Son Konu

İstiklal Marşını Kısaca Nasıl Acıklarız

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İstiklal Marşının Acıklaması

Korkma! Sonmez bu şafaklarda yuzen al sancak;
Sonmeden yurdumun ustunde tuten en son ocak
O, benim milletimin yıldızıdır, parlayacak
O, benimdir; o, benim milletimindir ancak!

Bu kıtada Mehmet Akif Turk Milletine sesleniyor Umit ve guven iceren sozlerinde:

Ey Milletimi Yurdumuzun duşmanlar tarafından kuşatılmış olmasına bakarak bayrağımız icin endişe etme, korkma Cunku bu topraklar uzerindeki en son ocak sonmeden, en son Turk bu uğurda canını vermeden bayrağımıza kimse el uzatamaz

Rengini şehitlerimizin kanından alan ve şafaklarda bir alev gibi dalgalanan bayrağımız milletimin yıldızı ve bağımsızlık semboludur Gokteki yıldıza el surulemediği gibi, milletimizin yıldızı olan bayrağıma da duşmanlar dokunamaz O Turk Milletinindir ve daima oyle kalacaktır

Catma, kurban olayım, cehreni nazlı hilal,
Kahraman ırkıma bir gul! Ne bu şiddet, bu celal?
Sana olmaz, dokulen kanlarımız sonra helal
Hakkıdır, Hakka tapan milletimin istiklali

Bu dortlukte şair bayrağımıza sesleniyor:

Uğruna canımı vereyim, ne olur kaşlarını catma ey hilal kaşlı guzel bayrağım Neden bize dargın ve azarlar gibi bakıyorsun? Seni, o nazlı nazlı dalgalandığın goklerimizden indirmelerine izin vereceğimizi mi sandın? Kahraman milletim hur yaşamak ve seni hur yaşatmak icin cok kan doktu, şu anda da dokmektedir Sen bize kaş catarak, uğrunda yapılan bu fedakarlıkları hice sayarsan, dokulen kanlarımız sana helal olmaz Doğruluk ve adalet icin calışan, Allaha inanarak ona kulluk eden İstiklal uğruna canını veren milletimin hakkı bağımsızlıktır, hurriyettir

Ben ezelden beridir hur yaşadım, hur yaşarım
Hangi cılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!
Kukremiş sel gibiyim, bendimi ciğner, aşarım;
Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım

Mehmet Akif bu kıtada hurriyet kavramını işliyor Ben kelimesi ile Turk Milletini kastediyor ve:

Ben, yaratıldığı gunden beri hur yaşamış bir milletim, bundan sonra da hur olarak yaşayacağım Beni esir edeceğini duşunenler ancak aklını kacırmış olanlardır Onların bu cılgınca duşuncelerine şaşarım Cunku ben,Şimdiye kadar hic esir olmadım Hurriyeti elimden almak isteyen olursa kukremiş bir sel gibi coşar, onume cıkan engelleri ciğner gecerim Bu uğurda dağları parcalar, ucsuz bucaksız denizlere bire sığmam, yine taşarım

Garbı afakını sarmışsa celik zırhlı duvar;
Benim iman dolu goğsum gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl boyle bir imanı boğar,
Medeniyyet! dediğin tek dişi kalmış canavar!

Bu kıtada Mehmet Akif somurgeci, saldırgan batıya catmakta, medeniyet adı altındaki saldırgan tutumunu kınamaktadır:

Bat ordularının en modern silahlarla, tank ve toplarla,tıpkı celikten bir duvar gibi uzerimize yurumesi bizim icin onemli değildirTurk Milletinin oyle bir iman gucu, şehitlik inancı vardır ki, o imanlı goğuslerin her biri bir kale gibidir Bu imanlı goğusler karşısında en modern silahlar etkisiz kalır, hepsi yok olur, parcalanır

Onların homurtuları, ulumaları da seni korkutmasın Medeniyet maskesi takarak etrafa saldıran, zayıfları ezen ve somuren bir canavar, bizim imanlı goğsumuze en ufak bir korku veremez Zaten Medeniyet adı altında yapılan bu vahşiliklerden sonra onun gercek canavar yuzu ortaya cıkmıştır O canavarın tek dişi kalmıştır, bize asla zarar veremez

Arkadaş! Yurdumu alcaklara uğratma sakın;
Siper et govdeni, dursun bu hayasızca akın
Doğacaktır sana vadettiği gunler Hakkın
Kim bilir, belki yarın belki yarından da yakın

Bu kıtada Mehmet Akif Turk Milletine, onun kahraman askerlerine umit ve kararlılık aşılıyor ve:

Arkadaş! Alcakların yurduma girmesine kesinlikle izin verme! Yurduna saldıran duşmana govdeni siper et! Onlarla olunceye kadar savaş! Onların utanmazca saldırılarına karşı dur! Cenabı Hak mutlaka sana yardım edecektir Cunku Allah, sabreden ve korkmadan, Hak yolunda savaşan muminlere zafer vereceğini Kuranı Kerimde vad etmiştir Allahın bu yardımı belki yarın, belki yarından da kısa zamanda ortaya cıkacaktır ve duşman perişan edilecektir

Bastığın yerleri toprak! diyerek gecme, tanı!
Duşun altındaki binlerce kefensiz yatanı
Sen şehid oğlusun, incitme, yazıktır atanı
Verme, dunyaları alsan da, bu cennet vatanı

6kıtada kutsal vatan ve vatan toprağı ele alınmakta, Mehmet Akif genclere, uzerinde yaşadıkları toprakların değerini ve ozelliğini iyi bilmeleri gerektiğini anlatmaktadır:

Bastığın yerleri (toprak) deyip gecme! Gecmişini iyi oğren! Cunku bu vatan toprakları, uğruna şehit duşenlerin kefensiz olarak gomuldukleri, her karışında bir şehit kanı olan kutsal topraklardır Sen ki; dini, vatanı uğruna canını vererek, Allah katında makamların en yucesi olan şehitlik mertebesine ulaşmış bir babanın oğlusun Vatanına gereken değeri vermez, onu atalarının koruduğu gibi korumazsan, ataların incinir, uzulur Bu cennet vatanı her ne pahasına olursa olsun korumalı, dunyaları da alsan bu yurdun bir karış toprağını bile vermemelisin

Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan, şuheda!
Canı, cananı, butun varımı alsın da Huda,
Etmesin tek vatanımdan beni dunyada cuda

İstiklal Marşının 7kıtasında Mehmet Akif vatan sevgisini, vatan toprağının ozelliğini ve Turk Vatanının yuceliğini, şoyle anlatmaktadır:

Bu cennet vatan uğruna canını vermeyecek olan kim var? İşte herkes vatanı uğruna canını vermek icin hazır bekliyor Şimdiye kadar bu uğurda o kadar cok yiğit canını verdi ki: bir karış toprakta bir şehit yatmaktadır Toprağı sıksan, şehitlerin kanı fışkıracak kadar cok şehit verilmiştir Allah canımı, canım kadar sevdiğim şeyleri, butun varımı, yoğumu alsın; yeter ki beni bu vatanımdan ayrı ve uzak bırakmasın

Ruhumun senden, ilahi şudur ancak emeli:
Değmesin mabedimin goğsune namahrem eli;
Bu ezanlarki şahadetleri dinin temeli
Ebedi yurdumun ustunde benim inlemeli

8kıtada Mehmet Akif, din ve vatan uğruna şehit olanların ruhlarına tercuman olmakta, onların:

Yuce Allahım! Ruhumun senden dileği şudur: Uğruna canımızı verdiğimiz yurdumuza duşmanlar girmesin, camilerime yabancılar el surmesin! Bu mabetlerde okunan ezanlardaki şahadetler ki:

Eşhedu enla ilahe illallah,
Eşhedu enne Muhammeden resulullah
Kelimeleri Turk Milletinin muslumanlığının ve bağımsızlığının ilk şartı ve temelidir Hurriyet sembolu olan bu ezanlar yurdumun her koşesinde okunsun Milletim kıyamete kadar hur yaşasın

O zaman vecd ile bin secde eder, varsa taşım;
Her cerihamda, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
Fışkırır ruhi mucerred gibi terden naşım!
O zaman yukselerek Arşa değer, belki başım

O zaman (camilere duşman ayağının basmadığı, ezan seslerinin yurdun her koşesinde duyulduğu zaman) yeryuzunde bir mezar taşım varsa, sevinc ve mutluluktan mezar taşım bile coşkunlukla secdeye kapanacaktır

Milletimin hur olduğunu gormenin ve şehitlik makamına ermenin kıvancı ile sevinc goz yaşlarım, savaşta aldığım yaralardan boşanır Cesedim, cisimsiz bir ruh gibi goklere cıkar ve o kadar yukselir ki, belki goğun en yuksek katı olan Arşa (Allahın yuce katına) ulaşır

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
Olsun artık dokulen kanlarımın hepsi helal
Edebiyyen sana yok, ırkıma yaok izmihlal
Hakkıdır, hur yaşamış bayrağımın hurriyet;
Hakkıdır, Hakka tapan, Milletimin istiklal

Buyuk vatan şairi Mehmet Akif İstiklal Marşının son kıtasında tekrar şanlı bayrağamıza hitap etmekte ve:
Şanlı bayrağım! Sen de artık şafaklar gibi al renginle, goklerimde hur ve mesut olarak dalgalan Sabah şafağının ardından gorulen aydınlık gibi, Turk Milleti de bu sıkıntılı ve karanlık gunlerden sonra aydınlığa kavuşacaktır Uğruna dokulen kanlarımızın hepsi sana helal olsun

Artık Turk Milletinin yok olması, dağılması diye bir şey abediyyen soz konusu olamaz Cunku; daima hur yaşamış olan, daima tek olan Allaha inanan ve ona kulluk eden, daima vatanı uğruna calışan ve carpışan milletimin hurriyet ve istiklal her zaman hakkıdır

Üst Alt