Son Konu

İntibak Yasası Dgs

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
uyma yasası dgs hakkında bilgiler

DIKEY GEÇİŞ INTIBAK PROGRAMI YÖNERGESİ

Niyet

Madde 1 Bu Yönergenin amacı, iş yüksekokulları ve açık öğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, ÖSYM kadar yapılan, merkezi düşey geçiş sınavı (DGS) imtihan sonucuna göre lisans öğrenimine başlama hakkı şampiyon öğrencilere uygulanacak adaptasyon programının esaslarını düzenlemektir

Kapsam

Madde 2 Bu Yönerge hükümleri Selçuk Üniversitesi lisans programlarına düşey geçiş yapan öğrencileri kapsar

Adaptasyon Programının Süresi

Madde 3 Uyma programının süresi iki yarıyıldır

Intibak programı süresince öğrenciler Selçuk Üniversitesi EğitimÖğretim ve Sınav Yönetmeliği hükümlerine tabidirler

Uyma Programı Ders Kredisi

Madde 4 Adaptasyon programında öğrenciye birinci ve ikinci sınıftan yetkisiz olduğu alanlarda bölümünün uygun göreceği dersler aldırılır Intibak programında öğrenciye yüklenen ders kredi toplamı, okuduğu programdaki lisans öğrencilerine üçüncü ve dördüncü yarıyıllarda bahşedilen derslerin toplam kredilerinin %20sinden artı olamaz Keza bu kredilerin toplamı bir yarıyılda 30 krediyi geçemez

Uyarlama programı öğrencilerine ilk dört yarıyıldaki derslere ait ön koşullar uygulanmaz Haftalık ders programında birbiriyle çakışan dersler verilemez Uyarlama programı boyunca öğrenciye, zorunlu görüldüğü hallerde, ilgili programda varsa birinci veya ikinci öğretimden ve ayrı şubelerden dersler verilebilir

Gerekli Tanıdık Olmayan Dil Sınıfı Yer Alan Lisans Programlarına Uyarlama

Madde 5 Uygunluk programı uygulanan bölümde zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı var ise, öğrenciler başta Selçuk Üniversitesi Tanıdık Olmayan Dil EğitimÖğretim ve Imtihan Yönetmeliğindeki hükümler doğrultusunda hazırlık sınıfını başarıya ulaşmak zorundadırlar

Adaptasyon eğitimi her eğitimöğretim yılının güz yarıyılında başlar Yabancı dil hazırlık eğitiminin birincil yılında başarısız olan ve ikinci yıl güz yarıyılında yardım sınıfına devam ederek başarılı olan öğrenciler uygunluk programına bir sonraki eğitimöğretim yılının güz döneminde başlarlar Selçuk Üniversitesi Yabancı Dil EğitimÖğretim ve Sınav Yönetmeliğine tarafından hazırlık sınıfından muafiyet hakkı sağlayan bir belgeye sahip öğrencinin, bu belgeyi en geç güz dönemi mazeretli geç tescil süresinin bitimine dek Tanıdık Olmayan Diller Yüksekokulu Müdürlüğüne vermesi gerekir Öğrencinin bu vakit geçtikten sonradan belgeyi vermesi veya edinmesi halinde, öğrenci uygunluk programına bir sonraki eğitimöğretim yılının güz döneminde başlar

Uyarlama Programında Galibiyet

Madde 6 İki yarıyıl sonunda aldığı derslerin tümünü başaran öğrencilerin üçüncü sınıfa kayıtları yapılır İki yarıyıl sonunda başarısız olduğu dersleri yer alan uygunluk programı öğrencilerine, azami eğitimöğretim süresini dolduran lisans öğrencileri ile birlikte, devam ve kullanım şartlarını yerine getirmiş edinmek kaydıyla, başarısız olduğu derslerden biri final diğeri bütünleme almak üzere iki ek imtihan hakkı verilir İki yarıyıl sonunda üç ya da daha artı dersten devamsız ya da başvuru formu şartını yerine getirmemiş olan öğrenciler ilave sınavlara giremezler

Ek sınavlar sonunda maksimum iki dersten başarısız olan öğrencilerin, başarısız oldukları dersleri alttan olmak kaydıyla, sonbahar yarıyılında üçüncü sınıfa kayıtları yapılır

Uyarlama Programı Öğrencilerinin Üniversite İle İlişiklerinin Kesilmesi

Madde 7 İki yarıyıl sonunda üç veya daha artı dersten aralıklı veya başvuru formu şartını yerine getirmemiş ya da ek sınavlar sonucunda başarısız olduğu ders sayısı ikiden çok olan öğrencilerin Üniversite ile ilişiği kesilir

Yürürlük

Madde 8 Bu direktif Üniversite Senatosu'nca 15022008 tarih 1 sayılı kararı ile kabul edilmiş ve 20072008 EğitimÖğretim yılı Bahar Yarıyılından itibaren uygulanmak üzere yürürlüğe girmiştir

Yürürlükten Kaldırma

Madde 9 Üniversite Senatosunun 31052005 tarih ve 2005127 sayılı kararı ile kabul edilen Selçuk Üniversitesi Dikey Geçiş Uygunluk Programı Yönergesi ve 09122005 tarih 2005127 sayılı senato kararı ile yapılan değişikliği yürürlükten kaldırılmıştır

Yürütme

Madde 10 Bu yönerge hükümlerini Selçuk Üniversitesi Rektörü yürütür

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ *

Üst Alt