Son Konu

istiklal marşının 2 kıtasının açıklaması kısaca

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
istiklal marşının 2 kıtasının açıklaması kısaca

İstiklal marşının ilk kıtasının açıklaması

Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üzerinde tüten en son ocak
O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak
O, benimdir; o, benim milletimindir ama!

Bu kıtada Mehmet Âkif Türk Milleti ’ne sesleniyor Ümit ve güven taşıyan sözlerinde:

Ey Milletimi Yurdumuzun düşmanlar göre kuşatılmış olmasına bakarak bayrağımız için üzüntü etme, korkma Çünkü bu topraklar üzerindeki en son ocak sönmeden, en son Türk bu uğurda canını vermeden bayrağımıza kimse el uzatamaz

Rengini şehitlerimizin kanından alan ve şafaklarda bir ateş gibi dalgalanan bayrağımız milletimin yıldızı ve özgürlük sembolüdür Gökteki yıldıza el sürülemediği gibi, milletimizin yıldızı olan bayrağıma da düşmanlar dokunamaz O Türk Milleti ’nindir ve defalarca böylece kalacaktır

İstiklal marşının 2kıtasının açıklaması
Çatma, kurban olayım, çehreni nazlı hilal,
Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz, dökülen kanlarımız daha sonra helal
Hakkıdır, Hakk ’a tapan milletimin istiklali

Bu dörtlükte şair bayrağımıza sesleniyor:

‘ ’Uğruna canımı vereyim, ne olur kaşlarını çatma ey hilal kaşlı hoş bayrağım Neden bize dargın ve azarlar gibi bakıyorsun? Seni, o nazlı nazlı dalgalandığın göklerimizden indirmelerine müsade vereceğimizi mi sandın? Kahraman milletim serbest yaşamak ve seni özgür yaşatmak için fazla kan döktü, şimdi da dökmektedir Sen bize kaş çatarak, uğrunda yapılan bu fedakarlıkları hiçe sayarsan, dökülen kanlarımız sana helal olmaz Doğruluk ve adalet için çalışan, Allah ’a inanarak ona kulluk eden İstiklal uğruna canını veren milletimin hakkı bağımsızlıktır, hürriyettir ’ ’ *

Üst Alt