Son Konu

Instagram'da ölümünü oylamaya sunup intihar etti!

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-3Fns_cover.jpg
s-3Fns_cover.jpg

Hikaye, Malezya’nın doğusundaki Salavak eyaletinde yaşandı. Polisin verdiği malumata nazaran, ismi açıklanmayan 16 yaşındaki genç kız, Instagram hesabında bir anket paylaştı ve takipçilerine “Gerçekten kıymetli. Bana mevt ya da hayatı seçme konusunda yardım edin” diye seslendi.

Instagram'da vefatını oylamaya sunup intihar etti!

Birden fazla kullanıcının ‘ölüm’ demesi üzerine genç kızın kendisini öldürdüğü sav edildi. Polisin yaptığı incelemelere nazaran yüzde 69 ankette ‘ölüm’ dedi. Olayın duyulması tartışma yarattı. Avukat ve miletvekili Ramkarpal Singh, genç kızın ölmesi istikametinde oy kullananların intihara teşvik nedeniyle suçlanmaları gerektiğini söyledi.

Instagram'da cevap verenlerin 'yaşam' seçeneğini işaretlemesi halinde genç kızın hayatta olacağına inandığını söyleyen "Singh, “Kullanıcıların birden fazla, kendi hayatına son vermek konusunda cüret vermeseydi genç kız bugün yaşıyor olur muydu? Şayet profesyonel yardım alması önerilseydi bunu yapar mıydı? Sahiden kullanıcıların yüreklendirmesi hayatına son verme kararını etkiledi mi?” diye sordu.

Singh, “İntihara teşebbüs bu devlette günah olduğu için, tahminen de birini intihara teşvik etmek de günah olmalı” diyerek mevzunun araştırılmasını istedi. Malezya Gençlik ve Spor Bakanı Syed Saddiq Abdul Rahman’a nazaran ise, yaşanan trajedi memleketteki ruh sıhhati konusunda ulusal seviyede tartışma yapılması gereksinimini ortaya koydu.

Rahman, “Gençlerimizin ruh sıhhati hakkında gerçekten telaşlıyım. Bu,  ciddiyetle ele alınması gereken ulusal bir mesele” dedi. Yaşanan hadise akıllara bir defa daha toplumsal medya kuruluşlarının siyasetlerini getirdi. Instagram şubat ayında bir açıklama yaparak, hassas ekranlar özelliğini yayına alarak kendine zarar verme fikri bulunduran içeriklerin gizleneceğini duyurmuştu.

Bu hamle, İngiltere'de 2017 yılında intihar eden 14 yaşındaki Molly Russell'ın akabinde gündeme gelmişti. Russell'ın ailesi, kızlarının Instagram’daki intihar manzaralarının akabinde hayatına son verdiğini savunuyordu.

Üst Alt