Son Konu

iPhone 14 Pro AnTuTu Testine Girdi: A16 Bionic Ne Sunuyor?

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Apple, 7 Eylül günü düzenlediği aktiflikle birlikte iPhone 14 serisini tanıtmıştı. iPhone serileri, bugüne kadar tıpkı çipsetle gelirken tek fark çekirdek sayılarında oluyordu. Fakat iPhone 14 serisi ile birlikte giriş düzeyi iPhone 14 ve iPhone 14 Plus modelleri, geçen yılki Pro modellerinin kullandığı A15 Bionic çipset ile geldi.

Teknoloji devi yeni çipseti olan A16 Bionic’i ise sırf iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerine özel tuttu. Bu kararın ardında çip tedarik sorunları ve üretim maliyetleri yatıyor. Lakin Apple bununla da kalmayarak, yeni tasarım lisanını sadece Pro ve Pro Max modellerinde kullanıcılara sundu. Böylelikle iPhone 14 ve iPhone 14 Plus satın almak isteyen kullanıcılar hayal kırıklığına uğramış oldu.

Akıllı telefonlar için tanınan bir benchmark uygulaması olan AnTuTu, resmi Weibo hesabı üzerinden iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin AnTuTu skorlarını paylaştı. Ayrıyeten şirket giriş düzeyi iPhone 14 modellerinde de kullanılan, geçen yılın Pro modellerindeki A15 Bionic’in de skorlarını listeleyerek, jenerasyonlar ortası farkı ortaya koymuş.

iPhone-14-pro-antutu-score.jpg

AnTuTu’nun paylaştığı datalara nazaran, iki jenerasyon ortasında CPU süreç gücü olarak büyük bir fark bulunmuyor. Bunun temel sebebi, her iki çipsette de birebir ölçüde işlemci çekirdeğinin bulunması. A16 Bionic, üretim teknolojileri sayesinde daha verimli bir çipset olarak karşımıza çıktı. İşlemci tarafında büyük bir fark yokken, GPU tarafında ise tam aksisi bir skor görüyoruz.

iphone-14-pro-antutu-test.jpg

Geçen yılın üst düzey modelleri olan iPhone 13 Pro ve Pro Max’te yer alan, ayrıyeten bu sene iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ta kullanılan A15 Bionic ortalama 318000 GPU puanı alırken, A16 Bionic ortalama 405000 puan alarak %28 fark atıyor.

İşlemci performansı olarak büyük bir fark yokken GPU tarafında bu türlü bir farkın temel sebebini bilmiyoruz. Lakin her geçen gün gelişen mimari sebebiyle, tıpkı sayıda çekirdek kullanılarak performans artırılabiliyor. Buna ek olarak daha verimli olan yonga sayesinde güç tüketimi de azalıyor ve evvelki kuşağa nazaran hem genel güç tüketim oranı azalıyor, hem de performans artıyor.

Siz sonuçlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Üst Alt