Son Konu

Kadir gecesinde adetli kadın nasıl ibadet eder

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kadir gecesinde adetli bayan nasıl ibadet eder

Adetli olan bayanlar kadir gecesinde namaz kılamazlar

Ama istiğfar (esteğfirullahel azıım ve etübü ileyh),salevatı şerife (Allahümme salli ala seyyidina Muhammedün ve ala ali Muhammed)tevhid(La ilahe illahllah Muhammedün Rasülüllah)gibi tesbih hatimleri yapabilir

Özellikle Peygamberimizin (sav)Hazreti Aişe Validemize öğrettiği kadir gecesi duasını okuyabilirlerHzAişe velidemiz peygamber (sav)Efendimize kadir gecesine rastlantı edersem nasıl dua edeyim diye sorduklarında Rasülüllah (sav)efendimiz :

Ya Aişe sen kadie gecesine ulaşırsan Allahümme İnneke Afüvvün Kerimün Tühıbbülafve fağfü anniidiyerek dua etbuyurmuşlardır

Anlamı:Ey Kerem sahibi Allahım emin sen affedicisin ve affetmeyi seversin O halde beni de affet

Bu tesbihat ve dualar ayet olmadıkları için adetli olup namaz kılamayan kadınlar bu duaları okumak suret ile bu geceyi ihya edebilirler

Ayrıca başında besmele çekmeden Dua niyeti ile Fatihai şerife'yi de okuyabilirlerSalatı Münciye,salatı nariye,salatı Fethıye gibi büyük salevatları okuyabilir,hatta hatimlerini yapabilirler

Adetli olan kadınlar tesbih namazı kılamayacakları için tesbih namazında okunanan SÜBHANELLAHİ VELHAMDÜ LİLLAHİ VE LA İLAHE İLLALLAHÜ VALLAHÜ EKBER,VELA HAVLE VELA KUVVETE İLLA BİLLAHİL ALİYYİL AZIIMtesbihini çokça okumalarında faide vardırZira bu tesbihi okumakta istiğfardır hem bu tesbihi bir defa okuyan kimseye hac ve ömre sevabı verileceği bildirilmiştir

Seyyidül istiğfarı(büyük istiğfar)bilenlerin buna devam etmelerinde faide vardır
Peygamber Efendimiz(sav): “Her kim, bu duâyı inanarak sabah okur da o gün akşama çıkmadan ölürse o kimse cennetliktir Her kim de akşamleyin okur da, sabahtan olmadan (sabaha çıkmadan) ölürse o kimse cennet ehlindendir (Cennete girecektir) buyurdular Buhari

SEYYİDÜL İSTİĞFAR ARAPÇA OKUNUŞU

“Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ ’dike mes ’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû ’ü kir binîmetike aleyye ve ebû ’ü bizenbî fağfirlî zünûbî feinnehû lâ yağfıruzzünûbe illâ ente bi ’rahmetike yâ erhamer ’râhimîn

Ma ’nâsı: “Allah ’ım! Sen benim Rabbimsin Senden başka (ibâdete lâyık) hiçbir ilâh yoktur Ancak sen varsın Beni sen yarattın Kuşkusuz ben senin kulunum Gücüm yettiği dek, Zâtı Ecelli âlâna verdiğim sözde durmağa çalışıyorum Ya Rabbi! işlediğim günahların şerrinden sana sığınıyorumBana lütuf ve ihsan buyurduğun nimetleri ikrar ve itiraf ediyorum, günâhlarımı da itiraf ediyorum Yâ Rabbi! Beni mağfiret buyur (günâhlarımı bağışla), zira senden diğer günâhları bağışlayacak (mağfiret edecek, affetme edecek) yoktur

Ezberden bilmeyenler yüzünden bakarak da okuyabilirokunan bu tesbihatları peygamber (sav)Efendimize ve ölmüş olan yakınlarınada hediye edebilirler *

Üst Alt