Son Konu

Japon Hükümetinden Bellek Üreticilerine 680 Milyon Dolarlık Destek

elektronikci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
imodifier

Kioxia ve Western Digital, Japonya’daki ortak teşebbüsleri Fab 7 3D NAND üretim tesisinin Japon hükümetinden 92,9 milyar ¥’e (680 milyon $) kadar dayanak alacağını söyledi. Sağlanan sübvansiyon, Japonya’daki yarı iletken üretim sanayisini desteklemek için hazırlanan hükümet programının sırf bir modülü.

Kioxia, Fab 7 tesisini Yokkaichi Operasyonları’nda 2020’nin sonlarında inşa etmeye başladı. Kioxia ve ortağı Western Digital, bu sonbaharda 112 katmanlı ve 162 katmanlı 3D NAND bellek üretimine başlamak için fabrikayı üretim araçlarıyla donatıyor. Her şey tamamlandığında yeni teknolojilerle desteklenen 3D flaş yongaların üretimi başlayacak. Western Digital CEO’su David Goeckeler ise dayanaklarından dolayı yetkililere teşekkür etti:

Japon hükümetinin bellek ve data depolama teknolojilerinin değerini kabul etmesinden mutluyuz, zira bunlar yarı iletken sanayisinde kritik yenilikler olmaya devam ediyor. Stratejik ortağımız Kioxia ile birlikte uzun vadeli başarıyı sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.

Kioxia-Fabrikasi-480x480.jpg

3D NAND ve DRAM bellekler, bilgisayarlar, sunucular, akıllı telefonlar ve bugün kullandığımız neredeyse her elektronik aygıt için çok değerli. Lakin bu yongaların her ikisini de üretmek finansal açıdan riskli. Fiyatları büsbütün arz ve talep faktörlerine bağlı. Sonuç olarak, hükümetler son yıllarda DRAM ve NAND üreticilerini destekleme konusunda isteksiz davrandılar.

Japon hükümeti, 3D NAND üretimi hakkındaki görüşlerini değiştirerek üreticileri destekleme kararı aldı. NAND üretimi dünyada kâr getiren en güzel işlerden olmayabilir. Lakin Kioxia ve Western Digital’in bu bölümde değerli bir rolü var. NAND üreticileri, bir sürü gerece muhtaçlık duydukları ve bu fabrikaları çalıştırmak için binlerce mühendis tuttukları için lokal yarı iletken üretim sanayisinin geliştirilmesine yardımcı oluyor.

Üst Alt