Son Konu

İnsan İle İlgili Ayetler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İnsan Yaratılışı İle İlgili Ayetler
İnsan İle İlgili Kuran Ayetler
Kuranda Gecen İnsan İle İlgili Ayetler

Yaratan Rabbinin adıyla oku! (961)

O, insanı bir alekadan (embriyodan) yarattı(962)

RUM 27 Ayet
Hem yaratmayı ilkin yapan O'dur Sonra onu cevirip yeniden yapacak olan da O'dur ki, bu O'na cok kolaydır Goklerde ve yerde en yuksek şan ve şeref O'nundur O cok gucludur, hukum ve hikmet sahibidir

HİCR 2642 Ayet
Andolsun ki biz insanı kuru bir camurdan, şekillenmiş bir balcıktan yarattık

Cinleri de daha once insan vucudunun gozeneklerinden gecebilen guclu bir ateşten yarattık

Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şoyle dediğini hatırla: Ben, kuru balcıktan, şekil verilmiş kokuşmuş camurdan bir insan yaratacağım

Ben, onun yaratılışını tamamladığım ve ona ruhumdan uflediğim zaman, siz hemen onun icin secdeye kapanın

Bunun uzerine meleklerin hepsi toptan secde ettiler

Yalnız İblis haric O secde edenlerle beraber olmaktan cekinmişti

Allah buyurdu ki: Ey İblis! Ne oluyor sana da, secde edenlerle beraber olmuyorsun?

İblis şoyle dedi: Kuru bir camurdan, şekillenmiş bir balcıktan yarattığın bir insana secde edemezdim

Allah şoyle buyurdu: Oyle ise oradan cık! Sen, artık kovulmuş birisin

Kıyamet gunune kadar lanet senin uzerindedir

İblis: Rabbim! Oyle ise insanların kabirlerinden kaldırılacakları gune (kıyamete) kadar bana muhlet verdedi

Allah buyurdu ki: Sen muhlet verilenlerdensin

Allah katında bilinen vaktin gunune kadar

İblis şoyle dedi: Rabbim! Beni saptırdığın icin, mutlaka ben de yeryuzunde onlara gunahları susleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!

Ancak iclerinden ihlaslı kulların mustesnadır

Allah şoyle buyurdu: İşte bana ulaşan dosdoğru yol budur

Sana uyan azgınlardan başka, kullarımın uzerinde hicbir nufuzun yoktur

ARAF 1127 Ayet
Sizi yarattık, sonra size bicim verdik, sonra da meleklere: Adem'e secde edindedik; hepsi secde ettiler, yalnız İblis, secde edenlerden olmadı

(Allah) buyurdu: Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten alıkoyan nedir?(İblis): Ben, dedi, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu camurdan yarattın

(Allah) buyurdu: Oyleyse oradan in, orada buyukluk taslamak senin haddin değildir Cık, cunku sen aşağılıklardansın

(İblis) dedi: (Bari) bana (insanların) tekrar diriltilecekleri gune kadar sure ver

(Allah) buyurdu: Haydi sen sure verilmişlerdensin

Oyleyse, dedi, beni azdırmana karşılık, and icerim ki, ben de onlar(ı saptırmak) icin senin doğru yolunun ustune oturacağım

Sonra (onların) onlerinden arkalarından, sağlarından sollarından onlara sokulacağım ve sen, coklarını şukredenlerden, bulmayacaksın

(Allah) buyurdu: Haydi, sen, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan cık And olsun ki,onlardan sana kim uyarsa, (bilin ki) sizin hepinizden (derleyip) cehennemi dolduracağım

(Sonra Allah, Adem'e hitab etti): Ey Adem! Sen ve eşin cennette durun, dilediğiniz yerden yeyin; fakat şu ağaca yaklaşmayın, yoksa zalimlerden olursunuz

Derken onların, kendilerinden gizli kalan cirkin yerlerini kendilerine gostermek icin onlara fısıldadı: Rabbiniz, başka bir sebepten dolayı değil, sırf ikiniz de birer melek ya da ebedi kalıcılardan olursunuz diye sizi şu ağactan men ettidedi

Ve onlara: Elbette ben size oğut verenlerdenimdiye de yemin etti

Boylece onları aldatarak aşağı sarkıttı (onceki mevkilerinden indirdi) Ağacı(n meyvesini) tadınca, cirkin yerleri kendilerine gorundu ve cennet yapraklarını ust uste yamayıp uzerlerini ortmeğe başladılar Rableri onlara seslendi: Ben sizi o ağactan men etmedim mi ve şeytan size apacık duşmandır, demedim mi?

Dediler ki: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik, eğer bizi bağışlamaz ve bize rahmetinle muamele etmezsen muhakkak ziyana uğrayacaklardan oluruz!

(Allah) buyurdu: Birbirinize duşman olarak inin, sizin yeryuzunde bir sureye kadar kalıp gecinmeniz gerekmektedir

Orada yaşayacaksınız, orada oleceksiniz ve yine oradan (dirilip) cıkarılacaksınız!dedi

Ey Ademoğulları, size cirkin yerlerinizi ortecek giysi, suslenecek elbise indirdik Hayırlı olan, takva elbisesidir İşte bu(nlar), Allah'ın ayetlerindendir, belki duşunup oğut alırlar

Ey Ademoğulları Şeytan, ana babanızı, cirkin yerlerini onlara gostermek icin elbiselerini soyarak cennetten cıkardığı gibi, sizi de (şaşırtıp) bir belaya duşurmesin! Cunku o ve kabilesi, sizin onları goremeyeceğiniz yerden sizi gorurler Biz, şeytanları, inanmayanların dostu yaptık

ENAM 98 Ayet
Sizi bir tek candan yaratan O'dur Sonra sizin icin bir karar yeri, bir de emanet yeri vardır Biz ayetlerimizi, anlayan bir toplum icin apacık beyan ettik (698)

MUMİNUN 12 Ayet
And olsun biz insanı, camurdan, bir sulaleden (suzulup cıkarılmış camurdan) yarattık (2312)

MURSELAT 20,21,22,23 Ayet
Biz sizi adi bir sudan yaratmadık mı?(7720)

Onu sağlam bir yerde oturttuk (7721)

Belli bir sureye kadar (7722)

Demek ki bicimlendirmişiz Ne guzel bicimlendireniz biz(7723)

ZUMER 6 Ayet
O, sizi bir nefisten yarattı Hem sonra onun eşini de ondan var etti Sizin icin yumuşak başlı hayvanlardan sekiz cift indirdi Sizi analarınızın karınlarında uc karanlık icinde yaratılıştan yaratılışa yaratıp duruyor İşte Rabbiniz Allah O'dur Mulk O'nundur, O'ndan başka tanrı yoktur O halde nasıl haktan cevrilirsiniz? (396)

İNSAN 2 Ayet
Doğrusu biz insanı, imtihan etmek icin karışık bir nutfeden (erkek ve kadın sularından) yarattık da onu işitici, gorucu yaptık (762)

NUR 45 Ayet
Allah, her hayvanı sudan yarattı İşte bunlardan kimi karnı ustunde surunur, kimi iki yağı ustunde yurur, kimi dort ayağı ustunde yurur Allah dilediğini yapar; cunku Allah her şeye kadirdir(2445)

FURKAN 54 Ayet
O (hakir) sudan, bir insan yaratıp ona bir neseb bahşeden ve sıhriyet bağı ile akraba yapan O'dur Rabbinin her şeye gucu yeter (2554)

İSRA 49,50,51,52 Ayet
Bir de onlar dediler ki: Biz, bir kemik yığını olduğumuz ve ufalanıp toz olduğumuz vakit mi, gercekten biz mi, yeni bir yaratılışla diriltileceğiz? (1749)

De ki: İster taş olun, ister demir(1750)

İsterse gonlunuzde buyuyen başka bir yaratık olun, (Muhakkak oldurulecek ve diriltileceksiniz) Onlar: Bizi kim tekrar diriltecek?diyecekler De ki: Sizi ilk defa yaratmış olan o kudret sahibiSana başlarını sallayarak: Ne zamandır budiyecekler De ki: Yakın olması gerekir! (1751)

(Allah) sizi cağıracağı gun, tam bir hurmetle onun emrine koşacaksınız ve zannedeceksiniz ki, kabirlerinizde pek az bir muddet kaldınız (1752)

RAHMAN 14,15 Ayet
Allah insanı, pişmiş bir camura benzeyen bir balcıktan yarattı (5514)

Cinleri de halis ateşten yarattı (5515)

KAF 16,17 Ayet
Andolsun insanı biz yarattık ve nefsinin kendisine fısıldadıklarını biliriz Ve biz ona şah damarından daha yakınız (5016)

Onun sağında ve solunda oturmuş iki melek zabıt tutarken, (5017)

SAFFAT 11 Ayet
Şimdi onlara sor: Yaradılışca kendileri mi daha cetin, yoksa bizim yarattıklarımız mı?Gercekten biz onları cıvık bir camurdan yarattık (3711)

Üst Alt