Son Konu

İyilik Etmenin Dindeki Önemi

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İyilik Etmenin Dindeki Yeri Nedir?
İyilik Etmenin Dindeki Basamağı
Iyilik Etmek

Muhammed Günahsız hazretleri buyuruyor oysa:
Ömür kısadır Sonsuz olan ahiret hayatında, insanın karşılaşacağı şeyler, dünyada yaşadığı hâle bağlıdır Zeki olan, ileriyi gören bir kimse, kısa olan dünyada, her zaman, ahirette iyi ve sıcacık yaşamaya sebep olan şeyleri yapar İnsanlara hizmet vermek için çalışır İnsanlara iyilik etmek, ahirette azaptan kurtulmaya ve Cennet nimetlerinin artmasına sebep olur

Hadisi şeriflerde buyuruldu fakat:

(Müslüman, müslümanın kardeşidir Onu incitmez, üzmez Bir kimse bir müslümanın aybını, kusurunu örterse, Allahü teâlâ, kıyamette onun ayıplarını, kabahatlerini örter) Buhari

(Bir Takım kimseler, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak, onlara yardım etmek için yaratılmıştır Gereksinim sahipleri bunlara başvurur Bunlar için ahirette cefa korkusu olmaz) Taberani

(Allahü teâlâ, bazılarına fazla nimet vermiştir Bunları, herkese işe yaramak için yaratmıştır Bu nimetleri dağıtırlarsa, azalmaz, dağıtmazlarsa bunlardan alıp, başkalarına verir) Taberani

(Bir müslümanın, din kardeşinin bir ihtiyacını karşılaması on sene itikâftan iyidir Allah rızası için bir gün itikâf ise, insanı Cehennem ateşinden pek çok uzaklaştırır) Taberani

(Din kardeşinin bir işini yapana, melekler dua eder O işi yapmaya bu vesileyle, her adımı için bir günahı affetme olur ve kıyamette farklı alanlara yönlendirilmiş nimetlere kavuşur) İbni Mace)

(Din kardeşinin rahata kavuşması ya da sıkıntıdan kurtulması için idarecilere gidip uğraşana, sırat köprüsünden, herkesin ayağı kaydığı vakit, Allahü teâlâ ona yardım eder) Taberani

(Allahü teâlânın en sevdiği iş, elbise vererek ya da yedirip içirerek yoksa başka bir ihtiyacını karşılayarak, bir mümini sevindirmektir) Taberani

(Saygısızlık edene yumuşak davranan, zulmedeni affeden, vermeyene veren, kendisini arayıp, sormayan ahbabını, akrabasını gözeten, Cennette yüksek derecelere kavuşur) Taberani

(Din kardeşine güler yüz kullanmak, iyi şeyler bilgi vermek, kötülük yapmasını durdurmak, sorana öncülük etmek, sokaktaki pis ve zararlı şeyleri temizlemek, birer sadakadır) Tirmizi

(Selamlama verirken tebessüm eden, sadaka sevabına kavuşur) İEdünya

(Seferde, topluluğun efendisi, onlara hizmet edendir Şehitlik hariç, hiçbir amel onun sevabına erişemez) Hakim

(Kim, bir müslümanın sıkıntısını giderip, onu sevindirse, Allahü teâlâ, kıyamette en tedirgin anlarda, onu sıkıntılardan kurtarır) Buhari

(Din kardeşine destek edenin yardımcısı, Allahü teâlâdır) Müslim

(İnsanların en iyisi, onlara faydası çok olanıdır) Kudai

(Allahü teâlânın farzlardan daha sonra en fazla sevdiği meslek, bir mümini sevindirmektir) Taberani

(İmanı en kuvvetli olan, ahlakı en hoş ve hanımına karşı en yumuşak olandır) Tirmizi

(Söz veriyorum, tartışmayan, haklı da olsa, kimseyi incitmeyen Cennete girer) Tirmizi

(Müminler, birbirine karşısında sevgi ve merhamette, bir gövde gibidir Vücudun bir yeri rahatsız olunca, tüm beden tedirgin olur Oranın tedavisi ile meşgul olurlar Müslümanlar da böyle birbirine yardıma koşar) Buhari

(Çevrendekilerle güzel komşuluk et ve kendin için sevdiğini, başkaları için de sev oysa müslüman olasın) Harâiti

İyiliği sayarak değil saçarak yapmalı
İslam âlimleri buyuruyor fakat:
(Allahü teâlânın size nasıl muamele etmesini istiyorsanız, Onun kullarına pek muamele ediniz)
(İyiliği sayarak değil, saçarak yapınız)
(Cömert verene yok, verdiğine sevinene denir)
(Tüm kötülükler, hırlaşmalar olmak üzerinedir Tüm iyilikler, devretmek üzerinedir)

Herkese yardımda bulunmak, ödünç veya sadaka devretmek fazla sevaptır Akrabaya yapılan iyilik daha sevaptır Bir bayan, Resulullah efendimize, (Fakir kocama yardımda bulunsam, sadaka yerine geçer mi?) diye sual ettirdiğinde Peygamber efendimiz, (İki sevap vardır Biri sadaka, diğeri de sılai rahim sevabı) buyurdu

Hadisi şeriflerde buyuruldu ama:

(Senden yüz çeviren akrabana verilen sadaka daha faziletlidir) Taberani
(Yakın akraba ve komşuya verilen sadakanın sevabı iki misli fazladır) Taberani

(Paranızı önce kendi ihtiyaçlarınıza, artarsa çoluk çocuğunuzun ihtiyaçlarına sarf edin! Bundan da artarsa akrabalarınıza destek edin!) Müslim

(Bir kimseden amcasının oğlu destek ister de, o da gücü yettiği halde, vermezse, kıyamet günü Allahü teâlânın fazlından yoksun kalır) Taberani

(Bir müslümana ödünç veren iki misli sadaka sevabı kazanır) İbni Mace

(Müslüman kardeşini mutlu etmek mağfirete sebep olur) Taberani

(Bir müslümanın sıkıntısını giderene, Allahü teâlâ iki nur verir Bu iki nurla Sıratta pek çok kimse aydınlanır ancak sayısını ama Allahü teâlâ bilir) Taberani

(Duasının kabul, kederinin yok olmasını isteyen, darda kalanı ferahlandırsın!) İbni Ebiddünya

(Kim, arkadaşının ihtiyacını görürse, Allahü teâlâ da onun ihtiyacını karşılar) Taberani

(Hayra vesile olan, hayır işlemiş gibidir Allahü teâlâ, sıkıntıya düşene destek edeni sever) İbni Neccar

(Cehennemlik biri, Cennetlik birine rastlayınca ona der oysa:
Beni tanıdın mı?
Sen kimsin?
Benden abdest suyu istemiştin, ben de onu sana hediye etmiştim
Cennetlik olan, ona şefaat eder Tekrar Cehennemlik biri Cennetlik olana şöyle der:
Beni tanıdın mı?
Sen kimsin?
Bana bir meslek söylemiştin, ben de o işini yapmıştım
Bunun üstüne ona şefaat eder ve şefaati kabul edilir) İbni Mace

(Fakire verilen bir lokma, sahibine beş şeyi müjdeler:

1 Bir tane iken beni çoğalttın
2 Küçük idim, büyüttün
3 Düşman iken, beni dost ettin
4 Fâni, yok almak üzere iken, beni baki kalıcı ettin
5 Bugüne dek sen beni muhafaza ettin, bundan böyle ben seni muhafaza ederim) *

Üst Alt