Son Konu

Kadir Gecesi İbadetleri Nelerdir

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
29
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kadir Gecesi İbadetleri Neler

Kadir Gecesinde Yapılacak İbadetler

Kadir gecesi, gecelerin en feyizlisidir Cunku bu gecede yapılan ibadet, icinde kadir gecesi bulunmayan bin ayda yapılan ibadetten daha hayırlıdır Nitekim aynı adı taşıyan surei celilede şoyle buyurulmaktadır

Bu gece 4 rekat Kadir gecesi namazı kılınır

Kadir Gecesi Namazı şoyle kılınır

1′inci rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 Kadir suresi
2′nci rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 İhlası şerif,
3′uncu rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 kadir suresi
4′uncu rekatte: 1 Fatihai şerife, 3 İhlası şerif,
okunur

Kim Kadir Gecesinde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle gecirirse, gecmiş gunahları bağışlanır

Kadir Gecesi yatsı namazında cemaatte hazır bulunan, ondan nasibini almıştır

Muminlerin annesi HzAişe (ra) şoyle diyor

Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesini bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şoyle buyurdu

Allahumme inneke afuvvun kerimun tuhibbul afve fafu anni (Allahım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle

Bu mubarek gecede dua sunnettir O icabet vakitlerinden birisidir Sufyanı Sevri demiştir ki, o gece dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır Kuran okuyup da dua ederse guzel olur

İbnu Hacer Heytemi TuhfetulMuhtacda der ki

Kadir gecesini gorene, saklaması sunnettir Onun kemaliyle faziletine ancak Allah Tealanın bildirdiği kimseler nail olur

Namazdan sonra

1 defa:

Allahu ekber Allahu ekber La ilahe illallahu vallahu ekber Allahu ekber Ve lillahilhamd

100 Elem neşrah leke sadrak
100 İnna enzelnahu fi leyletilkadr

100 defa da ResUlullah (sav) Efendimizin Hazreti Aişe (ra) Validemize oğrettiği şu dua okunup, sonra dua yapılır:

Allahumme inneke afuvvun kerimun tuhibbulafve fafu anni

Allahım sen affedicisin, affı seversin, beni affeyle

Mumkunse kandil gecesi olması hasebiyle bir de Tesbih Namazı kılmalıdır

Kim kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı ecri hesaba katarak, ibadetle ihya edecek olursa gecmiş gunahları bağışlanır

Kadir geceniz mubarek olsun Rabbim yapılan ibadetlerinizi kabul etsin

Üst Alt