Son Konu

İsa (a.s ) hakkında ayetler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
31
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İsa (as ) hakkında ayetler

Andolsun biz Musa'ya Kitab'ı verdik Ondan sonra ardarda peygamberler gonderdik Meryem oğlu İsa'ya da deliller verdik Ve onu, RUhu'lKudus (Cebrail) ile destekledik Ama ne zaman size bir peygamber nefislerinizin hoşlanmadığı bir şey getirdiyse buyukluk taslayarak kimini yalanladığınız kimini de oldurduğunuz doğru değil mi!
Bakara : 87

demişlerdi ki: Ey Meryem! Allah sana kendisinden bir Kelime'yi mujdeliyor Adı Meryem oğlu İsa'dır Mesih'tir; dunyada da, ahirette de itibarlı ve Allah'ın kendisine yakın kıldıklarındandır
Ali İmran : 45

İsa, onlardaki inkarcılığı sezince: Allah yolunda bana yardımcı olacaklar kimlerdir? dedi Havariler: Biz, Allah yolunun yardımcılarıyız; Allah'a inandık, şahit ol ki bizler muslumanlarız, cevabını verdiler
Ali İmran : 52

Allah buyurmuştu ki: Ey İsa! Seni vefat ettireceğim, seni nezdime yukselteceğim, seni inkar edenlerden arındıracağım ve sana uyanları kıyamete kadar kafirlerden ustun kılacağım Sonra donuşunuz bana olacak İşte o zaman ayrılığa duştuğunuz şeyler hakkında aranızda ben hukmedeceğim
Ali İmran : 55

Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir Allah onu topraktan yarattı Sonra ona «Ol!» dedi ve oluverdi
Ali İmran : 59

De ki: Biz, Allah'a, bize indirilene, İbrahim, İsmail, İshak, Ya'kub ve Ya'kub oğullarına indirilenlere, Musa, İsa ve (diğer) peygamberlere Rableri tarafından verilenlere iman ettik Onları birbirinden ayırdetmeyiz Biz ancak O'na teslim oluruz
Ali İmran : 84

Biz Nuh'a ve ondan sonraki peygamberlere vahyettiğimiz gibi sana da vahyettik Ve (nitekim) İbrahim'e, İsmail'e, İshak'a, Yakub'a, esbata (torunlara), İsa'ya, EyyUb'e, Yunus'a, Harun'a ve Suleyman'a vahyettik Davud'a da ZebUr'u verdik
Nisa : 163

Andolsun ki «Allah, kesinlikle Meryem oğlu Mesih'tir» diyenler kafir olmuşlardır Halbuki Mesih «Ey İsrailoğulları! Rabbim ve Rabbiniz olan Allah'a kulluk ediniz Biliniz ki kim Allah'a ortak koşarsa muhakkak Allah ona cenneti haram kılar; artık onun yeri ateştir ve zalimler icin yardımcılar yoktur» demişti
Maide : 72

Meryem oğlu Mesih ancak bir resUldur Ondan once de (bircok) resUller gelip gecmiştir Anası da cok doğru bir kadındır Her ikisi de yemek yerlerdi Bak, onlara delilleri nasıl acıklıyoruz, sonra bak nasıl (haktan) yuz ceviriyorlar
Maide : 75

Allah: Ey Meryem oğlu İsa! İnsanlara, «Beni ve anamı, Allah'tan başka iki tanrı bilin» diye sen mi dedin, buyurduğu zaman o, «Haşa! Seni tenzih ederim; hakkım olmayan şeyi soylemek bana yakışmaz Hem ben soyleseydim sen onu şuphesiz bilirdin Sen benim icimdekini bilirsin, halbuki ben senin zatında olanı bilmem Gizlilikleri eksiksiz bilen yalnızca sensin
Maide : 116

Zekeriyya, Yahya, İsa ve İlyas'ı da (doğru yola iletmiştik) Hepsi de iyilerden idi
En'am : 85

Yahudiler, Uzeyr Allah'ın oğludur, dediler Hıristiyanlar da, Mesih (İsa) Allah'ın oğludur dediler Bu onların ağızlarıyla geveledikleri sozlerdir (Sozlerini) daha once kafir olmuş kimselerin sozlerine benzetiyorlar Allah onları kahretsin! Nasıl da (haktan batıla) donduruluyorlar!
Tevbe : 30

(Yahudiler) Allah'ı bırakıp bilginlerini (hahamlarını); (hıristiyanlar) da rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih'i (İsa'yı) rabler edindiler Halbuki onlara ancak tek ilaha kulluk etmeleri emrolundu O'ndan başka tanrı yoktur O, bunların ortak koştukları şeylerden uzaktır
Tevbe : 31

«Dini ayakta tutun ve onda ayrılığa duşmeyin» diye Nuh'a tavsiye ettiğini, sana vahyettiğimizi, İbrahim'e, Musa'ya ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi Allah size de din kıldı Fakat kendilerini cağırdığın bu (din), Allah'a ortak koşanlara ağır geldi Allah dilediğini kendisine (peygamber) secer ve kendisine yoneleni de doğru yola iletir
ŞUra : 13

Meryem oğlu İsa, bir misal olarak anlatılınca senin kavmin hemen bağrışmaya başladılar
Zuhruf : 57

Allah'ın, onlardan (mallarından) Peygamberine verdiği ganimetler icin siz at ve deve koşturmuş değilsiniz Fakat Allah, peygamberlerini dilediği kimselere karşı ustun kılar Allah her şeye kadirdir
Haşr : 6

Üst Alt