Son Konu

Kedi, Köpek ve Gelincik Sahiplerine Pasaport ve Mikroçip Takma Zorunluluğu

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-573dfe2ba7b20bf1f204eddc51404b93183627f7.jpg

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Türk Veteriner Tabipleri Birliği ortasında imzalanan protokolle kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlar için pasaport ve mikroçip takma zaruriliği getirildi. Veteriner Doktor Tabiat Erdinç, zarurî tutulan uygulamanın, bilinçsiz hayvan sahiplenilmesinin önüne geçebileceğini söz ederek, mikroçip taktırmayan vatandaşlara türel yaptırımların bulunduğunu lisana getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca kedi, köpek ve gelincik sahiplerine, besledikleri hayvanlara pasaport ve mikroçip takma mecburiliği getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe nazaran, köpek sahipleri 1 Ocak 2021, kedi ve gelincik sahipleri ise 1 Ocak 2022 yılından itibaren en geç 1 yıl içinde kimliklendirme sürecini yaparak bakanlığa bildirecek. Veteriner Tabip Tabiat Erdinç, zarurî tutulan uygulamanın bilinçsiz hayvan sahiplenilmesinin önüne geçebileceğini söz etti. Erdinç, "Uygulamayla kedi ve köpeklerin birebir bizde olduğu üzere TC Kimlik numarasına benzeyen bir kimliklendirilmesi kelam konusu. Bu da yaklaşık bir pirinç tanesi kadar hayvanın deri altına yerleşen bir mikroçiple gerçekleşiyor. Hedef kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesini sağlamak. Aslında bu uygulama, kedi ve köpeklerin sahiplendirilmesi ve bu hayvanların bilinçsiz bir biçimde sokağa bırakılmamasını amaçlıyor. Zira bireyler, hayvanları alıyorlar ve çok bilinçsiz bir formda tekrar sokağa bırakıyorlar. Para verip aldıkları bir köpeği sokağa bırakabiliyorlar. Münasebetiyle bu durum da sokakta hayvan sayısının denetimsiz artmasına sebep oluyor. Mikroçip sayesinde herkes şuurlu bir halde kedi ve köpek beslemek zorunda kalacak" dedi.

'KAYBOLAN HAYVANLARIN DA KİME İLİŞKİN OLDUĞU BULUNUYOR'

Hayvan sahiplerinin kedi ve köpeklerine takılan mikroçipleri bir navigasyon olarak gördüğünü fakat bunun gerçek olmadığını söz eden Erdinç, "Boynun altına yerleştirilen bu çip, bir barkot okuyucu tarafından okunarak hayvanın bilgilerine ulaşılıyor. Birinci evvel kentlerdeki lokal idarelere, bu mikroçipin kodu bildiriliyor. Bu kanunen sizin köpeğinizin ve kedinizin var olduğu manasına geliyor. Tıpkı vakitte mikroçip sayesinde kaybolan hayvanın kime ilişkin olduğu ve adresi de bulunuyor" diye konuştu.

'PARA CEZALARINDAN EL KOYMAYA KADAR GİDEN YAPTIRIMLAR KELAM KONUSU'

Uygulamaya uymayan bireylere yasal yaptırımların olduğunu belirten Erdinç, "Örneğin meskende bakılan bir köpek, apartman içerisinde çok bağırıyor. Komşunuzun şikayeti doğrultusunda ise zabıtalar meskene geldiğinde köpeğin kaydını soruyor. Köpeğin kaydının bulunmaması durumunda, birtakım para cezalarından tutun da kediye yahut köpeğe el koymaya kadar giden üzücü yaptırımlar kelam konusu olabilir. Bu türlü sorunlar yaşanmaması için herkesin hayvanlarına mikroçip takması gerekiyor" dedi.

'UMARIZ SOKAK HAYVANLARI İÇİN DE ÇIKAR'

Konutunda kedi besleyen Ebru Hepdize, uygulama sayesinde kedi ve köpek hırsızlığının sona erebileceğini söz ederek, "Zorunlu tutulan bu uygulamayı destekliyorum. Hoş bir uygulama. En azından kedimiz kaçtığı yahut kaybolduğu vakit çabucak bulabilme bahtımız var. Ben de uygulatacağım. Bu uygulama sayesinde hırsızlığın da sona ereceğini düşünüyorum" sözlerini kullandı.

Aybars Ortan ise, "Yurt dışında da bu uygulama var. Uygulamayı destekliyorum. En azından bu hayvanların kaybolması dahilinde haberimiz olacak. Kaçabiliyorlar, kaybolabiliyorlar, çalınabiliyorlar. Mümkün olsa da keşke sokak hayvanlarına da bu türlü bir uygulama çıkarılsa çok hoş olur. Bir hayvansever olarak uygulamayı çok gerçek bir karar olarak görüyorum" dedi.

Üst Alt