUlu! gerekli kılan bu iki şeyden maksad nedir? diye sordu: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam):
Kim Allah'a herhangi bir şeyi ortak kılmış olarak olurse bu kimse ateşe girecektir Kim de Allah'a hicbir şeyi ortak kılmadan olurse o da cennete girecektircevabını verdi
Muslim, İman 151, (93)
9 Ebu Hureyre (radıyallahu anh) hazretleri anlatıyor: Hz Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'e Ey Allah'ın ResUlu, kıyamet gunu senin şefaatinle en ziyade saadete erecek olan kimdir?diye sormuştum Bana: Hadis'e karşı sende olan aşkı gorunce, bu hususta senden once bana bir başkasının sualde bulunmayacağını tahmin etmiştimacıklamasını yaptıktan sonra şu cevabı verdi: Kıyamet gunu benim şefaatimle en ziyade saadete erecek olan kimse, samimi olarak ve icinden gelerek 'La ilahe illallah' diyen kimsedir
Buhari, İlm 34, Rikak 50

Üst Alt