Son Konu

İslam Dininde Adak Var mıdır?

Welcome! You have been invited by Alimetim to join our community. Please click here to register.

Profösör

(¯´•._.• Site Yetkilisi•._.•´¯)
Tepkime
14
Web
bilgilihocam.com
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Adak adamak müşriklerin bir adeti değilmidir ve bu bağlamda islam dininde adak var mıdır?

Cevap:
Bilmelisiniz ki adak müşriklerden kalma bir şey değildir. Ki kurban , adak Hazreti Adem zamanına dayanmaktadır. İslam dininde adak tabi ki vardır. Lakin müşriklerin veya başka dinlerin mensuplarının yaptıkları şekilde ve niyetle değildir. Bir Müslümanın tek derdi Yüce Mevla’mızın rızasıdır. Bu nedenle bir Müslüman kurban veya adak adamayı Mevla rızası için yapmaktadır.

Adak bir işe niyetlenmek veya bir şeyin oluşuna şart koşmakla olmaktadır. Örneğin kul bir işinin olmasını diler ve bu işim olursa bu işi nasip eden Mevla’mın rızası için bir kurban kesmeye niyetlendim der: Bu ise bir adaktır. Müşrik , yani Allah’a (c.c) ortak koşanlar ve diğer dinlerde durum farklıdır. Bunları incelediğimiz taktirde Allah’tan (c.c) başka hayali ilahlar üreterek onlara kurban kesmektedirler. Bu konuya şu hadis ile daha iyi açıklaya biliriz.

Bir adam, Resulullah (sav);a: “Ben şu şu yerde bir kurban kesmeye nezrettim!” dedi. Zikrettiği yer cahiliye insanlarının kurban kestikleri bir yerdi. Aleyhissalatu vesselam: “Orada, kendisine ibadet edilen cahiliye putlarından biri var mı?” diye sordu. Adam: “Hayır!” deyince: “Pekiyi orada, onların bayramlarından bir bayram kutlanıyor mu?” diye sordu. Adam yine “hayır!” deyince; “Öyleyse nezrini(adağını) yerine getir!” emrettiler. (Kütüb_i Sitte -HadisNo:5743)

İşte bu hadise baktığımız taktirde bir sahabe adak adamıştır. Peygamber efendimiz ise bu adağını yerine getirmesini buyurmuştur. Fakat burada ki önemli nokta şudur. Efendimizin bu konuda kaygıları vardır. Bu nedenle sorular sorar ve sahabenin Müşriklerden uzak olduğuna kanaat getirince de o sahabenin adak kesmesine izin vermektedir. Özetle, İslam dininde adak vardır. Lakin bu adak İslam dininde ki hassasiyetler ile meşru ve faydalı bir ameldir.

Üst Alt