Son Konu

İstiklal marşının acıklaması 10 kıta kısaca

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İstiklal marşı
İstiklal marşının anlamı
İstiklal marşının acıklaması
İstiklal marşının acıklaması 10 kıta

Korkma, sonmez bu şafaklarda yuzen al sancak;
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak

Şair Turk milletine cesaret ve tahammul aşılamak icin ve Turk insanında bulunan duyguları harekete gecirmek icin şiirine Korkma sozuyle başlıyor Bayrak bir milletin geleceğinin ve bağımsızlığının simgesidir Bayrağın sonmesi turk milletinin ozgurluğunu kaybetmesidir Mehmet Akif ulkemizde tek bir insan kalana kadar bu vatanı savunacağımızı belirtiyor O halde en son Turk son nefesini vermeden turk istiklal ve bağımsızlığını yok etmek, Turk bayrağını sondurmek mumkun değildir Zira bayrağımız milletimizin yıldızıdırve bayrağın kaderi ile milletimizin kaderi birbirine bağlıdır Bayrak bizim ve biz yaşadıkca onu kimse elimizden alamaz

Turk milletinin butun insanları oldurmedikce bağımsızlığını kimse yok edemez

Catma, kurban olayım cehreni ey nazlı hilal!
Kahraman ırkıma bir gul! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz dokulen kanlarımız sonra helal…
Hakkıdır, Hakk ’a tapan milletimin istiklal!

Mehmet Akif ikinci kıtada bayrağımızın o zaman ki kırgın, kuskun ve dargın halini dile getiriyor Turk vatanının bazı bolgeleri işgal edilmiştir Bu yuzden o bolgelerde bayraklarımız indirilmiş yerine duşman bayrakları asılmıştır Kaş catmak kızgınlık halini ifade eder Kaş Turk edebiyatında hilale benzetilir Sevgilinin kaşları daima hilal şeklinde gosterilmiştir Bayraktaki hilal de tıpkı nazlı bir sevgilinin kaşı gibi catılmıştır Kahraman turk milletini uzmektedir Turkun beklediği, ozlediği gulen bir bayraktır

Turk bayrağının gulmesi goklerde dalgalanmasıdır Bir aşığın sevgilisinden guler yuz beklemesi gibi bağımsızlığa aşık Turk milletide ozgurluğun sembolu olan bayraktan gulmesini beklemektedir Bu milletimizin en doğal hakkıdır Cunku turkler bağımsızlıkları ve bayrakları uğruna pek cok kan dokmuşlerdir Bu kanları bayrağa helal etmeleri icin onun da nazlanmayı bırakıp goklerde dalgalanması gerekir Turk milleti daima Allah ’a inandığı ve taptığı icin ozgurluk onun hakkıdır

Ben ezelden beridir hur yaşadım, hur yaşarım
Hangi cılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kukremiş sel gibiyim, bendimi ciğner, aşarım
Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım

Mehmet Akif Ersoy “ben diyor(Ancak kast ettiği mana aslında bizdir turk milleti adına konuşmaktadır) Turk milleti ezelden beri hur yaşamıştır,hur yaşayacaktır Onun ozgurluğunu elinden almak isteyen ancak cıldırmış olmalı,zira boyle bir harekete kalkışanlar ağır bir şekilde cezalandırılır Turk milleti bağımsızlığı uğrunda onune cıkacak her engeli aşacak guctedir O; boylesine yuce bir amac icin dağları delecek, enginlere sığmayıp,denizleri taşıracaktır guctedir

Garbın afakını sarmışsa celik zırhlı duvar,
Benim iman dolu goğsum gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl boyle bir imanı boğar,
“Medeniyet! dediğin tek dişi kalmış canavar?

Bu kıtada Mehmet Akif vatanımızı istilaya kalkışan avrupalılara meydan okuyor
20 asrın başında avrupa medeniyeti 19yy deki gorkeminden oldukca uzaktır O sebeple şair bayıyı tek dişi kalmış canavara benzetiyor Ancak avrupa mevcut teknik imkanlarını seferber ederek topuyla, tufeğiyle, tankıyla bizi yok etmeye calışmaktadır Mehmetcik ise bu guce topla, tufekle, mızrakla, kılıcla cevap vermeye calışmaktadır Avrupalı kendini celik zırhla korurken mehmetcik ona iman dolu altın goğsuyle karşılık vermektedir

Arkadaş! Yurdumu alcakları uğratma, sakın
Siper et govdeni, dursun bu hayasızca akın
Doğacaktır sana va ’dettiği gunler Hakk ’ın…
Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın

Mehmet Akif kahraman Turk askerine hitap ediyor Turk yurdunu alcakları uğratmaması icin gerekirse canını feda etmesini oneriyor Şehit govdelerinin meydana getireceği siperler duşmana mani olacaktır Mehmet Akif duşmanın cok kısa bir sure icinde bu hayasızca akına son vereceği Allah ’ın Turk milletine KuranKerimde vaad ettiği zafer gununun yarından bile daha yakın bir zamanda doğacağına inanmaktadır

Bastığın yerleri “toprak! diyerek gecme, tanı:
Duşun altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
Verme, dunyaları alsan da, bu cennet vatanı

Mehmet Akif Turk ordusuna vatanın kutsallığını hatırlatıyor Toprak ile vatan arasında buyuk bir fark vardır Toprağı vatan haline getiren onu elde etmek ve korumak icin savaşan fertlerin varlığıdır Kısacası sıradan bir toprak buyuk bir değer taşımaz; ama vatan toprağı uğrunda şehit olan atalarımızın o topraktaki mezarlarıdır Bu kutsal vatanı dunyalara değişmeyiz Toprak dunyanın dunyanın her yerinde bulunur Ancak atalarımızın kanlarıyla sulanan topraklar vatanımız uzerindedir

Kim bu cennet vatanının uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, butun varımı alsında Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dunyada cuda

Bu vatan cennet kadar kıymetlidir Şehit olanların ruhu dini inanışımıza gore doğrudan doğruya cennete gider Şehitlerimiz bu vatan toprağında yattığı icin cennetten farksızdır Bir avuc toprağı sıksak şehitler fışkıracak sanırız Canımızdan cok sevdiğimiz insanları varımızı yoğumuzu Allah alsında yalnız yaşadığımız surece bizi vatanımızdan ayrı duşurmesin

Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin goğsune namahrem eli
Bu ezanlarki şahadetleri dinin temeli
Ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli

Allah ’a şair hitap ediyor Mehmet Akif ’in Allah ’tan tek dileği ibadet yerlerinin goğsune duşman elinin değmemesidir Camilerimizden okunan ezanlar sonsuza kadar turk yurdunun ustunde inlemelidir Cunku bu ezanlar dinimizin temelidir

O zaman vecd ile bin secde edervarsataşım,
Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruhı mucerred gibi yerden na ’şım;
O zaman yukselerek arşa değer belki başım

Ezan sesleri yurdumuzun ustunde inledikce şehitlerimizinde ruhları şaad olacaktır Ezan sesi sadece yaşayanlara değil, olulere hatta onların mezar taşlarına bile tesir eden yuce bir anlam taşır Şehit atalarımızın her şeyden arınmış ruhları yerden fışkıracak, ezan sesiyle ayağa kalkacak ve dışa yukselecektir

Dalgalan sen de şafakalar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dokulen kanlarımın hepsi helal
Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
Hakkıdır, hur yaşamış, bayrağımın hurriyet;
Hakkıdır, Hakk ’a tapan, milletimin istiklal!

Mehmet Akif Ersoy zafer gununun heyecanını yaşıyor Şanlı bayrağımız dalgalandıkca gokyuzunu şafakla yarış edercesine gokyuzunu kızıl renge boyamaktadır Turk milleti yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur Atrık onun icin yok olma korkusu kalmamıştır Bayrağımız şehitleri mizin kanlarını hak etmiştir Bağımsızlık Allah ’a tapan ve doğruluktan ayırmayan Turk milletinin en doğal hakkıdır

Üst Alt